Ból

Jak uśmierzyć silny ból zęba?

Jak uśmierzyć silny ból zęba?

Co na ból zęba? Gdy dopadnie cię uciążliwy ból, oczywiście powinieneś udać się do stomatologa, który wyleczy jego przyczynę. Możesz także skorzystać z domowych sposobów na ból zęba. Jednak takie zabiegi jedynie niwelują objawy, a nie wyleczą przyczyny. Dowiedz się, co zrobić, gdy boli ząb!

Silny ból zęba – co robić? 

Ból zęba to po prostu ból w jamie ustnej, często silny, przeszywający i promieniujący. Zazwyczaj nie da się określić, z którym dokładnie zębem jest problem. To bardzo uciążliwa dolegliwość, która może wpływać na wszystkie codzienne obowiązki i pracę. Często uporczywy, silny ból powoduje bezsenność, nie daje normalnie funkcjonować. Pierwszą czynnością powinna być wizyta u stomatologa. Jednak gdy termin jest dosyć odległy, warto wiedzieć, co na ból zęba pomoże najszybciej i jakie domowe sposoby na bolący ząb są najskuteczniejsze. 

Jakie są przyczyny bólu zęba?

Bolący ząb to częsta dolegliwość u osób, które zaniedbują higienę jamy ustnej. Próchnica i ubytki to główne powody pojawienia się bardzo uciążliwych dolegliwości. Może ci się wydawać, że dbasz o swoje zęby w odpowiedni sposób, myjesz je codziennie, płuczesz specjalnymi płynami. Takie działania nie chronią cię przed próchnicą. Częstą przyczyną bólu zęba u osób dorosłych są wyrastające zęby mądrości, ósemki. Kolejną przyczyną może być wykonane wcześniej leczenie kanałowe. Pacjent może odczuwać ból przez jakiś czas po zabiegu. Złe nawyki żywieniowe to także jedna z głównych przyczyn próchnicy, a w konsekwencji bolących zębów.

Zobacz także:  Ból nerki – jak złagodzić tę nieprzyjemną dolegliwość? Dowiedz się, czym grozi ból nerek i jak mu przeciwdziałać

Jak prawidłowo dbać o zęby, by uniknąć bólu i wizyty u dentysty? 

Wiele osób nawet w dzisiejszych czasach nie wie, jak odpowiednio i dokładnie myć zęby. 

  1. Należy zacząć od oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną.
  2. Następnie należy przejść do szczotkowania zębów za pomocą szczoteczki i pasty. Ważne jest, aby myć zęby po każdym posiłku przynajmniej przez 2 minuty. 
  3. Nie można także zapomnieć o wyczyszczeniu szczoteczką języka. 
  4. Na koniec wystarczy przepłukać usta specjalnym płynem do płukania jamy ustnej. 

Tak wygląda cały proces higieny jamy ustnej. Z pewnością jedynie niewielki procent ludzi w ten sposób dba o swoje zęby, dlatego większość boryka się z silnym bólem zęba przynajmniej raz w życiu. 

Profilaktyka bólu zębów

Zastanawiasz się, jakie działania profilaktyczne możesz podjąć, aby nie doświadczyć nigdy bólu zęba? To bardzo proste. Wystarczy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej, w taki sposób, jak zostało to opisane we wcześniejszej części artykułu. Kolejnym krokiem są regularne wizyty kontrolne u dentysty. Przynajmniej raz na pół roku lekarz powinien ocenić stan twojego uzębienia i ewentualnie zredukować ubytki. W gabinetach stomatologicznych wykonuje się także zabiegi higieniczne, które jeszcze lepiej pozwolą ci zadbać o zęby i uniknąć ich boleści. Ważne jest także uzupełnianie na bieżąco ubytków i szybka wizyta u dentysty, jeśli tylko zauważysz nawet delikatne niepokojące dolegliwości. 

Jak uśmierzyć ból zęba w nocy?

Ból zęba w nocy co zrobić? W takich sytuacjach bardzo ciężko jest zasnąć. Jak złagodzić ból zęba? To pytania, które zadaje sobie każda osoba dotknięta tą uciążliwą dolegliwością. Pamiętaj, że najlepiej jest zapisać się na wizytę do stomatologa, który usunie przyczynę bólu. Zanim jednak dostaniesz się na taką wizytę, możesz wspomagać się domowymi sposobami redukującymi ból zęba. 

Domowe sposoby na ból zęba

Najpopularniejszym sposobem na bolący ząb są leki przeciwbólowe w tabletkach lub specjalne maści. Jednak to nie zawsze wystarczy. Dobrą metodą jest żucie goździków, które mają działanie łagodzące ból zęba. Ulgę może przynieść także płukanie jamy ustnej specjalnymi ziołowymi roztworami, które kupisz w aptece. Samodzielnie w domu możesz zrobić płukankę z rumianku lub szałwii. Skutecznym, domowym sposobem, który złagodzi ból zęba, jest użycie wacika nasączonego olejkiem goździkowym. Pomóc może również przykładanie lodu. Zimny okład z pewnością zredukuje ból zęba, a ty odczujesz ulgę. Wszystkie te działania to jednak tylko chwilowa pomoc. Wymienione sposoby nie usuną przyczyny problemu, dlatego ból bardzo szybko może powrócić. 

Zobacz także:  Co może oznaczać ból w klatce piersiowej przy oddychaniu? Błahy problem czy poważne schorzenie?

Czy czosnek łagodzi ból zęba? 

Czosnek jest naturalnym antybiotykiem. Dzięki niemu usuniesz bakterie i zredukujesz stany zapalne w jamie ustnej. W jaki sposób użyć czosnku na ból zęba? Możesz po prostu żuć ząbek czosnku lub płukać jamę ustną naparem na jego bazie. 

Gdy borykasz się z bólem zęba najlepiej od razu udać się na wizytę do stomatologa. Jednak czasami lekarz nie może przyjąć cię od razu, np. gdy ból zęba doskwiera ci w nocy. Wówczas, możesz skorzystać z licznych domowych sposobów na bolący ząb. Najlepsza jest jednak profilaktyka, czyli odpowiednia higiena jamy ustnej i wizyty kontrolne u stomatologa.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Andrzej pisze:

    Na ból zęba najlepsza jest wizyta u lekarza. Nie znam innego równie dobrego środka na taką przypadłość. Sam staram się w miarę często chodzić do dentysty, żeby na bieżąco dbać o stan swojej jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *