Każda wyprawa związana z aktywnym wypoczynkiem wiąże się jednocześnie ze wzmożonym ryzykiem wypadku lub innej sytuacji, w której zajdzie konieczność udzielenia pierwszej pomocy. Dlatego warto mieć turystyczną apteczkę, w której znajdziesz to, co niezbędne w takich okolicznościach!
Zdarzenie wymagające natychmiastowej pierwszej pomocy mogą się przydarzyć w zasadzie w każdym momencie życia. To właśnie dlatego w każdym zakładzie pracy znajduje się apteczka pierwszej pomocy, ale istnieją także jej samochodowe wersje. Wybierając się na wakacje, warto skompletować zawartość apteczki turystycznej, która w terenie z dala od cywilizacji może okazać się jednym ratunkiem w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Sprawdź, co musi zawierać turystyczna apteczka pierwszej pomocy.
Wyposażenie apteczki turystycznej pierwszej pomocy. Jak ją kompletować?
Zawartość takiego zestawu powinna zostać dostosowana do specyfiki konkretnej wyprawy. Co innego przyda nam się w trakcie rajdu rowerowego, a jeszcze inne wyposażenie będzie niezbędne przy wysokogórskiej wspinaczce. Można jednak założyć, że istnieje podstawowe wyposażenie, które powinno znajdować się zawsze w łatwo dostępnym dla nas miejscu. Do tej kategorii należą z pewnością rozmaite środki opatrunkowe, m.in.:
- kilka bandaży standardowych;
- 1 bandaż elastyczny,
- 2 opakowania gazy lub opatrunków jałowych;
- woda utleniona lub sól fizjologiczna (wersja w ampułkach);
- plaster z opatrunkiem (prestoplast);
- plaster zwykły (w rolce);
- środek odkażający (np. gaziki dezynfekujące z alkoholem);
- rękawiczki jednorazowe (lateksowe).
Jeżeli przyjmujesz jakieś konkretne medykamenty, także powinieneś umieścić je w apteczce turystycznej. Ponadto pożądane są uniwersalne środki tzw. zastosowania ogólnego:
- leki przeciwbólowe (paracetamol, pyralgina, itp.);
- środki na rozstrój żołądka;
- środki na przeziębienie;
- środki na obrzęki, stłuczenia, oparzenia;
- środek na owady;
- środek wzmacniający, dodający energii.
Warto przy tym pamiętać, że przy podawaniu leków należy być bardzo ostrożnym. Nigdy nie wiadomo, czy poszkodowany nie jest uczulony na jeden ze składników konkretnego produktu. To mogłoby doprowadzić do wręcz tragicznych skutków.
Dodatkowe akcesoria w dobrej apteczce turystycznej
Warto wyposażyć swoją podręczną apteczkę w dodatkowe akcesoria pomagające w przeprowadzaniu czynności ratunkowych. Powinny znaleźć się w niej zatem:
- maska do sztucznego oddychania (jednorazowa);
- płachta ratunkowa – folia NRC;
- agrafki lub zapinki do bandaży;
- pęseta lub kleszczołapki (do usuwania kleszczy);
- rękawiczki jednorazowe, lateksowe lub nitrylowe;
- chusta trójkątna (do ustabilizowania kontuzjowanej kończyny lub umocowania opatrunku),
- małe nożyczki;
- koc ratunkowy;
- kompres;
- gwizdek awaryjny (aby wezwać pomoc np. w górach).
Zakup apteczki gotowej czy samodzielne skompletowanie?
Najszybszym rozwiązaniem wydaje się zakup gotowej apteczki z podstawowym wyposażeniem, które przyda się w różnych turystycznych okolicznościach. Zwykle jednak i tak zachodzi konieczność uzupełnienia, ponieważ w zależności od rodzaju wyprawy możemy potrzebować różnych akcesoriów. Jeśli możesz poświęcić chwilę czasu na stworzenie własnego zestawu pierwszej pomocy, będzie to najlepsze rozwiązanie. Możesz wówczas idealnie dopasować wielkość apteczki do swoich potrzeb, a także możliwości, np. żeby zmieściła się łatwo dostępnym miejscu w plecaku.
Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy na wyprawę w góry?
Co musi zawierać turystyczna apteczka pierwszej pomocy, jeśli planujesz wysokogórską wędrówkę czy nawet spokojny spacer łagodniejszym górskim szlakiem? Należy pamiętać, że w trasie może nas zaskoczyć zarówno nieszczęśliwy wypadek, jak potknięcie czy upadek, jak również problem zdrowotny, np. zasłabnięcie, utrata przytomności itp. Niebezpieczeństwo może wiązać się także z kontaktem z dzikimi zwierzętami. Przypadkowe spotkanie ze żmiją czy uciążliwymi owadami. Podczas górskiej wędrówki może wydarzyć się naprawdę wiele!
Najważniejszą funkcję pełnią w tym wypadku wspomniane już środki opatrunkowe. W przypadku kontaktu z podłożem często dochodzi do otarć lub niewielkich ran, które w pierwszej kolejności wymagają odkażenia, a następnie zabezpieczenia. Poręczne plastry z opatrunkiem także przydają się przy mniej dokuczliwych zranieniach. Jeśli chodzi o środek do dezynfekcji, niektórzy stosują wodę utlenioną, choć coraz większą popularność zdobywa obecnie sól fizjologiczna czy Octenisept.
Przy udzielaniu pierwszej pomocy w przypadku ran ciętych, bardzo przydają się tzw. plastry steri-strip, czyli zamykające rany. Możliwość wystąpienia takich uszkodzeń wzrasta tam, gdzie korzysta się z klamer, łańcuchów czy drabinek, czyli w wyższych partiach gór. Jeśli zachodzi konieczność unieruchomienia kończyny, gdy doszło do złamania albo zwichnięcia, wykorzystuje się zwykle bandaże elastyczne.
W górach, gdzie ekspozycja na słońce jest szczególnie zwiększona, warto korzystać z kremu przeciwsłonecznego. Poza tym apteczkę można doposażyć w krem lub żel na obrzęki czy stłuczenia oraz środek przeciwalergiczny, jeśli wiemy, że na łonie natury mamy problemy na tym tle. To, o czym warto pamiętać, to fakt, że pogoda w terenach górskich bywa niezwykle kapryśna i zmienna (nawet w ciągu godziny). Dobrze więc, aby każda apteczka turystyczna wykonana była z wodoodpornego materiału, który zabezpieczy jej wnętrze.
Już wiadomo, co powinna zawierać turystyczna apteczka pierwszej pomocy. Jeśli już o nią zadbałeś, pamiętaj, aby przed każdym planowanym wyjazdem sprawdzić jej stan, aby w razie potrzeby niczego nie brakowało pod ręką. W przypadku aktywnego spędzania czasu lista potencjalnych zagrożeń zdrowia lub życia wzrasta, dlatego warto zadbać o solidne wyposażenie apteczki turystycznej. Nigdy nie wiadomo, kiedy zajdzie konieczność ratowania czyjegoś zdrowia w utrudnionych warunkach.
Zobacz też:
- Jak używać apteczki pierwszej pomocy
- Apteczki pierwszej pomocy — które idealnie sprawdzą się w terenie, a które w firmie?
- Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w samochodzie? Jak prawidłowo skompletować wyposażenie apteczki?
- Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w domu? Poznaj niezbędne wyposażenie domowej apteczki
- Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w miejscu pracy? Sprawdź, co mówią o tym przepisy BHP!
- Ciało obce w ranie – co robić? Pierwsza pomoc krok po kroku
- Zagraniczny wyjazd na narty? Zabezpieczy Cię polska polisa!
- Opatrywanie ran – jak wygląda pierwsza pomoc w nagłych przypadkach?