Monocyty. Podwyższone, zaniżone, czy w normie? Dlaczego warto regularnie badać krew?
Największe komórki we krwi to monocyty. Podwyższone ich wartości mogą świadczyć o […]
Największe komórki we krwi to monocyty. Podwyższone ich wartości mogą świadczyć o […]
Kwasica mleczanowa to jedno z rzadkich powikłań ostrej cukrzycy. Na czym polega […]
Tamponada serca to zespół kliniczny, w którym w worku osierdziowym zaczyna gromadzić się płyn uciskający serce. Sytuacja taka stanowi zagrożenie życia i wymaga szybkiej interwencji lekarza kardiochirurga.
Skrzep krwi to struktura wytworzona przez organizm w celu zatamowania krwawienia i naprawy uszkodzonego naczynia krwionośnego. O czym może świadczyć powstawanie skrzepów krwi? Dowiedz się, czytając nasz artykuł!
Żyły na rękach, choć zazwyczaj są wyłącznie cechą urody lub wynikiem starzenia się, mogą być również symptomem kilku chorób. O czym świadczą wystające żyły na dłoniach? Odpowiadamy!
Dławica piersiowa jest objawem choroby niedokrwiennych serca (choroby wieńcowej). Jest to ból […]
Pień trzewny to ważna tętnica, od której zależy prawidłowa praca narządów układu […]
O wstrząsie kardiogennym mówi się rzadziej niż o zawałach serca czy innych […]
Naczynia wieńcowe odgrywają niezwykle istotną rolę w organizmie człowieka. Wraz z mięśniem […]
Bradykardia to stan, w którym akcja serca jest zbyt wolna, a częstość […]
Blok lewej odnogi pęczka Hisa to termin, który prawdopodobnie brzmi dosyć enigmatycznie. […]
OZW, czyli ostry zespół wieńcowy (Acute coronary Syndrome), może doprowadzić do martwicy […]
Tachykardia to stan, w którym tempo pracy serca przekracza 100 uderzeń na […]
Spośród wszystkich zaburzeń rytmu serca migotanie przedsionków diagnozuje się najczęściej. Ten typ […]
Pewnie często słyszysz o nadciśnieniu. To bardzo powszechny problem, o którym głośno się mówi. Jednak u wielu osób może występować zjawisko przeciwne, czyli zbyt niskie ciśnienie krwi. Nie mówi się o nim tak często, bo nie niesie ze sobą takich konsekwencji, jak zawał, czy udar. Jednak nie należy go lekceważyć.
Pewnie bardzo dobrze wiesz, że zbyt wysokie ciśnienie krwi może mieć bardzo groźne konsekwencje dla twojego organizmu. Zaniedbanie takiego stanu może zagrażać życiu. To przekonanie jest powszechne i wiele osób dobrze wie, ile wynosi norma ciśnienia krwi i kiedy należy zgłosić się do lekarza. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku niskiego ciśnienia rozkurczowego.
Nieregularne bicie serca to inaczej zaburzenia rytmu serca, określane także jako arytmia. Jak w kilku słowach można opisać arytmię komorową? Czasami jesteśmy w stanie odczuwać to, w jakim tempie pracuje nasze serce. W tym przypadku możesz czuć przyspieszenia, zwolnienia w biciu serca. Tę wyczuwalna nieregularność wzbudza lęki i niepokój u pacjenta, jednak nie wszyscy mają jakiekolwiek objawy. Bezsprzecznie jest to stan, który może nawet zagrażać życiu, dlatego nie należy go lekceważyć.
Na kłopoty z sercem uskarża się coraz większa liczba Polaków. Wymienia się tu m.in. niewydolność serca. To poważny problem społeczny – z roku na rok przybywa pacjentów cierpiących z powodu tej przypadłości. Sprawdź, czy do nich należysz.
Prawie połowa zgonów w Polsce spowodowana jest chorobami układu krążenia – informuje Główny Urząd Statystyczny. W wielu przypadkach przedwczesnej śmierci dało się uniknąć, ale Polacy za mało dbają o zdrowie. Nierzadko życie ratuje proteza naczyniowa – stent.