Ziołolecznictwo

Zioła na zapalenie pęcherza — przegląd

Zioła na zapalenie pęcherza — przegląd

Układ moczowy, zwłaszcza kobiet, jest podany na różnego rodzaju infekcje. Jakie zioła na intymne dolegliwości warto stosować? Jeśli jesteś ciekawy, to czytaj dalej.

Zakażenie układu moczowego najczęściej spowodowane przez namnażające się bakterie. W warunkach fizjologicznych mocz człowieka jest jałowy i odczyn kwaśny. Jednakże, w przypadku infekcji, jego pH znacznie wzrasta. Objawami, które mogą wskazywać na problemy z pęcherzem moczowym lub zakażeniem innych składowych układu moczowego są m.in. odczuwanie ciągłego parcia na mocz, oddawanie jego niewielkich ilości, a także nieprzyjemne uczucie swędzenia lub pieczenia podczas mikcji. W tradycyjnej medycynie ludowej już od setek lat z powodzeniem stosuje się aromatyczne napary na zapalenie pęcherza moczowego, czy inne infekcje intymne. Większość suszonych ziół do zaparzenia jest dostępna w aptekach bez recepty. Sprawdź, jakie zioła na zapalenia pęcherza okażą się skuteczne w walce z infekcją.

Zioła na zapalenie pęcherza — korzeń lubczyku

Lubczyk jest aromatyczną rośliną, która większości z nas kojarzona jest z zapachem domowego rosołu. Jak się okazuje, zioło to ma także cenne właściwości prozdrowotne.

Lubczyk ogrodowy (łac. Levisticum officinale), a ściślej mówiąc jego korzeń, zawiera w składzie olejek bogaty w kumaryny (obecne również w m.in. lasce cynamonu). Ten związek chemiczny wykazuje działanie moczopędne, przez co znalazł zastosowanie w leczeniu kamicy nerkowej. Picie naparu z korzenia lubczyki ułatwia bowiem usuwanie piasku z nerek, a także chroni przed rozwojem stanu zapalnego.

Suszony korzeń lubczyku należy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez ok. 15 minut. Przykrycie zapobiegnie ulatnianiu się olejku eterycznego. Taki napar (200 ml) należy pić 1-2 razy dziennie.

Zobacz także:  Zioła na woreczek żółciowy i wątrobę – czym jest kamica żółciowa? Poznaj mieszanki ziołowe na pęcherzyk żółciowy!

Zioła na zapalenie pęcherza — skrzyp polny

Skrzyp polny (łac. Equisteum arvense L.) to król wśród wszystkich ziół na pęcherz moczowy. W jego składzie wyróżnia się m.in. krzemionki, flawonoidy, witaminę C, saponiny, fitosterole, sole potasu, garbniki i związki żywicowe. Wyniki licznych badań naukowych wykazały, że ziele to wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, zapewnia prawidłowy stan błon śluzowych, zapobiega kamicy nerkowej i infekcjom układu moczowego. Co więcej, składniki aktywne skrzypu ułatwiają pozbycie się z organizmu zalegających toksyn. Napar ziołowy ze skrzypu polnego warto pić nawet 3 razy dziennie.

Zioła na zapalenie pęcherza — pokrzywa

Pokrzywa (łac. Urtica dioica) to popularne zioło zalecane przede wszystkim na włosy, skórę i paznokcie. Warto jednak pamiętać, że roślina ta jest również skuteczna w walce z infekcjami dróg moczowych. Ma ona właściwości moczopędne, co pozwala na szybkie pozbycie się bakterii wraz z moczem.

Zioła na zapalenie pęcherza — mniszek lekarski

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) znalazł szerokie zastosowanie w medycynie ludowej i ziołolecznictwie. Wykazano, że zwiększa on przesączanie kłębuszkowe w nerkach, przez co działa moczopędnie. Ilość wydalanego moczu zwiększa się, co ułatwia usuwanie z dróg moczowych drobnoustrojów powodujących stany zapalne. Ponadto, substancje czynne znajdujące się w mniszku lekarskim, tworzą w środowisku wodnym specjalne kompleksy ze szkodliwymi metabolitami i tym samym ułatwiają ich wydalanie z organizmu.

Zioła na zapalenie pęcherza — liście brzozy

Brzoza (łac. Betula L) kojarzona jest głównie z orzeźwiająca i pełna witamin oraz składników odżywczych wodą. W jej składzie wyróżnia się m.in. witaminę C, potas, magnez, żelazo, wapń, garbniki, betulinę, saponiny i flawonoidy. Liście tego drzewa idealnie sprawdzają się jako prozdrowotne napary wspomagające leczenie reumatyzmu, obniżające temperaturę ciała, a także działające moczopędnie.

Zioła na zapalenie pęcherza — ziele pietruszki

Pietruszka zwyczajna (łac. Petroselinum crispum) ma w swoim składzie terpeny, sole mineralne, flawonoidy, furanokumaryny i olejek eteryczny. Te substancje aktywne wspomagają wydalanie moczu, ponieważ zwiększają przesączanie kłębuszkowe w nerkach.

Zobacz także:  Zioła na jelita – jakie zioła stosować przy zespole jelita drażliwego? Naturalne wspomaganie układu pokarmowego

Można pożywać ją na surową lub miksować z wodą mineralną i cytryną, co uczyni z napoju istną bombę antyoksydacyjną do walki z wolnymi rodnikami.

Żurawina na infekcję dróg moczowych

Żurawina w postaci świeżych owoców, herbatek, syropów, czy suplementów diety jest jednym z najbardziej znanych sposób na szybkie pozbycie się infekcji dróg moczowych. Ma cenne właściwości antybakteryjne, a to dzięki obecności w jej składzie związków fenolowych. Żurawina wspomaga leczenie bakteryjne dróg moczowych, a także lekko obniża pH moczu, przez co bakterie nie są w stanie się w nim namnożyć. Dzięki dużej ilości witaminy C owoc ten wzmacnia błony śluzowe i działa przeciwrodnikowo.

Innymi ziołami stosowanymi w przypadku infekcji dróg moczowych są:

  • nawłoć,
  • rdest ptasi,
  • kłącze perzu,
  • jałowiec pospolity,
  • rumianek pospolity,
  • mącznica lekarska.

Zioła na pęcherz moczowy w szybki, naturalny i prosty sposób pozwolą pozbyć się uciążliwych infekcji bakteryjnych. Są łatwo dostępne bez recepty w aptekach i sklepach zielarskich. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów zakażenia warto pić je regularnie (nawet do 3 razy dziennie). Skutecznie działają również nasiadówki np. z liści brzozy.


Zobacz też:
Archiwum: czerwiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *