Porady medyczne

Jak aromaterapia wpłynie na Twoje zdrowie?

Jak aromaterapia wpłynie na Twoje zdrowie?

Aromaterapia jest jedną z najpopularniejszych dziedzin medycyny niekonwencjonalnej. Popularność zdobyła już w średniowieczu. Stosowana była przez starożytnych Gregów i Rzymian. Stosowana była w celach zdrowotnych, duchowych, a także pielęgnacyjnych. 

Współcześnie aromaterapia również stosowana jest w tych celach. Zdrowotne właściwości olejków eterycznych są niezwykle przydatne, podczas leczenie wielu schorzeń. Aromaterapia nie zastąpi lekarza i fachowej pomocy lekarskiej, jednak może się sprawdzić w podczas mniej poważnych urazów. Jest również doskonałym wspomagaczem terapii psychologicznej. 

Wprowadzenie do swojego życia codziennych sesji aromaterapii może przynieść wiele korzyści zarówno w sferze zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. 

Wpływ aromaterapii na samopoczucie 

Wiele olejków eterycznych pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Terapia zapachem może ukoić zszargane nerwy, pomoże się odstresować, rozluźnić mięśnie i uspokoić umysł. 

Dyfuzory zapachowe są urządzeniami, w które warto wyposażyć swoją sypialnię. Wieczorami, gdy pojawiają się kłopoty ze snem, kilka kropel olejku eterycznego powinno pomóc i ułatwić zaśnięcie. 

Istotny jest odpowiedni wybór olejku. Od tego z jakiego surowca został wykonany zależą jego właściwości. Na problemy ze snem najlepszy będzie olejek eteryczny melisowy, ma on działanie uspokajające i pomoże zrelaksować się po stresującym dniu. 

W przypadku odczuwanego zmęczenia, z pomocą przychodzi olejek cytrynowy lub pomarańczowy. Charakteryzuje się on działaniem pobudzającym i orzeźwiającym zmęczony umysł. 

Wpływ aromaterapii na zdrowie 

W przypadku niegroźnych urazów, przeziębień, ugryzień owadów lub jako wspomożenie terapii lekami – olejki eteryczne również świetnie się sprawdzą. Terapia zapachami doskonale sprawdza się podczas inhalacji. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne udrożnią drogi oddechowe, zadziałają wykrztuśnie i pomogą zniwelować kaszel. 

Przeprowadzenie inhalacji jest banalnie proste, wystarczy połączyć odpowiedni olejek eteryczny i kominek zapachowy. Należy zaaplikować kilka kropel olejku do okrągłego naczynia znajdującego się na górze kominka i podstawienie na dole świeczki. Olejek będzie się ulatniał, a wraz z nim przenikać będą do powietrza wszystkie pozytywne właściwości. 

W przypadku problemów z nadmiarem wydzieliny, sprawdzi się olejek eukaliptusowy. Natomiast ból gardła i kaszel niweluje olejek eteryczny miętowy. 

Olejki eteryczne charakteryzują się często również działaniem bakteriobójczym i łagodzącym. Wymieszanie kilku kropel olejku lawendowego wraz z kremem, powinno pomóc zniwelować ból po ugryzieniu insekta lub złagodzić podrażnioną skórę.

Aromaterapia bywa przydatna również w celu uśmierzenia bólu głowy. Przyczyną bólu głowy często jest stres, związany z pracą lub życiem prywatnym. Skorzystać można wtedy z olejku melisowego lub lawendowego, które mają działanie rozluźniające i uspokajające.


Zobacz też:
Archiwum: maj 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *