Zawał serca może być bardzo niebezpieczny i nieść ze sobą duże konsekwencje dla zdrowia. Właśnie z tego powodu warto wiedzieć, co to jest zawał serca, jakie są jego przyczyny i oznaki zawału. Wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Czym jest zawał serca?
Jak rozpoznać zawał? Czym jest zawał serca? Najpierw warto odpowiedzieć na te kluczowe pytania. Zawał serca polega na zamknięciu przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. Konsekwencją jest niedokrwienie części serca, a następnie martwicę tego fragmentu. Gdy osobie chorej nie zostanie udzielona pomoc na czas, może dojść do zatrzymania akcji serca i śmierci.
Jaka jest główna przyczyna zawału serca?
Główną przyczyną zawału jest postępująca choroba wieńcowa. Zawał jest efektem zamknięcia przepływu krwi przez tętnicę wieńcową. Zamknięcie przepływu z kolei jest efektem wytworzenia się zakrzepu.
Czym jest choroba wieńcowa?
To choroba, która charakteryzuje się niewystarczającym ukrwieniem serca. Wynika to ze zwężenia światła tętnic wieńcowych. To jedna z najczęstszych chorób dotykających ludzi w społeczeństwie. Częściej dotyczy ona mężczyzn po 40. roku życia.
Co zwiększa ryzyko zawału serca?
Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zawału serca, to między innymi:
- podeszły wiek;
- nadciśnienie;
- cukrzyca;
- wysoki poziom cholesterolu;
- otyłość;
- palenie papierosów;
- przewlekły stres;
- nieodpowiednia dieta.
Nie od dziś wiadomo, że te czynniki mają ogromny wpływ na całe życie i wiele chorób. Wystarczy, że zadbasz o swój codzienny styl życia, a możesz znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych chorób i dolegliwości, w tym także zawału serca. Postaw więc na aktywność fizyczną dostosowaną do twoich możliwości, zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość snu, redukcję stresu w codziennym życiu i zrezygnuj z używek, które nic pozytywnego nie wnoszą do twojego życia.
Wczesne objawy ataku serca u mężczyzn i kobiet
Jak rozpoznać zawał serca? Istnieje kilka charakterystycznych dolegliwości, które mogą sygnalizować zawał. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jakie są wczesne objawy zawału. Dzięki temu będziesz mógł szybko zareagować, gdy tobie lub komuś z twojego otoczenia będzie groziło niebezpieczeństwo. To właśnie czas jest kluczowy w takich sytuacjach. Szybkie rozpoznanie objawów zawału serca może uratować życie.
Mówi się często o stanie przedzawałowym, są to pewne sygnały, które wysyła twój organizm. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz u siebie nasilenie takich objawów, jak:
- pieczenie i ból za mostkiem;
- ból w barku i stawie łokciowym;
- duszności;
- drętwienie.
Czasami może okazać się, że przebyłeś zawał, który nie dał żadnych objawów, a można się tego dowiedzieć podczas badania EKG. Taka sytuacja nie zdarza się jednak często.
Najbardziej charakterystyczne objawy zawału mięśnia sercowego
- Ból w klatce piersiowej i duszności – pierwszym, alarmującym sygnałem jest bardzo silny, kłujący ból w klatce piersiowej. Czasami opisuje się go również jako pieczenie za mostkiem. W niektórych sytuacjach może nawet sprawić, że będziesz miał problemy z oddychaniem. Ból jest niezależny od pozycji, w której jesteś, staje się coraz silniejszy i promieniuje do szyi, twarzy, ręki, czy pleców. Jednak nie zawsze musi być to tak silny ból, może być także odczuwany jako ucisk w klatce piersiowej. Nie da się jednoznacznie określić, jaki ból może wskazywać na zawał, u każdego człowieka może mieć on nieco innych charakter. Jedno jest pewne, jeśli odczuwasz dyskomfort w klatce piersiowej, który wzbudza twój niepokój, od razu skonsultuj się z lekarzem. W przypadku zawału liczy się każda chwila i nie wolno lekceważyć żadnych sygnałów ze strony organizmu.
- Zmęczenie i zimne poty – odczuwanie ciągłego zmęczenia, nawet przy bardzo niewielkim wysiłku to znak ostrzegawczy, który warto skonsultować z lekarzem. Osłabienie organizmu może mieć różne przyczyny, ale z pewnością nie należy go lekceważyć. Natomiast zimne poty to sygnał, na który większość osób nie zwraca uwagi, a to duży błąd, ponieważ również mogą zwiastować atak serca.
- Nudności, wymioty i problemy z równowagą – to także mogą być pierwsze objawy zawału serca. Oczywiście mogą także wskazywać na zupełnie inne dolegliwości, ale nie można ich lekceważyć. Zaburzenia równowagi w połączeniu z nudnościami i bólem w klatce piersiowej z pewnością powinny skłonić Cię do konsultacji z lekarzem, najlepiej od razu wykonać telefon na pogotowie.
- Drętwienie kończyn – częstym objawem zawału serca jest drętwienie kończyn, ponieważ w organizmie zaburzone jest krążenie krwi. To także jeden z objawów zawału serca, który powinien cię zaniepokoić i skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza.
Działania profilaktyczne i leczenie zawału serca
W społeczeństwie stale rośnie świadomość na temat wielu chorób, w tym także świadomość na temat zawału serca i towarzyszących mu objawów. Mimo to, charakterystyczne objawy zawału serca w wielu przypadkach są nadal bagatelizowane. W konsekwencji wielu pacjentów, którzy przeszli zawał mięśnia sercowego bardzo delikatnie, zgłasza się do lekarza znacznie później i nie zdaje sobie sprawy, jakie ma to konsekwencje dla zdrowia. Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, jeśli odczuwasz niepokojące symptomy ataku serca.
Pozytywną wiadomością jest to, że możesz znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia u ciebie zawału serca. Wystarczy, że zadbasz o codzienną aktywność fizyczną, twoja dieta będzie zdrowa i pełnowartościowa i zrezygnujesz z wyniszczających organizm używek. Z pewnością twój organizm ci za to podziękuje.
Zobacz też:
- Jak bolą płuca i o czym świadczy to odczucie?
- Kłujący ból serca – o jakich problemach zdrowotnych może świadczyć?
- Dławica piersiowa stabilna i niestabilna – objaw choroby niedokrwiennej serca. Jak wygląda diagnostyka dusznicy bolesnej?
- OZW – ostre zespoły wieńcowe. Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc i leczenie chorego
- Miażdżyca – czym jest i jak sobie z nią radzić?
- Migotanie przedsionków – najważniejsze informacje
- Wstrząs kardiogenny – jak go rozpoznać i leczyć?
- RBBB — blok prawej odnogi pęczka Hisa
Naprawdę bardzo się cieszę, że edukujecie ludzi i piszecie o tak ważnych rzeczach. Zawał jest bardzo poważnym stanem, więc super, że o nim opowiadacie tak, aby każdy mógł ewentualnie go wykryć, jeśli się nagle pojawi.