Pierwsza Pomoc

Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w samochodzie? Jak prawidłowo skompletować wyposażenie apteczki?

Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w samochodzie? Jak prawidłowo skompletować wyposażenie apteczki?

Podczas jazdy samochodem może dojść do różnych sytuacji, niekiedy zagrażających życiu lub zdrowiu uczestników ruchu drogowego. Warto więc, aby zawartość apteczki samochodowej odpowiadała na takie nieprzewidziane okoliczności.

Jeśli apteczka w twoim pojeździe będzie odpowiednio wyposażona, w razie potrzeby nie będziesz mieć problemu, by udzielić pierwszej pomocy, jeśli zajdzie taka konieczność. Możesz kupić gotową apteczkę samochodową lub skompletować ją samodzielnie, mając na względzie obowiązkowe wyposażenie sugerowane w przepisach polskiego prawa. Co bezwzględnie należy wozić w samochodzie, by zapewnić sobie bezpieczeństwo? Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w samochodzie?

Obowiązek posiadania apteczki samochodowej

Obowiązują bardzo konkretne przepisy, które regulują kwestię posiadania określonego sprzętu na wyposażeniu samochodu. Jest to przede wszystkim Rozporządzenie ministra infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z jego treścią, w każdym pojeździe powinny znaleźć się:

  • trójkąt ostrzegawczy z oznaczeniem homologacji;
  • homologowana gaśnica proszkowa, o wadze przynajmniej jednego kilograma; powinna być ona w łatwo dostępnym miejscu.

Nie ma tam co prawda mowy o obowiązkowej apteczce pierwszej pomocy w samochodzie osobowym, ale mówi się o niej w przypadku:

  • taksówki;
  • autobusu;
  • samochodu ciężarowego, który może przewozić osoby;
  • pojazdu przeznaczonego do przeprowadzania kursów jazdy oraz egzaminowania w tym kierunku.

Okazuje się zatem, że nie ma prawnego obowiązku, by mieć apteczkę w swoim aucie, jednak z oczywistych względów warto się o to postarać.

Zobacz także:  Pozycja bezpieczna – jak wygląda pozycja boczna ustalona? Kiedy należy ją stosować?

Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w samochodzie? Obowiązek pierwszej pomocy

Apteczkę warto mieć w samochodzie również ze względu na dość rygorystyczne przepisy Kodeksu karnego, zgodnie z którymi każdy, kto znajduje się w pobliżu miejsca zdarzenia, zobowiązany jest do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Warto przy tym pamiętać, że chodzi o sytuacje, w których niosąc pomoc innym, sami nie narażamy się na niebezpieczeństwo. Za bierną postawę wobec zagrożenia życia lub zdrowia innych, w której mogliśmy pomóc, ale się na to nie zdecydowaliśmy, grozi nawet kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Wyposażenie apteczki. Co warto mieć pod ręką?

Choć polskie prawo nie wskazuje na to, co dokładnie powinno się znaleźć w apteczce samochodowej, wielu kierowców sugeruje się europejską normą DIN 13164. Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy zgodnie z jej treścią?

  • opatrunek indywidualny G – 1 sztuka;
  • opatrunek indywidualny M – 2 sztuki;
  • opatrunek indywidualny K – 1 sztuka;
  • zestaw plastrów (14 sztuk) – 1 komplet;
  • przylepiec 5 m × 2,5 cm – 1 sztuka;
  • opaska elastyczna 4 m×6 cm – 2 sztuki;
  • opaska elastyczna 4 m×8 cm – 3 sztuki;
  • chusta opatrunkowa 40 cm×60 cm – 1 sztuka;
  • chusta opatrunkowa 60 cm×80 cm – 1 sztuka;
  • kompres jałowy 10 cm×10 cm (pakowane po 2 sztuki) – 3 sztuki;
  • chusta trójkątna – 2 sztuki;
  • nożyczki 14,5 cm – 1 sztuka;
  • rękawice winylowe – 4 sztuki;
  • koc ratunkowy 160×210 cm – 1 sztuka;
  • chusteczka nasączona – 2 sztuki;
  • ustnik do sztucznego oddychania – 1 sztuka;
  • instrukcja udzielania pierwszej pomocy z wykazem telefonów alarmowych.

Czego nie należy umieszczać w apteczce w pojeździe?

W samochodzie nie należy przewozić żadnych środków służących do dezynfekcji ani leków. Muszą być one przechowywane w ściśle określonych warunkach, a w samochodzie często dochodzi do wahań w zakresie temperatury i wilgotności. W takiej sytuacji może dojść do zepsucia, a w konsekwencji braku możliwości skorzystania z tych środków.

Zobacz także:  Rana kłuta – jak opatrzyć? Rodzaje ran i skaleczeń. Dowiedz się, jak udzielić pierwszej pomocy i zatamować krwotok!

Przy okazji warto wspomnieć, że przypadkowa osoba udzielająca pierwszej pomocy czy przeprowadzająca resuscytację krążeniowo-oddechową nie powinna samodzielnie podawać poszkodowanym żadnych leków ze swojej apteczki. Nie ma ona wiedzy na temat tego, czy ofiara nie jest uczulona na któryś ze składników preparatu, a to mogłoby doprowadzić do jeszcze większego pogorszenia się jej stanu zdrowia.

Miejsce apteczki w samochodzie

Bagażnik czy okolice koła zapasowego to niezbyt trafiony wybór miejsca na apteczkę. Do konieczności udzielenia pomocy może dojść nagle, dlatego niezbędne wyposażenie musi znajdować się dość blisko kierowcy lub w miejscu, z którego apteczkę można łatwo i sprawny sposób wydobyć. Najlepiej umieścić ją blisko kierowcy, w bocznej kieszeni drzwi albo specjalnym schowku bagażnika. Pamiętaj, żeby regularnie przeprowadzać przegląd wyposażenia walizki.

Obowiązkowa apteczka za granicą. Czy można dostać mandat za jej brak?

W przeciwieństwie do Polski w niektórych krajach apteczka pierwszej pomocy stanowi obowiązkowy element wyposażenia pojazdu. Wybierając się na zagraniczne wakacje, warto o tym wiedzieć. Jeśli jednak zostaniesz zatrzymany przez patrol policji, a nie zdecydujesz się na apteczkę, nie zostaniesz ukarany grzywną. Zgodnie z ustaleniami Konwencji Wiedeńskiej, w aucie ma się znajdować obowiązkowe wyposażenie, które jest wymagane w kraju rejestracji pojazdu.

Co jeszcze przydaje się podczas podróży samochodem?

Istnieje szereg dodatkowych akcesoriów, które poza apteczką mogą przydać się w nagłych sytuacjach drogowych. Należy do nich między innymi latarka. Posłuży nie tylko do oświetlenia wnętrza kabiny czy bagażnika, kiedy nagle będziesz musiał odszukać konkretny przedmiot, ale również w przypadku wypadku drogowego w nocy.

Kierowcom i pasażerom przydają się również kamizelki odblaskowe. Dzięki nim w trakcie udzielania pierwszej pomocy będziesz dobrze widoczny na drodze i zmniejszysz ryzyko kolejnych kolizji. Kamizelki mogą okazać się pomocne nie tylko po zmroku, ale również w dzień, kiedy warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu.

Zobacz także:  Pierwsza pomoc w przypadku wypadku na budowie

Inne opcjonalne akcesoria to np. przecinak wykorzystywany do przecinania pasów bezpieczeństwa (kiedy trzeba wydostać poszkodowanego z rozbitego auta) czy młotek, kiedy zajdzie konieczność rozbicia w pojeździe szyby.

Korzystanie z apteczki w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia

Warto pamiętać o tym, że jeśli sytuacja zagrożenia wywołuje u nas silny stres, obawiamy się popełnienia błędu lub nie czujemy się pewnie w kwestii czynności w ramach pierwszej pomocy, nie jesteśmy oczywiście zmuszeni do je przeprowadzania. W takim wypadku tym, co należy jak najszybciej zrobić, jest wezwanie pogotowia ratunkowego, wykorzystując numer alarmowy 999 lub 112.

Wiesz już, co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w samochodzie, jednak nie jest to element narzucony przez polskie prawo. Jej posiadanie jej opcjonalne, jednak ze względów bezpieczeństwa każdy wie, że warto mieć ją pod ręką w trakcie podróży, zwłaszcza długodystansowych. Jeśli jesteś posiadaczem takiego zestawu ratunkowego, pamiętaj o regularnym przeglądzie apteczki samochodowej, by zawsze znalazły się w niej podstawowe akcesoria, takie jak np. bandaż, plaster z opatrunkiem przydatne w przypadku skaleczeń czy opatrunki jałowe 5×5 cm.


Zobacz też:
Archiwum: marzec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *