Ziołolecznictwo

Zioła na dnę moczanową – naturalne metody leczenia artretyzmu. Zioła o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym

Zioła na dnę moczanową – naturalne metody leczenia artretyzmu. Zioła o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym

Artretyzm to bolesna choroba związana z gromadzeniem się kwasu moczowego w stawach. Oprócz środków farmakologicznych warto sięgnąć po zioła, dzięki którym poczujesz ulgę. Dowiedz się które zioła na dnę moczanową działają najskuteczniej.

Domowe sposoby leczenia podagry są w stanie zaradzić takim objawom jak ból i wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi atakami. Ziołolecznictwo to nie tylko napary z poszczególnych ziół, ale również wszelkiego rodzaju maści o działaniu miejscowym. Zioła na dnę moczanową mogą być stosowane równolegle z leczeniem farmakologicznym, lub jako samodzielna kuracja. Sprawdź jak stosować zioła na artretyzm.

Artretyzm – choroba stawów i nie tylko

Dna moczanowa to choroba dotykająca stawy i nerki. Bardzo często w wyniku nieprawidłowej diety dochodzi do podwyższonego stężenia kwasu moczowego we krwi. Hiperurykemia prowadzi do krystalizacji w płynie stawowym. Nadmiar kwasu moczowego zaczyna odkładać się w stawach i nerkach, co objawia się stanem zapalnym.

Zapalenie stawów może przyjmować charakter ostry, któremu towarzyszy gorączka, obrzęk, dreszcze. Najczęściej przyjmuje postać podagry, czyli dotyka palców stóp. Rzadziej stawów kolanowych, palców rąk czy kręgosłupa. Dna moczanowa jest chorobą przewlekłą, jednak nie jednostajną. Okresowo może się zaostrzać lub przechodzić w stan spoczynku. Dlatego tak ważna jest zmiana stylu życia, oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia, które umożliwi wydalanie kwasu moczowego.

Leczenie dny moczanowej

W leczeniu dny moczanowej dużą rolę odgrywa prawidłowa dieta uboga w puryny – substancje obecne głównie w mięsie. Przeciwwskazane są wszelkiego rodzaju wywary mięsne, konserwy mięsne i rybne, podroby, oraz ograniczenie takich produktów jak fasolka szparagowa czy brukselka. Oprócz tego warto sięgnąć po zioła na dnę moczanową, które posiadają właściwości moczopędne i oczyszczające. Niewątpliwą zaletą tej metody leczenia jest szeroka dostępność ziół, oraz brak efektów ubocznych kuracji. Zioła można stosować wewnętrznie jak i zewnętrznie.

Zioła na dnę moczanową – napary ziołowe

W leczeniu artretyzmu wskazane jest stosowanie ziół w postaci naparów. Dzięki nim możliwe jest szybsze i skuteczniejsze oczyszczenie organizmu z toksyn, w tym kryształków kwasu moczowego. Poprawiają również przemianę materii, działają moczopędnie, co pomaga w usuwaniu złogów i zapobiega kamicy nerkowej.

Liście brzozy

Liście brzozy działają przede wszystkim moczopędnie i odtruwająco. Zapobiegają powstawaniu złogów nerkach, oraz infekcjach układu moczowego. Wzmacniają naczynia krwionośne i łagodzą obrzęki. Do przygotowania naparu najlepiej nadają się świeże liście zbierane od kwietnia do czerwca. 1 łyżkę świeżych liści należy zalać szklanką wrzątku. Po upływie 5 minut napar należy przecedzić i pić w ilości 2-3 szklanek dziennie. Warto zaznaczyć, że jest całkowicie bezpieczny i zapobiega atakom dny moczanowej.

Pokrzywa

Pokrzywa jako surowiec zielarski posiada obszerne zastosowanie w leczeniu schorzeń układu moczowego, pokarmowego oraz dolegliwości związanych z artretyzmem. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, moczopędnie i przeciwartretycznie. Redukuje nadmiar chorobotwórczego śluzu w organizmie, osusza i z tego względu idealnie nadaje się do leczenia chorób takich jak zapalenie pęcherza czy niewydolność nerek. W przypadku podagry warto pić zarówno napar z liści pokrzywy jak i syrop.

Skrzyp polny

Objawy dny moczanowej łagodzi bogaty w krzem skrzyp polny. Jest on pomocny w utrzymaniu prawidłowej ruchomości stawów, zapewnia elastyczność błon śluzowych i tkanki łącznej. W przebiegu choroby artretycznej wskazany jest ze względu na działanie przeciwzapalne.

Ostropest plamisty

Ostropest zawiera liczne flawonoidy, z czego najbardziej wartościowy jest sylimarin. Znany jest głównie ze swojego zbawiennego wpływu na wątrobę. Jednak również w przypadku takich schorzeń jak skaza moczanowa i atak podagry daje dobre efekty. Przyspiesza wydalanie szkodliwym produktów przemiany materii, a tym samym zapobiega kumulowaniu się kwasu moczowego w stawach i nerkach. Działa przeciwzapalnie i oczyszczająco.

Mniszek lekarski

Mniszek bardzo często mylony jest z popularnym chwastem czyli mleczem. Różni się jednak od niego prozdrowotnymi właściwościami, które posiadają zarówno liście, kwiaty jak i korzenie mniszka. Właściwości moczopędne i przeciwzapalne sprawiają, że jest stosowany w leczeniu dny moczanowej. Napar z mniszka wspaniale detoksykuje wątrobę i krew, wpływa na poprawę funkcjonowania narządów wewnętrznych. Powszechnie znany jest też wyciąg i syrop z kwiatów wzmacniający odporność.

Zioła na dnę moczanową – olejki eteryczne

Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego może prowadzić do odkładania się w stawach kryształków kwasu. Skutkuje to stanem zapalnym w obrębie zaatakowanego stawu, obrzękiem i bólem. Oprócz picia naparów ziołowych, warto też zadziałać miejscowo. Wcieranie olejków w zmienione chorobowo miejsce przynosi ulgę i niweluje ból. Przy dnie moczanowej warto sięgnąć po następujące olejki:

  • lawendowy – uspokaja i łagodzi ból;
  • rozmarynowy – działa przeciwzapalnie;
  • laurowy – oczyszcza płyn stawowy;
  • cynamonowy – działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Olejki eteryczne można wcierać w zmienione chorobowe miejsca lub dodawać do kąpieli. Nakładając olejek bezpośrednio na skórę pamiętaj, by najpierw wymieszać go z olejem bazowym. W tym celu możesz użyć oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Unikniesz w ten sposób podrażnień skóry.

Zioła na dnę moczanową – maści i okłady

W leczeniu miejscowym stanów zapalnych wywołanych przez artretyzm dobrze sprawdzają się maści i okłady z ziół. Najpopularniejszym, a zarazem najbardziej skutecznym ziołem jest tzw. czarci pazur. Oczyszcza organizm z toksyn, oraz reguluje poziom cholesterolu i mocznika we krwi. Maść z dodatkiem diabelskiego pazura łagodzi ból i wycisza stan zapalny.

Innym sposobem znanym w medycynie naturalnej jest stosowanie okładów z tartego chrzanu. Chrzan posiada właściwości odkażające, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Okłady z chrzanu działają również rozgrzewająco, co sprzyja zmniejszeniu obrzęków.

Zioła na dnę moczanową mogą skutecznie zapobiegać nawrotom choroby. Aby nie narażać się na napad dny moczanowej, warto w swojej diecie unikać produktów purynowych, fruktozy, a także zaprzestać palenia papierosów. Prowadzenie zdrowego trybu życia stanowi ważną profilaktykę nie tylko w przypadku podagry, ale też innych chorób przewlekłych.


Zobacz też:
Archiwum: sierpień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *