Baza leków

Asertin – dawkowanie, przeciwwskazania, skutki niepożądane

Asertin to lek przeciwdepresyjny, który dostępny jest wyłącznie na receptę. Jak działa? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? Czy może wywoływać efekty niepożądane? Aby poznać odpowiedzi, przeczytaj ten tekst.

Asertin – co to jest?

Asertin to silny lek, który dostępny jest wyłącznie na receptę. Preparat zalecany pacjentom z depresją to inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny. Działanie leku polega na wydłużeniu czasu działania serotoniny, będącej neuroprzekaźnikiem. W konsekwencji impulsy nerwowe są wysyłane częściej. Substancją czynną leku jest sertralina. Wśród substancji pomocniczych znajdują się m.in. celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, stearynian magnezu czy glikol propylenowy. Lek występuje w dawce 50 lub 100 mg.

Asertin – zastosowanie

Asertin to lek zalecany w przypadku: 

  • epizodów depresyjnych;
  • lęku napadowego;
  • lęku społecznego;
  • zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. 

Jeśli borykasz się z wymienionymi problemami, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który będzie w stanie ci pomóc i wskaże odpowiednią drogę leczenia. 

Asertin – dawkowanie i droga podania

Asertin występuje w postaci tabletek, w dwóch dawkach (50 mg oraz 100 mg). Niezwykle ważne jest to, aby dokładnie stosować się do zaleceń lekarza i nie przekraczać wyznaczonej dawki. Zwykle ta zalecana to jedna tabletka na dobę, przyjmowana o stałej porze (wieczorem lub rano). Warto podkreślić, że efekty działania leku widać dopiero po dwóch tygodniach, dlatego ważna jest systematyczność w przyjmowaniu kolejnych dawek. Istotne jest również to, by odstawienie odbywało się pod kontrolą lekarza. Jeśli będzie zbyt gwałtowne, może bowiem powodować skutki niepożądane, które wymienimy poniżej.

Asertin – przeciwwskazania do stosowania

W przypadku leku Asertin głównym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik, zwłaszcza sertralinę, czyli substancję czynną. Nie jest również zalecane stosowanie omawianego preparatu w połączeniu z niektórymi lekami. Mowa o inhibitorach MAO oraz pimozydzie. Właśnie dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem. 

Zobacz także:  Apap – popularny lek przeciwbólowy. Jak i kiedy należy go stosować?

Asertin – możliwe działania niepożądane

Przyjmowanie leku Asertin może powodować skutki uboczne. Najczęściej są to nudności i wymioty, ale także zwiększona senność, zawroty i bóle głowy, zmęczenie, problemy z zasypianiem. Mogą wystąpić również depresja, lęk, bruksizm, nadmierny apetyt (lub przeciwnie – jadłowstręt) czy spadek libido. Lista działań niepożądanych jest obszerna, dlatego warto zapoznać się z ulotką, która informuje o wszelkich możliwych skutkach i wyszczególnia ich częstotliwość. Warto wspomnieć także o efektach zażycia większej dawki niż zalecana. Należą do nich choćby przyspieszona akcja serca, senność lub pobudzenie, wymioty, zawroty głowy, a nawet utrata przytomności.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *