Ziołolecznictwo

Zioła na zakrzepice — co najlepsze na zakrzepy?

Zioła na zakrzepice — co najlepsze na zakrzepy?

Zioła na zakrzepicę są szeroko dostępne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Które z nich są najbardziej skuteczne? Jakie jest ich działanie? Jeśli jesteś ciekawy, to czytaj dalej. 

Zakrzepice są częstym schorzeniem dotykającym przede wszystkim żyły podudzia, ale także miednicy i ud. Schorzenie jest niebezpieczne dla zdrowia i życia, ponieważ grozi poważnym zatorem. Profilaktyka zakrzepicy obejmuje nie tylko regularną aktywność fizyczną, ale także zdrową dietę oraz systematyczne badania kontrolne. Pomocne mogą okazać się również zioła na zakrzepicę. Najczęściej spożywane są w postaci naparu. Najskuteczniejsze z nich to m.in. ziele nawłoci, kwiatostan głogu, kora wierzby, ziele serdecznika i kwiat czarnego bzu.

Czym jest zakrzepica?

Zakrzepica, inaczej żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, to częsta przypadłość dotykająca populację w różnym wieku. W trakcie jej rozwoju dochodzi do utworzenia zatoru, który w pewnym stopniu lub całkowicie zaczyna blokować światło żyły. Jednym ze sposobów na profilaktykę zakrzepicy jest fitoterapia. Zioła na zakrzepicę są z powodzeniem stosowane od wielu dekad i pozwalają szybko pozbyć się obrzęków, wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne, a także łagodzą stan zapalny i ból z nim związany. Ekstrakty z roślin dostępne są w postaci suszu, żelu, maści i kremu. 

Zakrzepica, zdiagnozowana przez lekarza, wymaga leczenia farmakologicznego. Najczęściej stosuje się leki przeciwzakrzepowe z heparyną w składzie i inne substancje wpływające na rozrzedzenie krwi. W ciężkich przypadkach lekarz może podjąć decyzję o konieczności usunięcia skrzepów operacyjnie. 

Zioła na zakrzepicę — ziele nawłoci pospolitej

Ziele nawłoci pospolitej (łac. Solidaginis virgaureae herba) znane jest miłośnikom medycyny naturalnej jako surowiec pomocny w łagodzeniu stanów zapalnych dróg moczowych. Skutecznie wspomaga leczenie kamicy nerkowej. W przypadku osób chcących uchronić się przed zakrzepicą, picie ziela nawłoci pospolitej wzmacnia naczynia krwionośne. Ta miododajna roślina dodatkowo obniża ciśnienie tętnicze krwi, a także działa uspokajająco.

Zobacz także:  Zioła na obniżenie potasu – jak leczyć hiperkalemię?

Zioła na zakrzepicę — kwiatostan głogu 

Kwiatostan głogu (łac. Crataegi folium) najczęściej wykorzystywany jest do robienia ciepłych herbatek. W skład rośliny wchodzą m.in. kwas askorbinowy, kwercetyna, tokoferole i katechiny. Drogocenne właściwości głodu pozwalają na skuteczną profilaktykę chorób naczyń i serca. Ten okaz flory wykazuje również zdolność do normalizacji ciśnienia tętniczego krwi, a także hamuje stan zapalny. W związku z tym może być zalecany dla osób chcących uniknąć zakrzepicy. 

Zioła na zakrzepicę — kora wierzby 

Kora wierzby (łac. Salicis cortex) wykazuje cały spektrum działań prozdrowotnych. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Hamuje agregację, czyli zlepianie się płytek krwi, a także chroni naczynia przed miażdżycą. W konsekwencji wewnętrzne przyjmowanie ekstraktu z kory wierzby stanowi prewencję zawału serca i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. 

Zioła na zakrzepicę — ziele serdecznika 

Ziele serdecznika (łac. Leonurus cardiaca herba) wykorzystywane jest przede wszystkim jako surowiec w lekach nasercowych. Niweluje takie objawy chorób serca jak m.in. kołatanie, nadciśnienie tętnicze, łatwą męczliwość i wysokie tętno. Ponadto ziele serdecznika używane jest jako remedium na problemy z nadmierną pobudliwością i problemami z zasypianiem. Jest też pomocne w przypadku bolesnego miesiączkowania.

Zioła na zakrzepicę — kwiat czarnego bzu

Czarny bez (łac. Sambuci flos) to bardzo aromatyczna roślina, z której produkuje się syropy, nalewki i miody. Od wieków stosowany jest jako naturalny lek w łagodzeniu objawów infekcji wirusowych, w tym kaszlu, kataru i wysokiej gorączki. A jakie korzyści ze spożywania czarnego bzu dostrzegą osoby chcące chronić się przed zakrzepicą? Czarny bez uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega przenikaniu osocza i czerwonych krwinek na zewnątrz naczynek.

Innymi skutecznymi ziołami na zakrzepicę są:

  • kwiat wiązówki,
  • ziele jemioły,
  • ziele ruty,
  • liść brzozy,
  • ziele serdecznika.

Zioła na zakrzepicę skutecznie wzmocnią naczynia krwionośne i pozwolą na ustabilizowanie ciśnienia tętniczego. Warto jednak pamiętać o tym, że jednorazowe ich wypicie, nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Ważna jest systematyczność i czas. Aby spożywanie ziół było bezpieczne, przed rozpoczęciem pierwszej kuracji należy skonsultować się z lekarzem. 

Zobacz także:  Zioła na podniesienie ciśnienia tętniczego krwi

Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *