Ziołolecznictwo

Zioła moczopędne na obrzęki — przegląd

Zioła moczopędne na obrzęki — przegląd

Zatrzymanie wody w organizmie jest częstym problemem nie tylko kobiet w ciąży. Na szczęście istnieje wiele skutecznych ziół, które w naturalny sposób pobudzają mikcję i tym samym pomagają pozbyć się zalegających płynów. Jeśli jesteś ciekaw, to czytaj dalej.

Obrzęki mogą pojawić się w wielu miejscach ludzkiego ciała, ale najczęściej dotykają dłonie i stopy. Nie zawsze są oznaką choroby, jednak ich pojawienie się powinno wzbudzić naszą czujność. Jeśli nawracają, konieczna jest konsultacja z lekarzem i wykonanie kilku badań. Pozwoli to wykluczyć wiele poważnych chorób, w tym nerek. Walkę z tym problemem warto zacząć od stosowania ziół, takich jak m.in. pokrzywa, mniszek lekarski, ziele skrzypu polnego, korzeń lubczyku, a także owoce czarnego bzu. Zioła moczopędne na obrzęki były już stosowane przez nasze babcie i stały się przedmiotem badań naukowych na całym świecie.

Jak dochodzi do powstawania obrzęków?

Wyróżnia się wiele rodzajów obrzęków, w tym pochodzenia nerkowego, sercowego, wątrobowego i alergicznego. Mimo że podłoże powstawania każdego z nich jest inne, to jednak ogólny mechanizm pozostaje taki sam. Nadmiar wody gromadzony jest poza naczyniem włosowatym, co może pojawić się na skutek m.in. zwiększenia jego przepuszczalności, wzrostu ciśnienia, a także zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej.

W leczeniu opuchlizn bardzo ważne jest pobudzanie dróg moczowych do produkcji i wydalania dużych ilości moczu. Takim sposobem można pozbyć się nadmiaru wody i zalegających w organizmie toksyn. Aby zwiększyć parcie pęcherza zaleca się pić dużo płynów. Zioła moczopędne stosowane na obrzęki są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą w sposób naturalny pozbyć się tego uciążliwego problemu.

Zobacz także:  Zioła na jelita – jakie zioła stosować przy zespole jelita drażliwego? Naturalne wspomaganie układu pokarmowego

Zioła moczopędne na obrzęki — mniszek lekarski

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) to popularna roślina królująca na polskich łąkach. Jest surowcem służącym do wyrobu miodów, nalewek, syropów, a także herbatek. Często mylona jest z mleczem, który jest zupełnie innym rodzajem rośliny. W składzie mniszka lekarskiego znaleźć można m.in. inulinę, polifenole, kwasy fenolowe, sole potasowe i trójterpeny.

Wyniki badań naukowych wykazały, że mniszek lekarski jest dobrym środkiem moczopędnym, ponieważ zwiększa przesączanie w kłębkach nerkowych. Pobudza to układ moczowy do wydalania dużej ilości moczu. Napar z mniszka powinien być zatem stosowany przez osoby, które mają tendencję do powstawania obrzęków.

Zioła moczopędne na obrzęki — liście pokrzywy zwyczajnej

Pokrzywa zwyczajna (łac. Urtica dioica) jest często przyjmowana w postaci aromatycznych herbatek. Znana jest przede wszystkim ze swojego dobrego wpływu na kondycję włosów, skóry i paznokci. Na tym jednak jej właściwości się nie kończą.

W liściach pokrzywy zwyczajnej wyróżnić można m.in. flawonoidy, olejek eteryczny, cholinę, chlorofil, kwasy, sole organiczne, wapń, fosfor, mangan, krzem, witaminy B, C, K i E, a także histaminę. Zioło zwiększa ilość wydalanego z organizmu mocznika, przez co jest rekomendowane w celu wsparcia leczenia kamicy nerkowej.

Zioła moczopędne na obrzęki — ziele skrzypu polnego

Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense L.) zbiera się na polskich łąkach wczesną wiosną. Po wysuszeniu można go jednak parzyć przez cały rok i cieszyć się z jego drogocennych właściwości. Zioło wykorzystywane jest w ziołolecznictwie od lat, głównie jako remedium na skórę trądzikową, wypadające włosy i uszczelnianie naczyń krwionośnych. Ziele jest także znane jako naturalny środek zwiększający ilość wydalanego moczu. Jego działanie jest na tyle silne, że należy zachować umiar w jego stosowaniu. Zabiegnie to wypłukiwaniu ważnych dla organizmu witamin i soli mineralnych.

Zobacz także:  Zioła na żołądek – naturalne sposoby na bolący żołądek. Co warto mieć w domowej apteczce?

Zioła moczopędne na obrzęki — korzeń lubczyku

Lubczyk (łac. Levisticum officinale) zaliczany jest do aromatycznych bylin o właściwościach moczopędnych. Bywa wykorzystywany jako wsparcie w leczeniu chorób układu moczowego, w tym kamieni w nerkach, kamicy nerkowej i infekcji bakteryjnych. Napar działa jak naturalny diuretyk, a dodatkowo rozluźnia mięśnie jelit, a także działa przeciwzakrzepowo.

Zioła moczopędne na obrzęki — owoce czarnego bzu

Czarny bez (łac. Sambucus nigra) znany jest z szerokiego zastosowania w ziołolecznictwie. To roślina, której praktycznie każda część nadaje się do spożycia i wykazuje właściwości prozdrowotne. Rośnie dziko i dlatego bez problemu można pozyskać ją jako surowiec do produkcji syropów, herbatek, a nawet nalewek. W skład owoców czarnego bzu wchodzą m.in. flawonoidy, garbniki, pektyny, sole mineralne, wapń, potas, sód i glin. Herbata z czarnego bzu działa napotnie i moczopędnie. Jest idealna w przypadku leczenia stanów zapalnych dróg moczowych i przeziębienia. Najlepiej stosować ją profilaktycznie.

Innymi ziołami o działaniu moczopędnym są m.in.:

  • rdest ptasi,
  • ziele nawłoci,
  • perz właściwy,
  • pietruszka zwyczajna,
  • owocnia fasoli,
  • łopian,
  • liście brzozy.

Zioła moczopędne na obrzęki to dobry, tani i skuteczny sposób na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Należy jednak zachować pewien umiar w ich piciu. Wzmożona mikcja sprzyja wydaleniu wraz z moczem dużej ilości cennych dla zdrowia elektrolitów. Dlatego też warto stosować zioła moczopędne maksymalnie 2 razy dziennie.


Zobacz też:
Zobacz także:  Zioła na płodność - które zwiększą szansę na dziecko?
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *