Większość dorosłych ludzi doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele problemów może przysporzyć bolący ząb. Niestety często taki ból jest skutkiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej i zbyt rzadkich wizyt u dentysty. Co możesz zrobić, gdy na profilaktykę jest już za późno? Sprawdź, w jaki sposób łagodzić ból zęba i związane z nim dolegliwości.
Ból zęba – jakie dolegliwości mu towarzyszą?
Ból zęba to szereg uciążliwych objawów, które mogą negatywnie wpływać na twoje samopoczucie. Najczęściej problemom z zębami towarzyszą takie dolegliwości, jak:
- problemy z gryzieniem;
- większa wrażliwość zębów na zmiany temperatury;
- obrzęk policzka;
- problemy z opuchniętymi dziąsłami;
- uczucie ciągłego pulsowania w bolącym zębie.
Ponadto ból zęba może przyczynić się do:
- bólu głowy;
- bólu szyi;
- problemów związanych z poczuciem smaku;
- przykrego zapachu z ust.
Ból zęba – przyczyny, które pojawiają się najczęściej
Ból zębów ma wiele różnych przyczyn. Do najczęstszych zaliczają się:
- próchnica, o której świadczy m.in. promieniujący ból zęba;
- wyrzynające się ósemki (zęby mądrości), którym często towarzyszy silny ból dziąseł;
- bruksizm, czyli ból zębów będący skutkiem niekontrolowanego, zbyt silnego zaciskania szczęki;
- ropień zęba, w przypadku którego źródłem bólu jest postępujący stan zapalny w obrębie miazgi;
- odsłonięcie korzenia zęba;
- zakażenie lub choroba dziąseł;
- uraz zęba.
Ból zęba bez widocznej przyczyny
Specyficznym problemem są bóle zębów bez przyczyny. Pamiętaj jednak, że nie zawsze za kłopoty z zębami odpowiada ich stan. Ból może również świadczyć o innych dolegliwościach. Często jego pojawienie się ma związek z:
- dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego, skutkujący bólem zęba zbliżonym do tego, który towarzyszy stanom zapalnym miazgi;
- zapaleniem zatok, w przypadku którego możesz odczuwać ból kilku zębów jednocześnie;
- neuralgią nerwu trójdzielnego, objawiającą się silnym bólem zęba;
- dusznicą bolesną – chorobą niedokrwienną serca, której może towarzyszyć silny ból żuchwy (błędnie interpretowany jako ból zęba).
Co możesz zrobić, gdy bolą zęby?
Wiele osób zastanawia się, co na bolące zęby pomaga najlepiej. W tej części artykułu znajdziesz porady, dzięki którym szybciej pokonasz ból zęba lub dotrwasz do wizyty u stomatologa.
Domowe sposoby na ból zęba
Dopadł cię ostry ból zęba, a nie chcesz od razu sięgać po tabletkę? Zobacz, jak złagodzić go domowymi sposobami. Do tych najpopularniejszych zaliczają się:
- żucie goździków, znanych z przeciwbólowych i antyseptycznych właściwości;
- płukanka z rumianku, która pomaga przy aftach, stanach zapalnych dziąseł oraz infekcjach jamy ustnej wywołanych przez grzybice;
- płukanka z szałwii – leczniczej rośliny, dzięki której możesz skuteczniej walczyć ze stanem zapalnym,a tym samym ograniczyć problemy z dziąsłami i bólem zębów;
- płukanie jamy ustnej zimnym naparem z mięty – rośliny dającej wrażenie ochłodzenia, a jednocześnie odrętwiającej i uśmierzającej ból zęba;
- olejek jodłowy, który orzeźwia, chroni przed stanami zapalnymi, a jednocześnie działa przeciwbólowo;
- krople walerianowe, które łagodzą ból i pomogą w leczeniu stanu zapalnego;
- zimne okłady.
Co na noc?
Zastanawiasz się, jak zasnąć z bólem zęba? Możesz sięgnąć po takie środki, jak paracetamol lub ibuprofen. Przydatne będą także inne leki przeciwbólowe, które ułatwią zasypianie i pozwolą na kilka godzin uwolnić się od problemów z jamą ustną. Warto też postawić na płukankę z piwa lub wykorzystać antybakteryjne właściwości czosnku, z którego przygotujesz niezbyt przyjemnie pachnące, ale za to skuteczne okłady.
Ból zęba u dziecka
Częstymi problemami wśród dzieci są problemy z próchnicą zębów mlecznych, w przypadku której niezbędna staje się wizyta u dentysty. Co możesz zrobić, gdy twoja pociecha cierpi z powodu bolesnego ząbkowania? W takim przypadku pomogą:
- gryzak wypełniony żelem, odpowiednio schłodzony w lodówce;
- masowanie dziąseł palcem lub silikonową szczoteczką;
- zwiększenie ilości wody w diecie dziecka;
- żele o działaniu przeciwbólowym;
- syropy ze środkiem przeciwbólowym.
Nie bój się dentysty
Wiele osób odwiedza dentystę dopiero w chwili, gdy ból zęba staje się nie do wytrzymania. To podstawowy błąd, ponieważ dzięki regularnym wizytom u stomatologa możesz uniknąć wielu problemów z zębami i ich bólem. Z pomocą dentysty możesz się też uchronić przed zbyt wczesną utratą zębów oraz licznymi chorobami, które są skutkiem braku należytej troski o stan jamy ustnej.
Dlaczego warto regularnie odwiedzać dentystę?
Powodów, dla których warto regularnie zaglądać do gabinetu stomatologicznego, jest znacznie więcej niż tylko nagły ból zęba i konieczność jego złagodzenia. Systematyczne badania kontrolne to szansa na uchronienie się przed najczęstszą przyczyną bólu zęba, czyli próchnicą. Stomatolog pomoże ci jednocześnie utrzymać w dobrym stanie dziąsła, które – w przypadku osunięcia się lub pojawienia się stanu zapalnego – mogą stać się przyczyną bólu zęba.
Zabiegi chroniące przed próchnicą
Jeśli chcesz jak najbardziej ograniczyć ryzyko pojawienia się bólu zęba wywołanego przez próchnicę, możesz skorzystać z następujących zabiegów:
- lakierowanie zębów – nieinwazyjny sposób na wzmocnienie zębów, polegający na pokryciu ich powierzchni preparatem zawierającym silne stężenie fluoru;
- lakowanie zębów – zabieg polegający na wypełnieniu bruzd i szczelin zębów specjalnym lakiem, który uszczelnia powierzchnię zębów i chroni je przed bakteriami. Taki zabieg zalecany jest młodszym pacjentom, którym dokładne szczotkowanie zębów może sprawiać jeszcze zbyt wiele problemów;
- lapisowanie – zabieg przeciwdziałający próchnicy, stosowany w przypadku tych zębów, w których już pojawił się niewielki ubytek. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się u małych dzieci, którym można zaoszczędzić i bólu zęba i lęku przed borowaniem.
Bezcenna profilaktyka
Jeśli nie chcesz, by ból zęba utrudniał ci życie, zacznij codziennie odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Profilaktyka w przypadku zębów jest bardzo prosta, a jej podstawowymi filarami są dieta i higiena.
Szczotkowanie to nie wszystko
Higiena jamy ustnej to podstawa. Szczotkowanie zębów po każdym posiłku, częsta zmiana szczoteczki do zębów oraz korzystanie z tych past, które pomogą ci rozwiązać bieżące problemy z zębami (np. z nadwrażliwością) to podstawowe zabiegi.
Jednak czy samo szczotkowanie zębów wystarczy, by uchronić je przed chorobami i towarzyszącym im bólem? Niestety nie, nawet gdy sięgniesz po profesjonalną pastę do zębów. Jeśli chcesz zapewnić sobie maksymalną ochronę, zacznij korzystać z nici dentystycznych i płynów do płukania ust. Dzięki nim pozbędziesz się bakterii z tych miejsc, do których nie dociera zwykła szczoteczka do zębów.
Jakich produktów spożywczych musisz unikać?
Ból zęba często jest skutkiem niewłaściwej diety, w której przeważają cukry. Co jeszcze zagraża zdrowiu jamy ustnej?
Jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi, mocnymi i wolnymi od bólu zębami, unikaj:
- słodyczy;
- słodzonych soków i gazowanych napojów;
- słonych takich przekąsek, jak chipsy czy słone paluszki;
- lepkich produktów, które mogą się przyklejać do zębów.
Zdrowe i mocne zęby dzięki diecie?
Jeśli chcesz zapewnić swoim zębom dodatkowe wsparcie, włącz do swojej diety te produkty spożywcze, w których pojawiają się:
- wapń;
- fosfor;
- witamina D.
Niesłodzone produkty mleczne, świeże owoce i warzywa są fundamentem menu przyjaznego zębom. Doceń też zieloną herbatę, która stanie się ważnym składnikiem diety wspierającej zęby i dziąsła. Znajdziesz w niej wiele substancji o antybakteryjnych i przeciwzapalnych właściwościach. Zielona herbata pozwala jednocześnie utrzymać odpowiedni poziom pH w jamie ustnej, co pozytywnie wpływa na stan szkliwa.
Gdy już wiesz, co skutecznie pomaga na ból zębów, możesz skupić się na tym, by możliwie jak najlepiej chronić je przed bólem. Im wcześniej zaczniesz przestrzegać podstawowych zasad profilaktyki, tym większa szansa na wyeliminowanie dolegliwości.
Zobacz też:
- Jak uśmierzyć silny ból zęba?
- Jak dbać o zęby, żeby cieszyć się nimi jak najdłużej?
- Dbasz o zęby i prawidłową dietę? Sprawdź, czy grozi ci niedobór fluoru
- Czy aparat na zęby jest bezpieczny?
- Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak wygląda proces gojenia po endodoncji?
- Pulsujący ból zęba – co jest jego przyczyną? Dowiedz się, jak sobie radzić z takim bólem
- Pierwsza pomoc w przypadku uszkodzenia zębów u dzieci
- Wymaz z gardła – co wykrywa i czy jest bolesny?