Baza leków

Czym jest Augmentin? W jaki sposób działa antybiotyk bakteriobójczy? Dawkowanie i działania niepożądane Augmentinu

Augmentin jest antybiotykiem, który wykazuje działanie bakteriobójcze. Jego głównym składnikiem aktywnym jest amoksycylina, czyli pochodna penicyliny. Wykorzystuje się go do leczenia zakażeń dróg oddechowych i moczowych, ale nie tylko. Dowiedz się więcej!

Augmentin – co to jest?

Augmentin należy do leków z grupy antybiotyków antybakteryjnych. Jego zadaniem jest niszczenie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zakażenia. W preparacie znajdują się amoksycylina i kwas klawulanowy, które skutecznie przeciwdziałają różnego rodzaju bakteriom chorobotwórczym. 

Pierwsza substancja jest odpowiedzialna za hamowanie aktywności enzymów w syntezie peptydoglikanu, dzięki czemu dochodzi do osłabienia ściany komórkowej, a w efekcie zwalczenia bakterii. 

Druga z nich jest związkiem beta-laktamowym, co sprawia, że jej budowa jest zbliżona do penicyliny. Kwas ten wyłącza z działania niektóre beta-laktamazy, wskutek czego zapobiega rozkładowi amoksycyliny. Jednak tylko w połączeniu z amoksycyliną jest skutecznym preparatem.

W jednej tabletce Augmentinu znajduje się od 250 do 875 mg amoksycyliny oraz 125 mg kwasu klawulanowego.

Augmentin – zastosowanie

Antybiotyk ten wykorzystywany jest do leczenia zakażeń bakteryjnych. Augmentin wykorzystuje się zwłaszcza w leczeniu ostrego zapalenia zatok, które jest wywołane bakteriami chorobotwórczymi. Poza tym można go wykorzystywać do leczenia zapalenia tkanki łącznej, pęcherza moczowego, a także ciężkiego ropnia i odmiedniczkowego zapalenia nerek. Augmentin może być stosowany także po ukąszeniu przez zwierzęta i owady.

Natomiast większe dawki leku zaleca się do stosowania w przypadku:

  • zapalenia płuc;
  • ostrego zapalenia ucha środkowego;
  • zakażenia skóry, tkanek miękkich, kości i stawów.

Augmentin – dawkowanie i droga podania

Augmentin powinien być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem oraz w sposób, jaki opisano w treści ulotki. 

  1. Najlepiej zażywać go przed posiłkiem, popijając tabletkę szklanką wody. 
  2. Jeśli pacjent ma problemy z połknięciem kapsułki, można przełamać ją na pół i obie połówki przyjąć w tym samym czasie. 
  3. Leku nie powinno stosować się dłużej niż 2 tygodnie. 
  4. Jeśli po tym czasie objawy nie ustaną, należy skonsultować się z lekarzem.
  5. Osoby dorosłe i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg mogą przyjmować maksymalnie 2 dawki leku w ciągu doby. W indywidualnych przypadkach lekarz ma możliwość zdecydować o większej dawce, jednak nie może być ona większa niż 3 tabletki na dzień.
  6. Dzieci o masie poniżej 40 kg powinny przyjmować lek w postaci zawiesiny doustnej. 
Zobacz także:  Mydocalm – co to za lek i w jakich przypadkach się go stosuje? Sprawdź!

Augmentin – przeciwwskazania do stosowania

Preparat leczniczy Augmentin jest skuteczny w swoim działaniu, jednak niektórzy pacjenci nie mogą stosować leku. Pacjent nie będzie mógł przyjmować antybiotyku, jeśli:

  • występuje u niego uczulenie na substancje czynne lub pomocnicze;
  • ma nadwrażliwość na penicyliny;
  • zmaga się z zaburzeniami czynności wątroby.

Augmentin – możliwe działania niepożądane

Jak każdy środek farmakologiczny, również Augmentin może prowadzić do niepożądanych skutków. Najczęściej wynikają one z przedawkowania leku lub pominięcia wskazanej dawki w ciągu dnia.

W przypadku przyjęcia większej dawki najczęściej mogą występować problemy związane z układem pokarmowym (podrażnienie żołądka i jelit, drgawki oraz skurcze brzucha). 

Nie wolno przyjmować podwójnej dawki po pominięciu jednej z nich. Należy zawsze pamiętać o zachowaniu czterogodzinnego odstępu między kolejnymi dawkami.

Trzeba kontynuować terapię lekiem aż do pełnego wyleczenia, ponieważ w innym wypadku zwiększa się ryzyko nawrotu zakażenia. Z tego powodu nie powinno przerywać leczenia nawet w przypadku poprawy samopoczucia.

Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi są:

  • reakcje uczuleniowe ze strony układu pokarmowego;
  • wysypki skórne, gorączki, bóle stawów, obrzęk twarzy, gardła i trudności w oddychaniu;
  • zapalenie naczyń krwionośnych;
  • zapalenie jelita grubego;
  • ból brzucha.

Augmentin jest stosunkowo skutecznym antybiotykiem, który efektywnie zwalcza bakterie chorobotwórcze. Należy jednak stosować go do końca zaleconego czasu terapii, ponieważ przerwanie leczenie może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje.


Zobacz też:
Zobacz także:  Berodual – zastosowanie, dawkowanie i sposób działania
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *