Ratownictwo Medyczne

Praca za granicą w ratownictwie. Ile zarabia ratownik medyczny w Szwajcarii? Jak znaleźć pracę w tym kraju?

Praca za granicą w ratownictwie. Ile zarabia ratownik medyczny w Szwajcarii? Jak znaleźć pracę w tym kraju?

To, ile zarabia ratownik medyczny w Szwajcarii, zależy od tego, jakim doświadczeniem może się wykazać i jakie kompetencje posiada. Praca w Szwajcarii może okazać się bardzo opłacalna dla przedstawicieli tego zawodu. Zobacz, jak znaleźć tam zatrudnienie!

Należy pamiętać o ogromnej odpowiedzialności, jaka spoczywa na osobach wykonujących zawód ratownika medycznego. W końcu to od pierwszej pomocy medycznej udzielanej zwykle przez służbę ratunkową zależy to, czy osoba poszkodowana przeżyje dojazd do szpitala, gdzie zostaną podjęte dalsze działania w celu ratowania jej życia lub zdrowia. Czy warto pracować w pogotowiu za granicą? Ile zarabia ratownik medyczny w Szwajcarii? Jak wygląda system służby ratunkowej w tym kraju? Sprawdź i zdecyduj, czy to ścieżka zawodowa, w której się odnajdziesz!

Ile zarabia ratownik medyczny w Szwajcarii? Od czego zależy pensja w zawodzie?

W Szwajcarii ratownik medyczny zarabia średnio 60 546 CHF rocznie. Łatwo zatem wyliczyć, że średnia pensja ratownika medycznego wynosi około 29 CHF za godzinę. Kariera w tej branży obejmuje kilka różnych stanowisk, na które możesz awansować, jeśli zdecydujesz się na taki fach. Ostateczne zarobki mogą więc zależeć od tego, czy jesteś po prostu ratownikiem, konsultantem, czy też kierownikiem. Zanim wybierzesz emigrację i pracę w ratownictwie na terenie Szwajcarii, pamiętaj o dokładnym wyliczeniu kosztów życia i wszelkich niezbędnych wydatków jeszcze przed zawarciem wszelkich umów. Warto sprawdzić, czy proponowana wypłata będzie satysfakcjonująca, a przede wszystkim wystarczająca.

Praca za granicą jako ratownik. Zobacz, co należy do jego obowiązków w Szwajcarii

W Szwajcarii ratownik medyczny jest wykwalifikowanym specjalistą, który zapewnia opiekę przedszpitalną w nagłych wypadkach. Pracując pod nadzorem lekarzy w szpitalach, ratownicy odpowiadają za reagowanie na stan pacjentów w nagłych przypadkach, choć pozostawia się im jednocześnie dużą niezależność. Jeśli chodzi o miejsca pracy, w których można spełniać się jako ratownik, w Szwajcarii będą to m.in.:

 • szpitale;
 • przychodnie;
 • centra medyczne;
 • służby takie jak straż pożarna czy policja.

Praca w Szwajcarii – droga do wysokiego wynagrodzenia ratownika

Aby móc pracować w takiej roli i przekonać się, ile zarabia ratownik medyczny w Szwajcarii, musisz obligatoryjnie odbyć szkolenie trwające trzy lata. Taki kurs odbywa się w ramach TCS Swiss Ambulance Rescue Geneva. Wystarczy też, że wcześniej ukończysz przynajmniej szkołę średnią. Specjalistyczne studia wyższe nie są w tym wypadku wymagane, by szukać pracy w zawodzie.

Warto znać język niemiecki

Swoją drogę będziesz z pewnością zaczynać od płacy minimalnej, jednak i ona jest o wiele bardziej satysfakcjonująca w Szwajcarii niż w pozostałych europejskich państwach jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. Poszukując pracy za granicą, powinieneś dobrze opanować przynajmniej język angielski, a jeśli twoim celem jest Szwajcaria, dobrze także przyswoić język niemiecki, przynajmniej w stopniu komunikatywnym. To z pewnością podniesie twoje szanse na znalezienie interesującej oferty. Jeśli twoja znajomość języka niemieckiego jest na zaawansowanym poziomie, z pewnością szybciej i sprawniej porozumiesz się zarówno z innymi pracownikami służby ratunkowej, jak i z kierownictwem, co może ułatwić ci szybszy awans i wyższe stawki.

Gdzie znaleźć pracę w zawodzie? Jak zyskać dobre zarobki w Szwajcarii?

Na terenie Szwajcarii kandydatów na stanowisko ratownika medycznego może być bardzo wielu. Jeśli zamierzasz wyjechać z Polski i realizować się w tym zawodzie za granicą, jeszcze przed wyjazdem sprawdź najważniejsze strony i portale prezentujące ogłoszenia o pracę lub skorzystaj z pośrednictwa krajowej agencji, by na miejscu nie poszukiwać ofert pracy po omacku. Pamiętaj, że przy tego rodzaju wyjeździe bardzo ważne jest ubezpieczenie.

Do szwajcarskich miejscowości, w których najszybciej znajdziesz pracę, należą:

 • Berno (stolica);
 • Zurych;
 • Genewa;
 • Bazylea;
 • Lozanna;
 • Sankt Gallen (St. Gallen);
 • Lucerna.

Średnie zarobki ratownika w Szwajcarii. Jak zarabiać więcej od płacy minimalnej?

Ile zarabia ratownik medyczny w Szwajcarii? Ta kwota i możliwości otrzymania satysfakcjonującego stanowiska zależą od tego, czy posiadasz w tym kierunku odpowiednie predyspozycje. Od ratownika medycznego, także w Szwajcarii, wymaga się m.in.:

 • trzeźwego myślenia;
 • zdolności do adekwatnej i szybkiej oceny sytuacji zagrożenia;
 • dobrej kondycji fizycznej;
 • odporności psychicznej;
 • komunikatywności.

Jak widzisz, to, ile zarabia ratownik medyczny w Szwajcarii, zależy, podobnie jak w innych częściach świata, od jego umiejętności, kompetencji oraz predyspozycji. Nie bez znaczenia pozostaje także miejsce, w którym będziesz szukać zatrudnienia. W większych miejscowościach, zwłaszcza w stolicy państwa, zarobki pracownika służby ratowniczej będą z pewnością proporcjonalnie wyższe niż w mniejszych ośrodkach. Wyjeżdżając do pracy za granicę i podpisując umowę ze szwajcarskim pracodawcą, pamiętaj, by w planach uwzględnić miesięczne koszty utrzymania, m.in. opłaty za mieszkanie czy jedzenie. Pracy jako ratownik możesz szukać zarówno w służbie publicznej, jak i w sektorze prywatnym.


Zobacz też:
Archiwum: marzec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *