Porady medyczne

Przełom w terapii: jak psychologia online zmienia oblicze wsparcia emocjonalnego?

Przełom w terapii: jak psychologia online zmienia oblicze wsparcia emocjonalnego?

Kondycja psychiki Polaków jeszcze nigdy nie była w tak złym stanie. Lęki, depresje, manie… to zaledwie kilka przykładów problemów, z jakimi zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Jednocześnie niewielu decyduje się sięgnąć po pomoc psychologa w obawie przed społecznym ostracyzmem. Terapia online może to zmienić, bo oferuje inny sposób wsparcia emocjonalnego.

Psychoterapia online znosi bariery dostępu do wsparcia emocjonalnego

Tradycyjne sesje ze specjalistą odbywają się w gabinecie w określonym dniu i o umówionej porze. Nietrudno wyobrazić sobie, że nie każdy będzie mógł z niej skorzystać. Osoba zmagająca się z depresją wynikającą z niepełnosprawności fizycznej czy choroby przewlekłej nie będzie w stanie dotrzeć na miejsce.

Podobnie ograniczony dostęp do psychologa w gabinecie mają mieszkańcy wsi. Jak wynika z badań EZOP II przeprowadzonych w latach 2017 – 2021, zaledwie 11,1% z nich sięga po taką pomoc, gdy tego potrzebuje, podczas gdy w miastach liczących 50 – 200 tys. mieszkańców już 21,1%.

Aż wreszcie osoby, które opiekują się małymi dziećmi i chorymi członkami rodziny również mają ograniczone możliwości skorzystania z pomocy psychologa w gabinecie. Konieczność znalezienia zastępstwa dla swoich obowiązków tworzy niekiedy barierę nie do pokonania.

Wszystkie te ograniczenia jeszcze do niedawna pozostawiały ogrom ludzi bez wsparcia, którego potrzebują i na które zasługują. Dzięki sesjom przez internet zmienia się to! Osoby z niepełnosprawnościami, mieszkańcy wsi i małych miasteczek, opiekunowie małych dzieci i osób unieruchomionych, a nawet pracujący przez cały dzień mogą zadbać o kondycję swojej psychiki przy wsparciu profesjonalisty.

Sprawdź, jak to działa: https://www.twojpsycholog.online/

Psychoterapia przez internet czyni terapię bardziej skuteczną

Jak wynika z badań EZOP II, konsultacje z psychiatrą lub psychologiem za skuteczne uznaje ponad 84% osób, które z nich korzystają. Za nieskuteczne uznało je natomiast nieco ponad 15%. Sięganie po wsparcie specjalisty przynosi więc korzyści – pomaga ustabilizować zdrowie psychiczne, a niekiedy wręcz je ratuje.

Mowa tu jednak ogólnie o psychoterapii. A jak skuteczna jest ta oferowana przez internet? Tu ciekawych danych dostarczają badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu. Podzielono 62 osoby zmagające się z depresją na dwie grupy: leczoną w gabinecie i przez internet. Po trzech miesiącach od zakończenia terapii nie chorowało już 57% pacjentów, którym pomagał psycholog online, W grupie leczonej w tradycyjny sposób – podobny efekt zaobserwowano u 47% osób.

Sprawdź, na czym polega psychoterapia: https://www.twojpsycholog.online/nasze-specjalizacje/psychoterapeuta-online

sesja z psychologiem przez smartfona

Sesje z terapeutą online zachęcają do sięgania po pomoc

Mimo rosnącej świadomości na temat zagrożenia niesionego przez zaburzenia natury psychicznej i wagi profesjonalnego wsparcia emocjonalnego, wciąż społeczeństwo nieufnie nastawione jest do zinstytucjonalizowanej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Jak wynika z badań EZOP II, w razie zauważenia problemów psychicznych u kogoś bliskiego, aż 33,1% osób skierowałoby się po pomoc do innego lekarza niż psycholog lub psychiatra, 19,2% do kogoś z rodziny lub przyjaciół, księdza czy bioenergoterapeuty a 5,4% nie szukałoby pomocy w ogóle.

Wciąż korzystanie ze wsparcia psychoterapeuty traktowane jest jako temat tabu. Przestaje więc dziwić, że tak wiele osób, które potrzebują pomocy, rezygnuje z niego w obawie przed krzywymi spojrzeniami, wyszydzaniem czy krytyczną oceną.

Tymczasem z pomocy, jakiej udziela psychoterapeuta online, możesz skorzystać, nie tłumacząc nikomu powodu wyjścia z domu czy regularnych wizyt „u jakiegoś lekarza”. Umówisz wizytę w dogodnym dla siebie terminie, nawet jeśli jest to bardzo wczesna godzina w weekend.

Do tego cała sesja odbywa się w Twoim własnym domu. W otoczeniu znajomych przedmiotów. W takich warunkach prościej jest rozmawiać o swoich problemach i tym samym łatwiej znaleźć sposób ich rozwiązania.

Artykuł promocyjny


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2024

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *