Ratownictwo Medyczne

Ile zarabia ratownik medyczny w Stanach Zjednoczonych? Poznaj płace i specjalności w tej dziedzinie!

Ile zarabia ratownik medyczny w Stanach Zjednoczonych? Poznaj płace i specjalności w tej dziedzinie!

W Stanach Zjednoczonych sektor medyczny zatrudnia naprawdę imponującą liczbę pracowników. Choć obowiązki pracowników służb ratunkowych nie różnią się zbytnio od tych, które realizują ratownicy w innych częściach świata, ich zarobki są o wiele bardziej imponujące.

Ile zarabia ratownik medyczny w Stanach Zjednoczonych? To oczywiście zależy od jego kompetencji, predyspozycji, a także chęci rozwoju w zawodzie. Sprawdź, jakie są średnie zarobki w ratownictwie medycznym i jakie są zarobki jego przedstawicieli w porównaniu z pielęgniarkami i innymi pracownikami medycznymi. Czy praca w amerykańskim pogotowiu się opłaca?

Zawód medyczny w Ameryce. Jak działa tamtejszy system ochrony zdrowia?

Służba zdrowia w Stanach Zjednoczonych obejmuje takie jednostki, jak:

  • gabinety lekarskie;
  • gabinety stomatologiczne;
  • gabinety pozostałego personelu medycznego;
  • centra opieki pielęgniarskiej;
  • jednostki opieki poszpitalnej;
  • jednostki opieki społecznej;
  • jednostki diagnostyczno-laboratoryjne;
  • prywatne i publiczne szpitale.

W większości z nich możesz szukać pracy jak ratownik medyczny. Sam system ratownictwa medycznego na terenie całego kraju jest wewnętrznie bardzo zróżnicowany. Przypomnijmy, że Ameryka to aż 50 stanów, z których każdy odznacza się innym uwarunkowaniem geograficznym, a więc zróżnicowanymi zagrożeniami oraz ryzykiem zawodowym.

To ile, zarabia ratownik medyczny w Stanach Zjednoczonych, to jedno, ale ważne jest także rozróżnienie na rodzaje wykształcenia medycznego oraz stopnie poszczególnych przedstawicieli zawodu. Wskazuje się zatem na:

  • Pierwszy stopień to EMT Basic – obejmujący standardy pierwszej pomocy. Ratownik wykształcony w tym stopniu może podawać poszkodowanemu podstawowe leki, np. Aspirynę, węgiel czy glukozę. Szkolenie w tym kierunku przebiega w trakcie jednego semestru i można je zrealizować w prywatnych szkołach czy College’ach.
  • Drugi stopień to EMT Advanced – tutaj ratownik ma możliwość aplikowania szerszej gamy leków. Zdobywa umiejętność wkłuć oraz podawania kroplówek. Poznaje także podstawy EKG. Szkolenie w tym kierunku trwa ono pół roku, i żeby je zacząć, trzeba wcześniej osiągnąć poziom EMT-Basic.
  • Trzeci najwyższy stopień – EMT Paramedic – w tym wypadku kandydaci poszerzają swoją znajomość kolejnych kategorii leków, zgłębiają szczegóły wybranych zabiegów chirurgicznych oraz pełnego EKG. Kurs na tym poziomie obejmuje 546 godzin. Do tego dochodzą zajęcia praktyczne na SOR (302 godziny) oraz w karetce (480 godzin). Łącznie szkolenie wynosi 14 miesięcy.
Zobacz także:  Organizacja systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Polsce – służba pacjentom w stanie zagrożenia zdrowia lub życia

Jak wygląda pomoc pacjentom? Jak przebiega dyżur ratownika medycznego w Stanach Zjednoczonych?

Zespół ratowników jest zwykle dwuosobowy. Jest to jeden ratownik wyszkolony w stopniu MT Advanced i jeden na poziomie EMT Paramedic. Taka drużyna pracuje również w przypadku, kiedy do interwencji musi zgłosić się Straż Pożarna (w Stanach Zjednoczonych wzywa się ją do pierwszej pomocy, kiedy nie ma w okolicy wolnej karetki). Niektóre pojazdy straży mają nawet wydzieloną specjalną strefę medyczną. Jest to powszechne rozwiązaniem, stosowane w wielu stanach.

Co więcej, w standardowych karetkach medycznych poza klasycznym wyposażeniem medycznym przewozi się też przydatne dla strażaków aparaty ochrony układu oddechowego, ubrania specjalne i uzbrojenie osobiste. Te dwie służby wzajemnie się uzupełniają.

Co ważne, pracownicy karetek pozostają w stałej łączności z lekarzami, którzy w razie potrzeby funkcjonują jako konsultanci w trudnych przypadkach. Tak naprawdę każdy dystrykt może wprowadzić własne ustalenia w kwestii leków i procedur, które ratownik może wykonywać samemu, a które po konsultacji i lista ta wcale nie musi być tożsama z ustaleniami odgórnie narzuconymi przez departament.

Ile zarabia ratownik medyczny w Stanach Zjednoczonych? Jakie to stawki

Szacuje się, że średnia roczna pensja ratowników medycznych wynosi 38 830 USD, czyli nieco mniej niż średnia krajowa dla wszystkich zawodów. Duży wpływ na zarobki ratowników medycznych będą miały przeciętne koszty utrzymania w danym stanie, a te mogą się bardzo od siebie różnić. Na przykład sanitariusz na wschodnim wybrzeżu może liczyć na o wiele wyższą pensję niż na zachodzie. Ponadto stanowe koszty utrzymania są wyższe niż średnia krajowa, co oznacza, że ratownik pracujący w Zachodniej Wirginii może oczekiwać, że zarobi ponad 10 000 USD mniej niż średnia krajowa.

Dane dotyczące zarobków. Gdzie są najwyższe, a gdzie obowiązują niższe stawki?

Jeśli chodzi o różnice między poszczególnymi regionami kraju, najniżej opłacanym stanem jest Wirginia Zachodnia, gdzie pensje sanitariuszy są o prawie 9000 USD niższe niż mediana krajowa. Z kolei najwięcej zarabiają osoby pracujące w ratownictwie w takich stanach, jak:

  • Waszyngton;
  • Nowy Jork;
  • Luizjana. 
Zobacz także:  Czy karetka przyjedzie do porodu? Kiedy należy ją wezwać?

Chociaż dwa pierwsze stany nie są znane z wysokich wynagrodzeń, średnia roczna pensja w stanie wynosi 38 830 USD, co jest najwyższą kwotą wśród sanitariuszy w Waszyngtonie. Pomijając różnice międzystanowe, można założyć, że mediana pensji ratownika medycznego w USA wynosi 43 959 USD. Co ciekawe, pomimo wysokich kosztów utrzymania, wielu ratowników medycznych deklaruje dobrą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i dalekie perspektywy awansu w tym fachu.

Płaca a satysfakcja zawodowa i dobre warunki pozapłacowe

To, ile zarabia ratownik medyczny w Stanach Zjednoczonych, ma duże znaczenie, jednak równie istotne okazują się inne benefity płynące z wykonywania tego zawodu. Przykładowo bardzo dobrze płaci się ratownikom w stanie Hawaje czy wspomnianej Luizjanie, natomiast już gorzej w sąsiednim Missisipi. Co jednak ważne, tamtejsi ratownicy medyczni mogą liczyć na odpowiednią równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Jeśli ratownik jest oddany swojej profesji i chce działań na rzecz jej rozwoju, może zapisać się do związku zawodowego i wykazać się własną inicjatywą, która z pewnością zostanie doceniona.

Ochotnicy w amerykańskim pogotowiu ratunkowym

Jeśli nie posiadasz kierunkowego wykształcenia, a chciałbyś zaangażować się w tego rodzaju działalność, możesz zgłosić się do pogotowia ratunkowego jako ochotnik. Ta procedura wygląda jednak nieco inaczej niż w Polsce. Musisz ukończyć te same kursy zawodowe, co profesjonalni ratownicy i to w tym samym wymiarze godzinowym. Praca ochotnika wygląda niemal identycznie, jak w przypadku osób w pełni wykształconych w tym kierunku.

Ile zarabia ratownik medyczny w Stanach Zjednoczonych, a ile pielęgniarka czy lekarz?

W branży medycznej w Ameryce najwięcej zarabia oczywiście kadra kierownicza, np. administratorzy szpitali. W ich przypadku cenne są wysokie kompetencje menedżerskie oraz zaangażowanie czasowe. Z ogromną odpowiedzialnością wiąże się także praca lekarzy, których tygodniowy system pracy obejmuje ok. 60 godzin. ostateczna wysokość pensji lekarza zależy nie tylko od jego rzetelności w realizowaniu obowiązków, ale również od komunikatywności w stosunku do pacjentów, umiejętności budowania własnej marki.

Zobacz także:  Ile zarabia kierowca karetki? Mówimy, jak zostać kierowcą karetki

Popularnością cieszy się także zawód technika medycznego, czyli osoby, która odpowiedzialna jest za realizację diagnostyki medycznej i przeprowadzanie rozmaitych badań. Najwyższe stawki dotyczą pracowników laboratorium. Ich finalne stawki zależą od miejsca zatrudnienia oraz specjalizacji. Przykładowo pracownik zatrudniony w laboratorium może liczyć na pensję wynoszącą 45 840 USD w skali roku.

Jeśli chodzi o wynagrodzenie pielęgniarek w USA, to jeszcze kilkanaście lat temu mediana ich rocznych wypłat wynosiła 52 330 USD. Ta kwota oczywiście uległa zwiększeniu, jednak niezbyt znaczącemu. Warto wspomnieć, że jest to najliczniejsza grupa pracowników branży medycznej na terenie Stanów Zjednoczonych. Szacuje się, że pracuje tam ok. 2,5 miliona dyplomowanych pielęgniarek.

To, ile zarabia ratownik medyczny w Stanach Zjednoczonych, zależy od całego szeregu czynników, m.in. od miejsca jego pracy, ponieważ między poszczególnymi regionami kraju mogą występować znaczne różnice, jeśli chodzi o warunki wykonywania zawodu i ryzyko z tym związane. Warto pamiętać, że poza podstawową pensją ratownik może liczyć na rozmaite dodatki wynikające z jego zaangażowania, a także rozwoju. Choć zarobki lekarza w Ameryce są znacznie wyższe niż ratownika, ten ostatni także ma szansę na podwyżki w trakcie zatrudnienia. Jeśli myślisz o pracy właśnie w tej części świata, sprawdź, jakie wymogi musisz spełnić jako obcokrajowiec i czy pensja proponowana na etacie będzie dla ciebie wystarczająca, a co ważniejsze, satysfakcjonująca.


Zobacz też:
Archiwum: marzec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *