Porady medyczne

Jak dbać o zęby, żeby cieszyć się nimi jak najdłużej?

Jak dbać o zęby, żeby cieszyć się nimi jak najdłużej?

Jak myć zęby, aby robić to dobrze? Jaką rolę w profilaktyce stomatologicznej odgrywają zdrowe nawyki żywieniowe? Jak często chodzić do dentysty, aby leczenie zębów było ostatecznością? Dowiedz się z artykułu! 

Jak prawidłowo myć zęby?

Regularne mycie zębów to absolutna podstawa, jeśli chcesz, aby Twój uśmiech zachwycał przez długie lata. Czyste i wolne od próchnicy zęby nie tylko prezentują się wspaniale, ale są także oznaką zdrowia. Prawidłowa higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie. Jak dobrze myć zęby? Należy robić to co najmniej 2 razy dziennie. 

Dokładnie szczotkuj zęby przy pomocy szczoteczki manualnej, elektrycznej lub sonicznej i odpowiedniej pasty. Ustawiaj włosie pod kątem 45 stopni. Powierzchnie boczne szczotkuj krótkimi ruchami góra-dół. Wykonuj ruchy wymiatające od dziąsła w kierunku korony zęba. Gdy myjesz powierzchnie żujące, prowadź szczoteczkę w kierunku przód-tył. Szoruj zęby przez około 4 minuty (po pół minuty na połowę każdego łuku zębowego). Pamiętaj także o czyszczeniu języka, używaniu nitki dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Oprócz higieny ważne jest regularne wykonywanie przeglądu dentystycznego, który umówisz na stronie galeriausmiechu.pl. Dentysta obejrzy Twoje zęby i pomoże Ci zadbać o ich zdrowie. Przy okazji doradzi najlepszy sposób pielęgnacji, zwróci uwagę na popełniane przez Ciebie błędy i zaproponuje leczenie, jeśli będzie potrzebne.

Rola zdrowych nawyków

Zdrowe nawyki są bardzo ważne, jeśli chcesz zachować zdrowie. Ich rola jest równie nieoceniona, jeśli chodzi o stan uzębienia. Zębom szkodzi palenie papierosów oraz gryzienie bardzo twardych produktów, takich jak cukierki i orzechy. Regularnie wymieniaj szczoteczkę do zębów, gdy tylko zauważysz, że jest zużyta. Jeśli uprawiasz sport, w którym twarz jest narażona na urazy, postaraj się pamiętać o ochraniaczach na zęby. Zwróć również uwagę na zgrzytanie zębami. Jeśli dotyczy Cię ten problem, koniecznie powiedz o tym swojemu dentyście. Być może uda się uporać z tym nawykiem, który ma niekorzystny wpływ na stan szkliwa.

Zobacz także:  Odbieranie porodu poza szpitalem – najważniejsze wytyczne

Wpływ diety na stan uzębienia

Dieta dobra dla zębów to dieta pozbawiona cukru. Dlatego, jeśli tylko możesz, unikaj słodyczy i słodzonych napojów. Postaraj się też ograniczyć spożycie soków owocowych, owoców oraz produktów, które oblepiają zęby. Po każdym takim posiłku dokładnie wypłucz jamę ustną, a najlepiej umyj zęby. Staraj się nie sięgać zbyt często po produkty barwiące szkliwo – czarną herbatę, kawę, czerwone wino i kakao.

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie uzębienia, pij wodę i spożywaj produkty bogate w wapń: mleko, nabiał i podroby zwierzęce. Dla szkliwa dobry jest także fosfor, dlatego włącz do diety ryby, czerwone mięso, drób, rośliny strączkowe, otręby i ciemne pieczywo. Dieta dla zębów to także jadłospis bogaty w witaminę A. Spożywaj odpowiednie ilości jajek, marchewki i zielonych warzyw, takich jak jarmuż, szpinak i sałata. Odpowiednia podaż warzyw, dobrej jakości tłuszczów, białek i węglowodanów w diecie jest niezwykle istotna dla równowagi i zdrowia organizmu. Do picia wybieraj wodę, niesłodzone napoje mleczne, napary ziołowe oraz zieloną herbatę.

Regularne wizyty u dentysty – czy są potrzebne?

Gabinet stomatologa powinieneś odwiedzać co najmniej raz na pół roku. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie, gdyby okazało się, że któryś z Twoich zębów ma próchnicę. Regularne wizyty umożliwiają także podjęcie innych kroków, które mają na celu zachowanie zębów w jak najlepszej kondycji. Skaling, piaskowanie czy czyszczenie zębów przeprowadzone przez profesjonalną higienistkę pozwoli usunąć z powierzchni szkliwa osad i kamień. Dzięki temu ograniczysz ryzyko powstania próchnicy, a także zadbasz o zdrowie dziąseł.

Zdrowe i piękne zęby to marzenie wielu z nas. Stosowanie się do powyższych wskazówek może sprawić, że Twoje uzębienie będzie prezentować się wspaniale przez długie lata. Pamiętaj o regularności, dobrych nawykach, prawidłowej diecie i wizytach w gabinecie stomatologicznym.

Zobacz także:  Dreszcze przy gorączce u dziecka - co robić?

Zobacz też:
Archiwum: sierpień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *