Ziołolecznictwo

Zioła na woreczek żółciowy i wątrobę – czym jest kamica żółciowa? Poznaj mieszanki ziołowe na pęcherzyk żółciowy!

Zioła na woreczek żółciowy i wątrobę – czym jest kamica żółciowa? Poznaj mieszanki ziołowe na pęcherzyk żółciowy!

Wątroba i pęcherzyk żółciowy ściśle współpracują ze sobą i pełnią niezwykle istotne funkcje w ludzkim organizmie. To właśnie w pęcherzyku magazynowana jest żółć produkowana przez wątrobę. Poznaj zioła na woreczek żółciowy, które usprawnią jego pracę!

Jednym z najważniejszych zadań wątroby jest wytwarzanie żółci, która wspomaga emulgację tłuszczów. Wyprodukowana żółć magazynowana jest w woreczku żółciowym. Na skutek wytrącania składników żółci w pęcherzyku mogą odkładać się złogi (kamienie żółciowe), które mogą blokować przepływ żółci z wątroby do jelita cienkiego. Taki stan może być niebezpieczny dla zdrowia i życia. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka wątroby i dróg żółciowych. Pomocna będzie nie tylko dieta i właściwy styl życia, ale również zioła na woreczek żółciowy i wątrobę.

Zioła na woreczek żółciowy

W przypadku problemów z wątrobą lub woreczkiem żółciowym niezwykle istotny jest zdrowy styl życia. Należy wyeliminować spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Warto jeść 5-6 małych posiłków dziennie o stałych porach. Chorzy powinni usunąć z jadłospisu smażone potrawy, słodycze i ostre przyprawy. W diecie wskazane są za to pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo, makarony), kasze, surowe warzywa i owoce. W razie wystąpienia objawów należy skonsultować z lekarzem swoje dolegliwości. Można również stosować zioła na woreczek żółciowy, które wyeliminują nadmierne zmęczenie i wesprą pracę wątroby.

Korzeń mniszka lekarskiego

Wśród ziół polecanych na kłopoty z wątrobą i drogami żółciowymi wyróżniamy korzeń mniszka lekarskiego. Napar z zioła pobudza wytwarzanie żółci i ułatwia jej przepływ przez drogi żółciowe do dwunastnicy. Mniszek zwiększa też kurczliwość przewodów żółciowych i pozwala zmniejszyć ryzyko zastoju żółci.

Zobacz także:  Zioła na uchyłki jelita grubego – jak leczyć zapalenie uchyłków?

Ziele rdestu ptasiego

Domowe sposoby mogą być niezwykle skuteczne w profilaktyce i leczeniu łagodnych stanów chorobowych wątroby i woreczka żółciowego. Doskonale sprawdzi się stosowanie wyciągu z rdestu ptasiego. Jego główną zaletą jest działanie moczopędne. Wykazuje też właściwości rozkurczowe na drogi żółciowe. Co więcej, ma zdolności do usuwania szkodliwych produktów przemiany materii, dzięki czemu chroni wątrobę przed toksycznymi związkami (metabolitami).

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty wspiera regenerację i prawidłową pracę wątroby. Ostropest bierze udział w wydalaniu z organizmu szkodliwych substancji i neutralizuje toksyny. Wykazuje również działanie żółciopędne.

Kwiatostan kocanki

Kocanka zwiększa produkcję żółci i zapobiega jej zastojom w woreczku żółciowym. Jest wskazana do stosowania przy niestrawnościach i zaparciach. Drogocenna roślina zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych i wykazuje zdolność do ich rozbijania.

Liście mięty pieprzowej

Napar z liści mięty pobudza funkcje wydzielnicze żołądka i wątroby, dzięki czemu powoduje zwiększenie ilości soku żołądkowego i żółci. Wykazuje też działanie rozkurczowe oraz obniża napięcie mięśni gładkich jelit, dróg żółciowych i moczowych.

Zioła na wątrobę – ziele glistnika

Rolą glistnika jest ochrona komórek wątroby i wspieranie prawidłowego przepływu żółci. Zioła na woreczek żółciowy doskonale dbają o jego zdrowie i właściwe funkcjonowanie.

Ziele krwawnika – zdrowie dla dróg żółciowych

Krwawnik poprawia metabolizm tłuszczu. Roślina odpowiedzialna jest też za stymulowanie wydzielania żółci. Zapobiega zaburzeniom pracy wątroby i pomaga złagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak: bóle brzucha, niestrawność, zgaga, wzdęcia, zaparcia i biegunki.

Liście karczocha – kamica żółciowa

Herbatka z liści karczocha ułatwia przepływ żółci. Roślina wykazuje również właściwości zapobiegające zastojowi żółci w woreczku.

Dymnica lekarska na wątrobę

Dolegliwości pęcherzyka żółciowego skutecznie zniweluje dymnica lekarska. Ziele wykazuje właściwości amfocholeretyczne, których mechanizm działania polega na zwiększaniu produkcji żółci w przypadku jej niedoboru oraz hamowaniu jej wytwarzania, kiedy występuje nadmiar. Dymnica stymuluje również proces opróżniania woreczka żółciowego.

Zobacz także:  Zioła na odporność — przegląd najskuteczniejszych

Kłącze kurkumy na pęcherzyk żółciowy

Kurkuma jest cenioną przyprawą. Jednak korzyści jej stosowania widoczne są nie tylko w sztuce kulinarnej, ale również w leczeniu różnych schorzeń. Przyprawa ma właściwości pobudzające wydzielanie żółci oraz pozytywnie wpływa na problemy z trawieniem i kurczliwość pęcherzyka. Wspomaga pracę pęcherzyka żółciowego i wątroby. Wyjątkowe działanie kurkumy wynika z obecności kurkuminy. Należy jednak pamiętać, że do wchłaniania kurkuminy konieczna jest piperyna (substancja zawarta m.in. w pieprzu czarnym). Co więcej, piperyna również wykazuje pozytywny wpływ na proces trawienny.

W wątrobie obecne są fosfolipidy, na który negatywny wpływ ma spożywanie niektórych leków, alkoholu i ciężkostrawnych potraw. Aby zminimalizować ryzyko chorób, bardzo ważne jest więc wyeliminowanie tych czynników. Warto pomyśleć również o parzeniu ziół na woreczek żółciowy.


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *