Baza leków

Naproxen – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane

Lek Naproxen to niesteroidowy lek przeciwbólowy. Z powodzeniem stosowany jest w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, również młodzieńczego. Pozwala łagodzić umiarkowany i ostry ból. Kto może przyjmować ten preparat dostępny wyłącznie na receptę? W jakiej formie występuje? Informacje o dawkowaniu, przeciwwskazaniach i działaniach niepożądanych znajdziesz poniżej.

Naproxen – co to jest?

Naproxen to lek o działaniu przeciwbólowym, który występuje w formie tabletek, czopków i żelu. Jego nazwa jest nieprzypadkowa. Substancją czynną jest bowiem naproksen, czyli pochodna kwasu propionowego. Jedna tabletka zawiera 200 mg naproksenu. Lek zawiera również laktozę. 

Naproxen zaliczany jest to niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Charakteryzuje się działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. 

Naproxen – zastosowanie

Lek ten zalecany jest do objawowego leczenia bólu oraz stanów zapalnych. Najczęściej stosuje się go w przypadku:

  • reumatoidalnego zapalenia stawów oraz młodzieńczego zapalenia stawów;
  • stanów gorączkowych;
  • bóli miesiączkowych;
  • choroby zwyrodnieniowej stawów;
  • ostrego napadu dny moczanowej;
  • ostrych bóli mięśniowych;
  • silnego bólu głowy lub zęba;
  • bólu pooperacyjnego.

Naproxen – dawkowanie i droga podania

Lek Naproxen należy dawkować oraz zażywać zgodnie z zaleceniami otrzymanymi od lekarza, a także tymi zawartymi w ulotce. Jak się go stosuje?

  1. Przyjmuje się go doustnie. 
  2. Standardowe dawkowanie u dorosłych obejmuje 2 dawki na dobę, przyjmowane co 12 godzin, o zawartości 250 mg lub 500 mg. 
  3. W przypadku zaostrzenia dolegliwości dawkę tę można zwiększyć do 750 mg, a nawet 1000 mg. 
  4. Maksymalna dawka dobowa przy leczeniu umiarkowanego bólu, to 1250 mg. 
  5. Lek Naproxen może być stosowany u dzieci powyżej 5 lat. 
  6. W leczeniu młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów zaleca się zażywanie 2 dawek w ciągu doby, co 12 godzin. Przeliczenie dawki należy zastosować wedle wzoru 10 mg/kg masy ciała. Jest to jedyne wskazanie do stosowania leku Naproxen dla osób przed 16. rokiem życia. 
Zobacz także:  Xarelto – jak działa? Kiedy go stosować?

Naproxen – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Naproxen jest nadwrażliwość na substancję czynną oraz substancje pomocnicze. Nie należy go zażywać, jeśli masz:

  • astmę oskrzelową;
  • krwawienie z przewodu pokarmowego;
  • chorobę wrzodową żołądka;
  • ciężka niewydolność serca, wątroby lub nerek;
  • skazę krwotoczną. 

Nie powinny go stosować także kobiety mające wkładkę wewnątrzmaciczną. Kobiety w ciąży, zwłaszcza w III trymestrze, również nie powinny zażywać leku Naproxen. 

Naproxen – możliwe działania niepożądane

Zażywanie tego leku może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Najczęściej są nimi dolegliwości żołądkowe, takie jak nudności, niestrawność, bóle brzucha oraz zawroty i ból głowy. 

Dość częstym działaniem niepożądanym występującym po zażyciu Naproxenu jest także nadmierna senność lub bezsenność. Niektórzy pacjenci skarżą się na niekomfortowe zmiany skórne, takie jak świąd, pokrzywka lub wysypka. 

W przypadku zaobserwowania działań niepożądanych takich jak drgawki, obrzęk, duszność, zaburzenia słuchu lub innych, które wzbudzają niepokój, a zwłaszcza zagrażają życiu, należy niezwłocznie udać się do lekarza. 


Zobacz też:
Archiwum: wrzesień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *