Objawy

Dzwonienie w uszach – jak radzić sobie z tą niewygodną dolegliwością akustyczną?

Dzwonienie w uszach – jak radzić sobie z tą niewygodną dolegliwością akustyczną?

Dzwonienie w uszach to niewygodna dolegliwość akustyczna. Słyszy ją tylko osoba cierpiąca na nią. Nie jest wywoływana przez żadne czynniki zewnętrzne. Jest to na tyle niekomfortowa dolegliwość, że może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Słyszy je aż około 20% dorosłej populacji. Dlaczego dzwoni w uszach i jak sobie z tym radzić?

Dzwonienie w uchu – czy to choroba?

Choć nieprzyjemne, dzwonienie w uszach nie wpływa na stan twojego słuchu. Fakt, że może to utrudniać funkcjonowanie lub zasypianie oraz chwilowo zagłuszać inne dźwięki. Jest to też mocno rozpraszające. Jeśli kiedykolwiek odczuwałeś tę dolegliwość wiesz, jak ciężko się przy tym skupić. Gdy regularnie dzwoni ci w uchu, może na tym ucierpieć twoja praca i życie prywatne. W zaawansowanym stadium może przypominać to wręcz chorobę psychiczną. Dowiedz się, jakie są przyczyny dzwonienia w uszach.

Dzwonienie w uszach – przyczyny

Często uczucie dzwonienia w uszach jest związane z niszczeniem komórek rzęsatych wewnątrz ślimaka usznego. Niekiedy nie sposób jednak określić powodu tej dolegliwości. Od czego dzwoni w uszach? Oto kilka często spotykanych przyczyn:

  • stany zapalne ucha środkowego i wewnętrznego;
  • urazy czaszki, szczególnie w obszarze kości skroniowej;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • starzenie się narządu słuchu (często powyżej 60. roku życia);
  • pojawienie się guza lub nerwiaka wewnątrz ucha;
  • powikłania po niektórych chorobach (należą do nich na przykład stwardnienie rozsiane lub półpasiec uszny);
  • zażywanie niektórych leków, w tym m. in. antybiotyków aminoglikozydowych, kwasu acetylosalicylowego czy też diuretyków pętlowych;
  • przewlekłe narażanie narzędu słuchu na silne bodźce akustyczne – często przez charakterystykę pracy lub douszne słuchanie głośnej muzyki (w niektórych przypadkach wystarczy już nawet jednorazowe zdarzenie tego typu);
  • choroba Meniere’a – jest to dość rzadka dolegliwość napadowa. Chorzy odczuwają nie tylko dzwonienie w uchu, ale też zawroty głowy, oczopląs, nudności, wymioty, a ostatecznie nawet tracą słuch.

Dzwonienie w uszach – rodzaje

Poniżej wymieniliśmy kilka różnych rodzajów szumów i dzwonienia w uszach. Na tej podstawie łatwiej będzie ci stwierdzić, czy musisz pilnie udać się do lekarza.

Dzwonienie w uszach a nadciśnienie

W przypadku nadciśnienia, dzwonieniu towarzyszy nieraz pulsowanie uszu lub głowy. Wzmożone ciśnienie powoduje też ból zlokalizowany z tyłu czaszki. Nasila się on szczególnie podczas wysiłku fizycznego. Jeżeli odczuwasz problemy tego typu, koniecznie monitoruj swoje ciśnienie codziennie. Wartość powyżej 140/90 mm Hg wymaga natychmiastowej reakcji lekarskiej. W utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia pomoże ci większa ilość świeżych owoców i warzyw w swojej diecie.

Dzwoni w uszach? Przyczyną może być stres!

Jeżeli słyszysz, że dzwoni Ci w uchu, a zdaje się nie być ku temu żadnej racjonalnej przyczyny, może to być po prostu przez stres. Dotyczy to szczególnie szumów i dzwonienia występujących wieczorem. Wcale nie musi wiązać się to z żadnym bólem. Możesz natomiast odczuwać problemy z zasypianiem. W takim przypadku należy się odpowiednio zrelaksować przed snem. Mogą pomóc spacery, rozciąganie, książki lub spokojna muzyka.

Dzwonienie w uchu od hałasu

Dzwonienie w uszach spowodowane hałasem bywa groźniejsze niż mogłoby się to wydawać. Osoby regularnie słuchające głośnej muzyki na słuchawkach dousznych narażone są na nieprzyjemne konsekwencje.

Jest to dobrowolne narażanie nerwów słuchowych na poważne uszkodzenie. Niektóre osoby nie mają większego wpływu na zmianę swojego hałaśliwego otoczenia. Jeśli twoja praca wiąże się z dużym hałasem, rozważ jej zmianę. Ewentualnie skonsultuj się z lekarzem, jak możesz zaradzić temu problemowi.

Inne choroby, które powodują, że dzwoni w uchu 

Dzwonienie w uchu jest często związane z nadmiernym przepływem krwi w narządzie słuchu. Choroby, takie jak nadczynność tarczycy lub miażdżyca są tego powodem. Ciężko więc na samej podstawie szumów usznych zdiagnozować źródło problemu. Warto profilaktycznie zbadać cholesterol, zmienić dietę na zdrowszą oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Najlepiej jednak udać się do lekarza na konsultację i poradę. Jest on w stanie stosunkowo szybko wykryć wszelkie poważniejsze powody dzwonienia i szumów.

Co robić, gdy dzwoni w uszach?

Przyczyny dzwonienia w uszach nie zawsze są poważne. Jest to często spowodowane zwykłą zmianą ciśnienia lub przepracowaniem. Natomiast jeżeli szumy utrzymują się dłużej niż około 5 minut lub występują regularnie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Przeprowadzi on rzetelne badanie diagnostyczne oraz zaleci odpowiednie leczenie.

Leczenie szumów usznych wygląda inaczej w zależności od ich przyczyny. Przede wszystkim wyeliminuj powody dzwonienia w uszach. Niekiedy wystarczy regularne przyjmowanie leków poprawiających ukrwienie uszu. Jeżeli dolegliwość ta została spowodowana konkretnymi substancjami, musisz je oczywiście odstawić. W bardziej zaawansowanych przypadkach, możliwe, że będziesz musiał się poddać operacji ucha wewnętrznego.

Dzwonienie w uchu można też wyeliminować tak zwaną terapią TRT (Tinnitus Retraining Therapy). Oparta jest ona na zjawisku habituacji. Jest to proces poznawczy, podczas którego mózg jest trenowany do ignorowania niektórych bodźców. Takie działanie jest możliwe także z innymi zmysłami. W skrócie, tego typu leczenie polega na przyzwyczajeniu się do uciążliwego zjawiska.

Domowe sposoby na szumy uszne

Aby zapobiec dzwonieniu i szumom w uszach unikaj hałaśliwych miejsc, szczególnie w godzinach wieczornych. Zredukuj stres, zadbaj o codzienne wyciszenie się przed snem i spokojne, przyjazne środowisko w domu. 

Do higieny używaj specjalnego sprayu do rozpuszczania woskowiny. Zapewnij swojemu ciału odpowiednie nawodnienie i unikaj nagłych zmian ciśnienia i temperatury. Trzymaj rękę na pulsie, regularnie badając swoje ciśnienie tętnicze, poziom cukru i cholesterolu.

Dzwonienie w uszach przeważnie nie stanowi powodów do obaw. Zwykle wystarczy poczekać na samoczynne ustąpienie tej dolegliwości. Jednakże czasem przyczyny szumów są bardziej poważne, dlatego warto udać się do lekarza, który wykluczy ewentualne choroby.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

2 komentarze

  1. Romek pisze:

    Nie doświadczyłem nigdy tego uczucia, ale faktycznie może być czymś bardzo nieprzyjemnym. Fajnie, że informujecie ludzi o takich przypadłościach. Dzięki temu, że dostęp do wiedzy jest powszechniejszy, to łatwiej jest coś wykryć wcześniej.

  2. Wojtek pisze:

    No mi dzwoni, ale to się chyba wszystko złożyło na ten stan. Otóż pewnego wieczoru słuchame muzyki na komputerze nie głośno, a tak noromalnie i w pewnym momencie jakby w moim mózgu się zwarcie zrobiło, poszukałem skąd dźwięk śfistu dochodzi i wyszło, że wentylator od komputer i z miejsca wyłączyłem komputer i poszedłem na spacer. Pòźniej zacząłem właśnie analizować dźwięki jaki ja sam sobie hmm komponuję chociażby w mieszkaniu i tak no od jakiegoś czasu na słuchawkach muzyki już niet, w komputerze odłączyłem wentylator, bo w sumie i tak nie potrzebnie był włączony skoro skrzynka od komputera z jednej strony nie jest zamknięta no i lodówka i jej sprężarka teraz drażni mnie ten dźwięk albo automatycznie jakby się uczuliłem na to brzęczenie sprężarki. Ale będę podejmował działania wygłuszające. Też gdzieś czytałem, a tutaj nie ma nic wspomniane na ten temat ale długie przebywanie w jednostajnym dżwięku jak np. w jednym pomieszczeniu z lodówką (kawalerka) to może denerwować, bo o ile wtedy może nie zwracałem uwagi czy mi dzwoni czy nie tak teraz jestem wrażliwszy na tym punkcie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *