Ból

Pulsujący ból zęba – co jest jego przyczyną? Dowiedz się, jak sobie radzić z takim bólem

Pulsujący ból zęba – co jest jego przyczyną? Dowiedz się, jak sobie radzić z takim bólem

Gdy pojawia się pulsujący ból zęba, najrozsądniej jest od razu udać się do dentysty. Ten rodzaj bólu najczęściej wiąże się z obecnością rozwiniętego stanu zapalnego. Bez zastosowania odpowiedniego leczenia może dojść do różnych nieprzyjemnych powikłań. Dowiedz się, co może być potencjalną przyczyną takiego bólu.

Ból zęba pulsujący – co to za dolegliwość?

Pulsujący ból zęba to jeden z najbardziej uciążliwych rodzajów bólu. Nie daje spokoju, nie pozwala normalnie zjeść i sprawia, że nie można się na niczym skupić. Często towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości:

  • ból, który nasila się podczas żucia;
  • nadwrażliwość na skrajne temperatury;
  • krwawienie z dziąseł;
  • widoczny obrzęk w obrębie szczęki;
  • opuchlizna lub zaczerwienienie wokół zmienionego chorobowo zęba.

Pulsujący ząb może dokuczać w pozycji leżącej – na przykład podczas snu, odpoczynku – lub przy pochylaniu. W tych sytuacjach ciśnienie w jamie ustnej jest większe, a więc bolesne dolegliwości się nasilają. Czynnikami drażniącymi mogą być też ciepłe lub zimne napoje. 

Pulsujący ból zęba – przyczyny

Jeśli twój ząb pulsuje i boli, możesz zadawać sobie pytanie – dlaczego? Najczęstszym źródłem problemu jest stan zapalny miazgi zębowej. Może to być spowodowane zaawansowanym rozwojem próchnicy. Początkowo atakuje ona tylko tkanki zewnętrzne. Jednak z czasem przechodzi głębiej – do zębiny i miazgi zębowej. Powoduje tym samym miejscowe zapalenie i ból zęba pulsujący.

Infekcja bakteryjna sprawia, że miazga puchnie i napiera na ścianki komory zębowej. Dlatego też odczuwalny jest pulsujący ból zęba – naczynia krwionośne znajdują się przy nerwie i pulsują wraz z rytmem bicia serca. Przy rozwoju stanu zapalnego miazgi zębowej często dochodzi do powstawania ubytków. W efekcie nerw, który normalnie znajduje się pod tkanką, zostaje odsłonięty. Gdy taka sytuacja nie jest prawidłowo wyleczona, może utworzyć się ropień. 

Zobacz także:  Ból podbrzusza po owulacji a ból owulacyjny. Jakie są różnice i przyczyny?

Pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym

Czy pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym to zjawisko normalne? Endodoncja przeważnie nie jest zabiegiem bolesnym. Jednakże w wyniku podrażnienia tkanek, zęby i dziąsła mogą boleć przez kilka dni po leczeniu. Uciążliwy, pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym, który nie przechodzi lub się nasila, nie jest normalnym zjawiskiem. Świadczy przeważnie o nieprawidłowym przeprowadzeniu zabiegu. Stomatolog mógł niedokładnie oczyścić kanały lub któryś pominąć.

Ryzyko powstania pulsującego bólu zęba istnieje też, gdy dentysta stosuje stare metody leczenia kanałowego. W takiej sytuacji może dojść do zatrucia miazgi. Ból utrzymuje się wówczas aż do momentu, w którym nie dojdzie do obumarcia wszystkich tkanek. Jeżeli natomiast boli cię ząb martwy, może być to oznaką powstania ropnia podwierzchołkowego. 

Pulsujący ból zęba po innych zabiegach

Przyczyny pulsującego bólu zęba mogą też mieć swoje źródło w nieprawidłowo założonej plombie. Może ona powodować dyskomfort, gdy jest za wysoko wypełniona lub osadzona za blisko miazgi. W takim przypadku konieczne jest, niestety, ściągnięcie plomby i powtórzenie leczenia. 

Pulsujący ból zęba może doskwierać też po wizycie u ortodonty. Jeśli nosisz aparat na zęby, być może został on zbyt mocno przykręcony. Gdy ten uciążliwy ból nie ustaje po kilku dniach, warto skontaktować się ze swoim lekarzem. Może być konieczne poluzowanie konstrukcji.

Dlaczego ząb pulsuje i boli? Pozostałe przyczyny

Czasem ciężko jest ocenić rodzaj bólu zęba. Jednak dla stomatologa taka informacja jest bardzo wartościowa. Naucz się rozpoznawać rodzaje bólu w zębach i dziąsłach, aby dokładniej określić jego przyczynę:

  • wrażenie „wysadzania” zęba z dziąseł – może świadczyć o zapaleniu tkanek okołowierzchniowych;
  • ciągły ból zęba, czasem o charakterze pulsującym – często wiąże się z ropniem zębowym. Tę dolegliwość rozpoznasz po obrzęku twarzy, powiększonych węzłach chłonnych szyi i podwyższonej temperaturze. Możesz też zauważyć pulsujący guzek na dziąśle. Ropień wymaga natychmiastowego leczenia, ponieważ jest zagrożeniem zdrowia nie tylko jamy ustnej, ale też całego organizmu;
  • silny, pulsujący ból zęba, który rozprzestrzenia się nawet na całą twarz lub głowę – potencjalnym powodem jest torbiel korzeniowa. Na początku może rozwijać się bez jakichkolwiek objawów. Natomiast, gdy urośnie już do większych rozmiarów, niesie ze sobą ostry stan zapalny i silny ból;
  • ból w obrębie całej szczęki, który ciężko jest przypisać do jednego zęba – przyczyną może być wyrzynanie się ósemek. Dochodzi do tego jedno- lub dwustronnie. Jeśli proces ten zachodzi w sposób niestandardowy, może nawet powodować gorączkę i stan zapalny. 
Zobacz także:  Ból stóp – jakie są jego najczęstsze przyczyny? Co robić, by odzyskać dobrą formę?

Pulsujący ból zęba – co robić?

Gdy ciebie lub twoje dziecko dotyka ból zęba pulsujący, zawsze rodzą się obawy o jamę ustną i ogólny stan zdrowia. Jest to nie tylko dyskomfort, ale też znak ostrzegawczy informujący o potencjalnie poważniejszych, nierozpoznanych dolegliwościach. W takiej niepewnej sytuacji najlepiej udać się do specjalisty. 

Niesteroidowe tabletki przeciwbólowe działają doraźnie i nie usuną źródła problemu. W niektórych przypadkach może być konieczne:

  • zastosowanie antybiotyków;
  • powtórzenie nieudanego zabiegu;
  • branie silniejszych środków przeciwbólowych;
  • interwencja stomatologiczna.

Pulsujący ząb – domowe sposoby

W przypadku, gdy stomatolog nie może cię przyjąć od razu lub, gdy pulsujący ból zęba zaatakuje całkiem znienacka – możesz spróbować chwilowo go złagodzić domowymi sposobami. Pamiętaj jednak, że są to tymczasowe rozwiązania, które nie zastąpią.

Do chwilowego złagodzenia bólu sprawdzą się:

  • goździki – ten naturalny, roślinny środek wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i antybakteryjne. Żucie goździków może na krótko uśmierzyć pulsacyjny ból zęba;
  • ziołowe płukanki jamy ustnej – szczególnie napar z szałwii lub rumianku. Te rośliny działają łagodząco i kojąco na stan zapalny;
  • zimne okłady na twarz – przydadzą się szczególnie w przypadkach, gdy pulsujący ból jest reakcją po ekstrakcji zęba. Ulgę właściwie w każdym rodzaju bólu przynosi zimny okład przykładany od zewnętrznej strony twarzy. Uważaj jednak, aby nie trzymać go tam zbyt długo – wystarczy maksymalnie 15 minut. Twoja skóra nie powinna też mieć bezpośredniego kontaktu z lodem. Owiń okład ręcznikiem lub innym materiałem;
  • wacik lub gazik nasączone olejkiem goździkowym, jodłowym lub kroplami walerianowymi – możesz wetknąć go w miejsce ubytku po wyrwanym zębie. W ten sposób złagodzisz nieprzyjemne dolegliwości;
  • farmaceutyczne środki przeciwzapalne i przeciwbólowe;
  • żucie jedzenia stroną przeciwną do bolesnego miejsca. W niektórych przypadkach warto też przerzucić się na pokarmy miękkie.
Zobacz także:  Czy ból jajników przed okresem to powód do niepokoju?

Profilaktyka przed pulsującym bólem zęba

Często możesz uniknąć nieprzyjemnego pulsującego bólu zęba. Wystarczy systematycznie dbać o zdrowie i higienę jamy ustnej. Skuteczna profilaktyka obejmuje:

  • mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie – najlepiej używać do tego specjalnej pasty z dodatkiem fluoru;
  • pamiętanie o higienie języka i dziąseł;
  • ograniczenie ze swojej diety produktów, które zawierają cukier;
  • regularne stosowanie nici dentystycznej, aby pozbyć się zanieczyszczeń spomiędzy zębów;
  • wzbogacanie swojej codziennej rutyny higienicznej o płukanie jamy ustnej specjalnym płynem;
  • dbanie o regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym;
  • regularnie powtarzane piaskowanie i skaling zębów.

Jeśli doskwiera ci pulsujący ból zęba, pamiętaj, że najlepszą reakcją jest wizyta u stomatologa. Domowe sposoby leczenia w większości przypadków nie wystarczają, aby zlikwidować źródło problemu. W tym celu konieczne są specjalistyczna diagnoza i dobranie odpowiedniego sposobu leczenia na jej podstawie. Profilaktyka i regularne dbanie o jamę ustną mogą zaoszczędzić ci wiele problemów zdrowotnych i nieprzyjemnych dolegliwości.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *