Baza leków

Dexaven – zastosowanie, dawkowanie, skutki uboczne

Dexaven to lek dostępny dla pacjentów, którzy otrzymali receptę od lekarza. Jakie są przesłanki do jej wystawienia? W jaki sposób stosować lek i w jakiej postaci występuje? Czy może powodować skutki uboczne? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? Sprawdź!

Dexaven – co to jest?

Dexaven to lek, który wykazuje działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne i immunosupresyjne. Dostępny jest wyłącznie na receptę. W jakiej postaci występuje? Preparat ten ma formę roztworu do wstrzykiwań. Substancją czynną leku jest z kolei fosforan deksametazonu. 

Dexaven – zastosowanie

Lekarz może zalecić podanie Dexavenu pacjentom podczas chemioterapii lub radioterapii, aby zapobiec wymiotom. Lek ten przepisywany jest także pacjentom borykającym się z powikłaniami pooperacyjnymi, jak również po to, aby łagodzić objawy określonej choroby podstawowej. 

Dexaven – dawkowanie i droga podania

Lek ten jest wydawany wyłącznie na zlecenie lekarza, zatem powinien być stosowany zgodnie z jego zaleceniami. Jak zostało wspomniane, Dexaven występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań. Zazwyczaj stosuje się dawkę od 4 do 16 mg na dobę. Jednorazowa dawka to od 4 do maksymalnie 8 mg. Nie należy przekraczać wyznaczonego stężenia, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

Dexaven – przeciwwskazania do stosowania

Jest kilka przeciwwskazań do stosowania leku Dexaven. Na pierwszym miejscu trzeba wymienić nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Poza tym nie zaleca się stosowania omawianego leku kobietom w ciąży i podczas karmienia piersią, a także u pacjentów z nieleczonymi zakażeniami układowymi. 

Dexaven – możliwe działania niepożądane

Dexaven może powodować następujące działania niepożądane: 

  • dolegliwości ze strony układu ruchu, czyli miopatia posteroidowa, osłabienie mięśni, jałowa martwica kości udowej i ramiennej;
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czyli wymioty i nudności, osłabiony lub nadmierny apetyt, wzdęcia, zaparcia;
  • zmiany skórne;
  • objawy zespołu Cushinga.
Zobacz także:  Czym jest Nebbud? Sprawdź, do czego służy preparat Nebbud. Dawkowanie, skutki uboczne i środki ostrożności

Zobacz też:
Archiwum: październik 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *