Pierwsza Pomoc

Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w domu? Poznaj niezbędne wyposażenie domowej apteczki

Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w domu? Poznaj niezbędne wyposażenie domowej apteczki

Nawet w domu mogą przydarzyć ci się rozmaite sytuacje, w których konieczne będzie skorzystanie z apteczki pierwszej pomocy. Przydadzą się plaster z opatrunkiem, kompres, zestaw opatrunkowy i najczęściej zażywane leki. Jak skompletować wyposażenie apteczki?

Podstawowe wyposażenie apteczki do domowego użytku możesz skompletować całkowicie samodzielnie. Większość środków pierwszej pomocy, które powinny się w niej znaleźć, dostaniesz w każdej aptece bez konieczności okazywania recepty. Dzięki posiadaniu apteczki masz możliwość szybkiej pomocy zarówno sobie, jak i swoim bliskim. Warto także regularnie przeprowadzać przegląd apteczki w domu. Niektóre z preparatów dość szybko tracą ważność i być może nie będziesz mógł z nich korzystać wtedy, gdy będzie to niezbędne. Sprawdź, co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w domu i co warto mieć pod ręką. Czytaj nasz poradnik już teraz.

Apteczka pierwszej pomocy w domowych warunkach. Dlaczego warto ją mieć?

W skład apteczki wchodzą zwykle akcesoria, dzięki którym możesz złagodzić objawy przeziębienia, bólu głowy, niewielkich urazów, oparzeń i wielu innych nieprzewidzianych okoliczności wymagających natychmiastowej interwencji. Tak naprawdę domowa apteczka pierwszej pomocy powinna pomóc ci przeczekać do momentu pomocy udzielonej przez lekarza, oczywiście jeżeli taka będzie konieczność. Powinieneś zwrócić uwagę na regularność sprawdzania wyposażenia apteczki. Przeterminowane leki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w domu? To nie tylko plaster z opatrunkiem!

Jeśli chodzi o podstawowe wyposażenie apteczki domowej w celu udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, jest sporo istotnych elementów. Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w domu? Zadbaj o to, by znalazły się w niej m.in.:

  • leki przeciwbólowe;
  • leki przeciwgorączkowe (np. zawierające kwas acetylosalicylowy);
  • kremy łagodzące oparzenia;
  • środki do dezynfekcji (woda utleniona, octenisept);
  • leki przeciwbiegunkowe;
  • leki łagodzące ból gardła (np. syrop lub tabletki do ssania);
  • leki przeciwalergiczne;
  • opatrunki;
  • plastry bez opatrunku;
  • środki na ukąszenia owadów;
  • nożyczki;
  • rękawiczki jednorazowe;
  • koc termoizolacyjny;
  • maseczka do przeprowadzenia sztucznego oddychania.
Zobacz także:  Ciało obce w ranie – co robić? Pierwsza pomoc krok po kroku

Co jeszcze warto mieć w domu w ramach apteczki pierwszej pomocy? Jeśli masz małe dzieci, przydadzą się zapewne krople do nosa, a nawet inhalator, który jest nieoceniony przy wszelakiego rodzaju infekcjach dróg oddechowych. Przy okazji zapewnij też zapas soli fizjologicznej, która posłuży ci do przeprowadzenia takiej inhalacji. Warto w apteczce umieścić termometr, a jeśli przyjmujesz konkretne leki, zadbaj o ich wystarczający zapas, jednak pamiętaj o terminie ważności tych specyfików.

W jakie opatrunki wyposażyć apteczkę domową?

Do najważniejszych środków opatrunkowych w wyposażeniu apteczki należą:

  • bandaże;
  • plastry;
  • jałowe gaziki;
  • kompresy jałowe;
  • chusta trójkątna.

Jakie leki warto mieć w domu w apteczce?

Do głównych podstawowych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym należą ibuprofen oraz paracetamol. Możesz podać je dorosłym, ale nie zaszkodzą również dzieciom. Jednym popularnych środków przeciwbólowych jest aspiryna (zawierająca wspomniany już kwas acetylosalicylowy).

Przyda się również przeciw biegunce, np. loperamid. Reguluje on perystaltykę jelit i oczyszcza układ pokarmowy ze zbędnych toksyn. Dość szybko przynosi ulgę. Z kolei różnego rodzaju probiotyki dostępne bez recepty uzupełniają gospodarkę wodno-elektrolitową, wzmacniają odporność i łagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Elektrolity dostaniesz przeważnie w formie granulatu do rozpuszczenia w chłodnej wodzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tego rodzaju preparaty aplikować także dzieciom. Pamiętaj jedynie, by taką zawiesinę popijać niewielkimi łykami.

Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w domu alergika?

Coraz więcej osób cierpi na alergie o różnym podłożu. Z tego powodu leki łagodzące jej objawy są jak najbardziej wskazane w podręcznej apteczce. Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w domu, jeśli chodzi o tę kategorię preparatów? Najskuteczniejsze są medykamenty zawierające w swoim składzie cetyryzynę lub desloratydynę. Nagłe reakcje alergiczne mogą wywoływać m.in. ukąszenia owadów. Wówczas należy zastosować specjalny środek, szczególnie jeśli alergia na jad danego owada jest silna. Po leki do domowej apteczki sięgamy w celu zmniejszenia objawów grypy czy przeziębienia. Przydaje się w tym względzie np. witamina C, fenylefryna czy maleinian feniraminy. Te substancje dostępne są przeważnie w formie tabletek, syropów czy aerozolów. Wiesz już, co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w domu osoby z alergią, a jak wygląda kwestia wyposażenia entuzjastów aktywności fizycznej?

Zobacz także:  Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w samochodzie? Jak prawidłowo skompletować wyposażenie apteczki?

Niezbędne elementy dla aktywnych

Domowa apteczka przydaje się także w sytuacji, gdy dojdzie do obrzęku czy stłuczenia, nie tylko w przypadku osób, które regularnie uprawiają sport. Żele i maści przeciwbólowe, kompresy czy plastry chłodzące pomagają w leczeniu licznych dolegliwości, również menstruacyjnych, reumatycznych czy przewlekłych.

Jeśli latem korzystasz z przydomowego ogrodu, tarasu lub balkonu, możesz być narażony na oparzenia słoneczne. W takich sytuacjach przydaje się krem łagodzący, który także można umieścić w apteczce pierwszej pomocy. Takie preparaty łagodzą dolegliwości, skutecznie nawilżają i chłodzą poparzoną skórę. Dzięki nim szybciej regeneruje się także naskórek. W domowych apteczkach najczęściej można znaleźć pantenol w postaci pianki.

Gdzie umieścić domową apteczkę, by zawsze ją mieć pod ręką?

Kiedy dojdzie już do awaryjnej sytuacji, dobrze mieć najpotrzebniejsze akcesoria medyczne jak najbliżej siebie. Z tego powodu domowa apteczka powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym dla dorosłych, ale jednocześnie niedostępnym dla dzieci, ze względu na ich bezpieczeństwo. W każdym domu panują inne zasady codziennego życia. Czasem leki, opatrunki znajdują się w łazience, innym razem w kuchni, w specjalnym pojemniku na leki. Szukając miejsca do umieszczenia apteczki, należy pamiętać, że większość farmaceutyków nie powinna być poddawana działaniu światła słonecznego i o tym, że nie powinny się one znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie żywności.

Jeśli nie chcesz przechowywać niezbędnych akcesoriów w szafce czy na półce, możesz zdecydować się na osobne, dedykowane temu miejsce. W specjalistycznych sklepach znajdziesz np. odpowiednio oznakowaną skrzynkę zamykaną na klucz, którą można zawiesić w dowolnie wybranej lokalizacji. Umieszczenie takiego niezbędnika w jednym miejscu jest o wiele korzystniejsze i bardziej praktyczne niż przechowywanie każdego z elementów osobno i w różnych szafkach, szufladach, a tym bardziej pomieszczeniach.

Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w domu? Zasady kompletowania i korzystania

Podobnie jak w zakładach pracy, gdzie do obsługi apteczki pierwszej pomocy wyznacza się specjalną grupę ratunkową, tak i w domu możesz wskazać konkretnego mieszkańca odpowiedzialnego za skompletowanie, uzupełnianie i korzystanie z apteczki. Wiesz już, co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy w domu, więc czas zdobyć informacje, w jaki sposób ją uzupełniać.

Taka osoba powinna co jakiś czas weryfikować daty ważności leków, robić przegląd wszystkich akcesoriów i oczywiście znać procedurę udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Aby uniknąć przekraczania określonego terminu przydatności do użytku preparatów medycznych, należy unikać robienia zbyt obszernych zapasów. Jeśli domownicy przewlekle przyjmują konkretne substancje, warto oznaczyć ich leki w osobnych pudełkach lub specjalnych pojemnikach na leki. Przydatną praktyką jest zapisywanie daty ważności danego leku na jego pudełku lub tubce w widoczny sposób.

Zobacz także:  Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w miejscu pracy? Sprawdź, co mówią o tym przepisy BHP!

Pamiętaj, aby nie wyrzucać opakowań ani ulotek do nich dołączonych. Znajdują się w nich ważne instrukcje dotyczące korzystania z danego preparatu. Jeśli pomimo lektury nie jesteś pewien, jak zastosować wybrany środek, przed jego zażyciem postaraj skonsultować się z lekarzem. Skorzystanie z porady lekarskiej, nawet w przypadku podstawowych leków, może okazać się w niektórych przypadkach konieczne. Zastanawiasz się, co zrobić z lekami, których termin przydatności już minął? Takie środki można przekazać do specjalnego punktu utylizacji odpadów medycznych. Zwykle jest to po prostu apteka. Oddając przeterminowany lek, przy okazji uzupełnisz zapas o świeży.

Wiesz już, co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w domu. Będziesz czuć się bezpiecznie, jeśli dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń. Podobnie jak w przypadku apteczki samochodowej, turystycznej czy w zakładzie pracy, także tutaj obowiązują pewne zasady i istnieje podstawowe wyposażenie. Chociaż zawartość domowej apteczki nie została w żaden sposób uregulowana prawnie, doświadczenie pokazuje, że lista przydatnych środków i akcesoriów jest dość długa. Warto, aby wyposażeniem domowej apteczki, a także jej obsługą zajęła się jedna, wyznaczona w domu osoba. Wówczas masz pewność, że wasz podręczny zestaw ratunkowy będzie zawierał to, czego w danej chwili najbardziej potrzebujecie. Ważny jest regularny przegląd zawartości apteczki, a także wymiana ewentualnych przeterminowanych preparatów.


Zobacz też:
Archiwum: marzec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *