Choroby krwi

Krew z ucha – co oznacza taki objaw?

Krew z ucha – co oznacza taki objaw?

Krew z ucha przeważnie niepokoi – i słusznie, bo taki objaw jest najczęściej powiązany z chorobami narządu słuchu. Dowiedz się, dlaczego w takich sytuacjach powinieneś jak najszybciej udać się do laryngologa.

Krew z ucha może pojawić się przy niektórych chorobach przewodu słuchowego, ale także w wyniku urazu mechanicznego. Niezależnie od tego, jaka będzie przyczyna, w każdej takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza. Dowiedz się, dlaczego krwawienie z ucha to ważny objaw, który powinien być sygnałem do rozpoczęcia leczenia.

Dlaczego krew z ucha jest objawem, którego nie powinno się lekceważyć?

Zarówno samo ucho, jak i przewód słuchowy i powiązane z nim narządy mają bardzo delikatną strukturę. Już niewielki uraz lub stan zapalny mogą poważnie wpłynąć na ich funkcjonowanie. Stany zapalne i infekcje uszu bywają trudne do wyleczenia, a ich konsekwencje pacjent może odczuwać przez wiele lat (w poważnych przypadkach grozić może nawet utrata słuchu). To właśnie dlatego krew z ucha jest objawem, na który zawsze powinno zwracać się uwagę. Już nawet niewielka ilość krwi to wystarczający powód do konsultacji z lekarzem. Możesz mieć pewność, że laryngolog nie zbagatelizuje takich objawów i zaproponuje ci jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Dlaczego odpowiednio szybka reakcja jest ważna?

Zapalenia ucha i innych chorób nie powinno się lekceważyć także ze względu na to, że ucho jest powiązane z innymi narządami i układami. Infekcje i stany zapalne mogą wpływać np. na stan górnych dróg oddechowych. Jeśli odpowiednio szybko zaczniesz leczyć chorobę ucha, możesz uniknąć sytuacji, gdy bakterie lub wirusy zajmują nos lub gardło.

Zobacz także:  Hipoksemia a hipoksja – niedotlenienie organizmu. Jak zwiększyć ilość tlenu we krwi? Objawy niedoboru tlenu i profilaktyka

Jak może wyglądać wyciek z ucha?

W niektórych przypadkach na powierzchni ucha może pojawić się niewielka ilość krwi. Taki objaw świadczy najczęściej o tym, że doszło do niezbyt poważnego urazu, wywołanego np. zbyt intensywnym czyszczeniem uszu za pomocą patyczka. Urazy dotyczą często także przewodu słuchowego zewnętrznego.

W przypadku chorób i infekcji pojawia się najczęściej wyciek z ucha. Na zewnątrz oprócz krwi może wydostawać się także ropa. Ilość wydzieliny jest niewielka, ale wyciek trwa dość długo.

Kiedy taki problem jest szczególnie groźny?

Krew z ucha może lecieć także po wypadkach i urazach, podczas których doszło do uderzenia w głowę. W takich przypadkach trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy wraz z krwią nie wydostaje się wodnista wydzielina. To płyn mózgowo-rdzeniowy, którego obecność świadczy o poważnym zagrożeniu dla życia – w takich sytuacjach potrzebna jest jak najszybsza pomoc medyczna.

Szczególnie niebezpiecznym objawem jest wyciek dużej ilości krwi z ucha. Taki problem może pojawić się u osób z nadciśnieniem tętniczym i świadczy niekiedy o wylewie.

W jakich przypadkach może pojawić się krwawienie z ucha?

Najczęstsze przyczyny związane z pojawieniem się krwi z ucha to:

 • urazy mechaniczne – mowa tu nie tylko o urazach zewnętrznych, lecz także uszkodzeniach błony bębenkowej i innych położonych głębiej struktur;
 • urazy akustyczne – krew z ucha może się pojawić w wyniku narażenia na duży hałas, np. wybuch lub bardzo głośną muzykę;
 • ciało obce w uchu – takie wypadki zdarzają się zwłaszcza dzieciom. Krew z ucha u dziecka może się pojawić w wyniku uszkodzenia zewnętrznego przewodu słuchowego lub perforacji błony bębenkowej za pomocą ostrego przedmiotu;
 • stany zapalne bakteryjne lub wirusowe – zapalenie ucha zewnętrznego lub ostre zapalenie ucha środkowego;
 • podrażnienie przewodu słuchowego wywołane np. gromadzeniem się wody, noszeniem słuchawek dousznych, występowaniem czopu woskowinowego.
Zobacz także:  Asystolia – przyczyny, objawy i pierwsza pomoc przy nagłym zatrzymaniu krążenia krwi. Czy defibrylacja przywróci rytm serca?

Objawy towarzyszące a przyczyna pojawienia się krwi

Aby dokładnie ustalić przyczynę krwawienia z ucha, należy zwrócić uwagę na towarzyszące mu inne objawy, np.:

 • silny ból ucha;
 • zawroty głowy;
 • pogorszenie słuchu;
 • szumy uszne;
 • wydostawanie się dodatkowej wydzieliny z ucha;
 • zaburzenia równowagi;
 • gorączka.

Pamiętaj, że niektóre objawy mogą być wspólne dla wielu chorób i mało charakterystyczne. Właśnie dlatego nie powinno się przeprowadzać diagnozy na własną rękę ani rozpoczynać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Co robić, gdy zauważysz krew z ucha u siebie lub u dziecka?

W przypadku zauważenia krwi z ucha należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Podczas wizyty powiedz o innych objawach, a także o możliwych przyczynach – np. gdy dziecko uderzyło się w głowę. Pozwoli to laryngologowi lub lekarzowi pierwszego kontaktu ustalić przyczyny krwi z ucha i zaplanować dalszą diagnostykę. Jak najszybsza pomoc medyczna jest ważna szczególnie wtedy, gdy krwawienie jest bardzo silne oraz wtedy, gdy mogło dojść do urazu podstawy czaszki lub wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego.

Profilaktyka i jej metody

Ważne jest także, by zapobiegać urazom i chorobom uszu. Możesz to robić na co dzień, prawidłowo dbając o higienę ucha zewnętrznego. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jak czyścisz uszy.

 1. Patyczki służą jedynie do usuwania zanieczyszczeń z zewnętrznej warstwy ucha.
 2. Nie powinno się ich wkładać w głąb małżowiny usznej.
 3. Występowanie niewielkich ilości woskowiny chroni wnętrze przewodu słuchowego przed zanieczyszczeniami. Nie należy więc stosować środków, które mogłyby ją zniszczyć.

Leczenie zapalenia ucha zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Ważne jest, by zrobić to jak najszybciej. W innym przypadku choroba może przerodzić się w przewlekłe zapalenie ucha. Skuteczne wyleczenie stanów zapalnych na wczesnym etapie jest natomiast dość łatwe – w przypadku infekcji bakteryjnej stosuje się antybiotyki, a w przypadku chorób o podłożu wirusowym nie trzeba nawet zażywać leków, a jedynie pozostawać pod kontrolą lekarza.

Zobacz także:  Czym jest FT4 i dlaczego bada się jego stężenie we krwi?

Krew z ucha jest objawem, którego trudno nie zauważyć. To sygnał, który daje ci twój organizm – dzięki szybkiej reakcji będziesz mieć większe szanse na powrót do zdrowia!


Zobacz też:

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ratownik Medyczny