Porady medyczne

Zarobki lekarzy i pielęgniarek –  ile zarabia pielęgniarka?

Zarobki lekarzy i pielęgniarek –  ile zarabia pielęgniarka?

W październiku 2020 roku GUS przeprowadził badania na temat zarobków lekarze. Okazało się, że przeciętne wynagrodzenia wynosi 10 909,24 zł. Lekarze dentyści zarabiali już tylko połowę tej kwoty. W przypadku tego, ile zarabia pielęgniarka można było liczyć na wyższą stawkę. Podobnie się planowali farmaceuci i diagnostycy laboratoryjni.

Co dwa lata jest publikowany raport, w którym znajdziemy dane dotyczące średniego wynagrodzenia w Polsce m.in. zależnie do zawodów. Badanie przeprowadzane jest przeważnie w miejscach pracy, gdzie jest zatrudnionych przynajmniej 10 osób. Trzeba się liczyć więc z tym, że nie są to pełne dane.

Zarobki lekarzy i pielęgniarek w 2020 roku

Według danych zebranych i przedstawionych przez GUS wynagrodzenie przeciętne w Polsce wynosiło 5 748, 24 zł. Widać zatem od razu, że lekarze nie mają aż tak źle, ogólnie rzecz biorąc. Sprawdźmy jednak, ile zarabia pielęgniarka i poszczególne grupy związane z leczeniem:

  • Lekarz – 10 909, 24 zł
  • diagnostyk laboratoryjny – 6 371 zł
  • pielęgniarka 6 299,02 zł
  • farmaceuta – 6 134,85 zł
  • położna – 6 100,07 zł
  • dentysta – 5 658,79 zł

O komentarz poprosiliśmy eksperta z portalu magazynprzedsiebiorcy.pl, redaktora Krystiana Kamińskiego

Niskie zarobki pielęgniarek w Polsce są nieproporcjonalne do poziomu odpowiedzialności oraz wymagań związanych z ich zawodem. Pielęgniarki odgrywają kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej, a ich praca często wpływa bezpośrednio na zdrowie i życie pacjentów, dlatego istotne jest, aby ich wynagrodzenie odzwierciedlało wagę pełnionych obowiązków oraz poziom zaangażowania.

Krystian Kamiński – redaktor portalu magazynprzedsiebiorcy.pl, badający zarobki w poszczególnych branżach.

Zmiany od 2022

Rząd jednak postanowił wyjść naprzeciw potrzebom pracowników ochrony zdrowia. ich wynagrodzenie wzrośnie nawet o 30%, a zmiany są zapowiedziane na 1 lipca 2022. Podwyżki mają dotyczyć m.in. lekarzy, położnych czy opiekunów. Warto zatem sprawdzić, ile zarabia pielęgniarka po tych zmianach.

Zobacz także:  Jak przygotować odpady medyczne do transportu i wywozu?

Prezentuje się to następująco:

  • lekarz i lekarz dentysta ze specjalizacją – ich zarobek będzie wynosił 8 210, 67 brutto; w przypadku lekarza bez specjalizacji trzeba liczyć się z niższą kwotą 6 738, 41 zł, a stażyści mogą liczyć jedynie na 5 379, 40 zł
  • pielęgniarka – jeśli będzie posiadać tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa może otrzymywać nawet 7 304, 66 zł, a bez tego nieco mniej, bo 5 775, 78 zł

Najniższe zarobki otrzymają pracownicy działalności podstawowej bez średniego wykształcenia, czyli 3 680, 64 zł brutto.

Ile zarabia pielęgniarka – fakty

Kwestia zarobków w służbie zdrowia zawsze wzbudza wiele kontrowersji. Zwłaszcza w przypadku lekarzy pielęgniarek. Jednak, jak wspominaliśmy, od 1 lipca ma dojść do pewnych zmian. Szczególnie w przypadku wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Od kilku tygodni jest to ważny temat, zwłaszcza że pielęgniarki i położne występowały ze strajkami.

Dlatego już 10 czerwca Senat przyjął z 3 poprawkami ustawę, dzięki której zmieni się sposób ustalania wynagrodzeń w przypadku ochrony zdrowia. Sprawi to, że pracownicy będą otrzymywać większe zarobki.

A zatem ile zarabia pielęgniarka. Jeśli chodzi o minimalne wynagrodzenie to wynosi: 5 478 zł brutto. Jest to najniższa kwota, jaką miesięcznie otrzymuje położna lub pielęgniarka, która posiada zawodowy tytuł magistra. W tej grupie przede wszystkim znajdą się osoby po studiach II stopnia, które mają specjalizację w dziedziny pielęgniarstwa.

Kwotę 4 186 zł brutto otrzymuje pielęgniarka z tytułem specjalisty w dziedzinie ochrony zdrowia, dziedzinie pielęgniarstwa lub tytułem magistra. Są tutaj wystarczające studia II stopnia bez specjalizacji.

Kwota 3 772 zł to wynagrodzenia dla pielęgniarek, które nie mają tytułu specjalisty dziedzinie ochrony zdrowia, dziedzinie pielęgniarstwa. Tutaj wystarczy ukończenie liceum pielęgniarskiego lub szkoły pomaturalnej.

Podsumowanie

Zarobki lekarzy i pielęgniarek są jednymi z wyższych, na jakie można liczyć obecnie w Polsce. Widać zatem, że to jeden z bardziej opłacalnych, choć jednocześnie też wymagających zawodów. Warto zatem wiedzieć, ile zarabia pielęgniarka. Istotne jest jednak najbardziej to, jakie są jej umiejętności, doświadczenie oraz zdobyta wiedza. Dlatego warto korzystać z dodatkowych możliwości rozwoju i zyskiwania lepszego zarobku.

Zobacz także:  Raphacholin C – sprawdzony lek na niestrawność i wątrobę

Zobacz też:
Archiwum: maj 2023

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *