Choroby zakaźne

Ospa dzień po dniu. Jak wygląda przebieg choroby?

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną, którą najlepiej poznali rodzice małych dzieci. Najczęściej atakuje najmłodszych, co nie oznacza, że nie chorują także dorośli. Jak wygląda ospa dzień po dniu i jak radzić sobie z uciążliwą wysypką? Sprawdź, czy jest się czego obawiać!

Choroby zakaźne

Rumień zakaźny. Jak długo w domu?

Rumień zakaźny – jak długo w domu? Rumień to choroba wirusowa, której charakterystycznym objawem jest występowanie wysypki, czyli tzw. rumienia. Zdecydowanie częściej na to schorzenie zapadają dzieci, niż dorośli. Sprawdź, jak długo należy zostać w domu.

Choroby zakaźne

Półpasiec – jak długo pozostać w domu?

Półpasiec – jak długo pozostać w domu, by nie narażać innych na zakażenie? Półpasiec jest chorobą wirusową. Wywołuje go uśpiony w organizmie wirus ospy wietrznej. Dowiedz się, kiedy chory zaraża najbardziej i ile czasu powinien zostać w izolacji.

Choroby zakaźne

Czy angina jest zaraźliwa?

Angina to bardzo dobrze znana wszystkim choroba. Do jej charakterystycznych objawów należy między innymi: bardzo silny ból gardła, gorączka i ból głowy, a także kaszel. Zdecydowanie nie można lekceważyć dolegliwości, które wywołuje angina, ponieważ nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Jeśli wystąpią u ciebie jakiekolwiek objawy, koniecznie udaj się od razu na konsultację do lekarza.

Choroby zakaźne

Jak można zarazić się HIV? Poznaj najczęstsze drogi zakażenia

Każdy z nas z pewnością słyszał o wirusie HIV. Znacznie osłabia on organizm, atakując układ immunologiczny. W efekcie może doprowadzić do AIDS. Na zakażenie wirusem HIV bardziej podatne są kobiety niż mężczyźni. Mają one większą powierzchnię błony śluzowej. Umożliwia ona łatwiejsze wnikanie wirusa do organizmu. Jak można zarazić się HIV? Czy możliwe, że masz wirusa, a nawet o tym nie wiesz?