Ziołolecznictwo

Zioła na depresję — co wspomaga leczenie depresji?

Zioła na depresję — co wspomaga leczenie depresji?

Depresja jest jedną z najczęstszych chorób o podłożu psychiatrycznym. Mówi się o niej jako o problemie XXI wieku. Leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię warto wspierać metodami naturalnymi. Jakie zioła na depresję warto przyjmować? Jeśli chcesz się dowiedzieć, to czytaj dalej.

Na depresję cierpią miliony osób na całym świecie. To bardzo poważna choroba, w której obserwuje się zaburzenie w wydzielaniu neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Lek przeciwdepresyjny wpływa modulująco na ich poziom, przez co łagodzi objawy schorzenia.

Łagodnym uzupełnieniem farmakoterapii jest ziołolecznictwo (fitoterapia). Zioła same w sobie nie wykazują działania przeciwdepresyjnego, jednak mogą okazać się pomocne w łagodzeniu niektórych stanów ośrodkowego układu nerwowego, w tym lęków i bezsenności. Wyciąg ziołowy stosowany w przebiegu zaburzeń psychosomatycznych działa wspomagająco ułatwiając zasypianie, wyciszenie oraz uspokojenie. Zioła na depresję dostępne są w każdej aptece bez recepty.

Czym jest depresja?

Mówi się, że depresja jest chorobą ciała i ducha. To cały zespół zaburzeń nastroju, który wpływa destrukcyjnie na całe życie chorego i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Nawet z pozoru banalne czynności, mogą urastać u chorego do rangi niewykonalnych np. kąpiel. Dotychczas opisano kilka rodzajów depresji, a ich wspólnym mianownikiem jest zaburzenie wydzielania neuroprzekaźników w mózgu. Mowa o serotoninie, noradrenalinie i dopaminie.

Dopamina, noradrenalina i serotonina są od siebie zależne. Fizjologiczna praca mózgu człowieka uzależniona jest od równowagi między wydzielaniem różnego rodzaju mediatorów pomiędzy neuronami. Ma to bezpośredni wpływ na zachowanie i samopoczucie. W przypadku depresji obserwuje się niedobór dopaminy i serotoniny, co związane jest z zablokowaniem wychwytu zwrotnego tych neuroprzekaźników. Wpływa to na znacznie obniżenie stężenie noradrenaliny.

Zobacz także:  Zioła na boreliozę – skuteczne i naturalne metody leczenia. Czym oprócz antybiotyków leczyć chorobę z Lyme?

Jedynie specjalista jest w stanie pomóc choremu w walce z chorobą. Czynne substancje lecznicze (leki antydepresyjne) działają przeciwlękowo, uspokajająco i są pomocne w walce z bezsennością. Warto jednak pamiętać, że ich stosowanie może wiązać się z występowaniem skutków ubocznych, w tym nadmiernej senności, przyrostu masy ciała, zwiększonej potliwości i dolegliwości układu pokarmowego. Wiele z leków psychotropowych nie może być jednak stosowanych przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Wspomagająco przy leczeniu epizodów depresji warto wypróbować fitoterapię. Zioła na depresję wykorzystują naturalne surowce, które w łagodny sposób regulują pracę układu nerwowego człowieka. Preparaty ziołowe dostępne są w sklepach ze zdrową żywnością oraz aptekach.

Zioła na depresję — dziurawiec zwyczajny

Zioło, jakim jest dziurawiec, ma wszechstronne zastosowanie. Jego działanie przeciwdepresyjne jest związane z obecnością w składzie barwnika o nazwie hipertyna (nadaje on roślinie charakterystyczny żółty kolor). Należy jednak pamiętać, że stosowanie tego zioła ma pewne ograniczenia. Wyniki badań naukowych wykazały, że stosowany łącznie z fluoksetyną (wybiórczy inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny – SSRI) może spowodować tzw. zespół serotoninowy. Objawia się on m.in. biegunkami, nudnościami, sztywnością mięśni, a także zwiększeniem stanów lękowych i zaburzeniem świadomości. Ciepły napar z dziurawca zwyczajnego warto wypić tuż przed snem.

Zioła na depresję — kozłek lekarski

Korzeń kozłka lekarskiego zawiera w składzie substancje aktywnie czynne — walepotriaty. Mimo że ich stężenie nie jest zbyt wysokie (ok. 2%), to w połączeniu z flawonoidami wykazują działanie przeciwlękowe, sedatywne i ułatwiające zasypianie. Jest to związane z pobudzaniem układu GABAergicznego o zdolnościach hamujących. Przyjmowanie kozłka lekarskiego nie może jednak być przewlekłe (maksymalnie 4-6 tygodnie) ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych ze strony układu pokarmowego. W aptekach znaleźć można wiele, dostępnych bez recepty, preparatów na bazie kozłka lekarskiego (powszechnie znanego jako waleriana) w połączeniu z szyszkami chmielu, lawendą i melisą.

Zobacz także:  Zioła na biegunkę – jak pomóc sobie w nagłych wypadkach? Najlepsze zioła o działaniu zatrzymującym

Zioła na depresję — melisa

Wspomagająco w leczeniu depresji warto stosować melisę. Składniki olejku eterycznego tej rośliny (fenolokwasy, związki triterpenowe, flawonoidy, garbniki) sprawdzą się w łagodzeniu napięć nerwowych. Liście melisy działają również uspokajająco i ułatwiają zasypianie. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nie należy jej podawać dzieciom poniżej 12. roku życia.

Zioła na depresję — chmiel (szyszki)

Chmiel zwyczajny zaliczany jest do rodziny konopiowatych. W jego składzie można wyróżnić m.in. flawonoidy, pochodne floroglucyny, olejki eteryczne, aminokwasy i skondensowane garbniki. Jego właściwości prozdrowotne spowodowały, że jest bardzo popularnym surowcem w medycynie ludowej. Działa uspokajająco, nasennie i łagodzi objawy stresu. Dodatkową jego zaletą jest to, że wspomaga trawienie i zmniejsza objawy alergii.

Zioła na depresję — lawenda

Lawenda jest rośliną kojarzoną przede wszystkim z aromaterapią. Jej piękny zapach to zasługa olejku eterycznego w którego składzie wyróżnić można m.in. linalol. Inhalacje z naturalnego olejku z lawendy można stosować wspomagająco w łagodzeniu napięć nerwowych. Korzystanie z niego przed snem, ułatwia zasypianie i pozwala się wyciszyć. Kilka kropelek olejku można rozprowadzić na nadgarstkach i skroniach. Roztwory wodne z lawendą w składzie często rozpyla się na pościeli i poduszkach.

Depresja jest bardzo poważną chorobą, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć i wiek. Nieleczona prowadzi do rozwoju bardzo poważnych zaburzeń psychosomatycznych, a nawet śmierci. Leczenie depresji najczęściej łączy ze sobą zarówno farmakoterapię, jak i psychoterapię. Aby wspomóc leczenie depresji, warto stosować zioła na uspokojenie, zarówno w postaci herbatek, jak i olejków eterycznych oraz suplementów diety.


Zobacz też:
Zobacz także:  Zioła na oczyszczenie organizmu — zestawienie
Archiwum: czerwiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *