Pierwsza Pomoc

Pierwsza pomoc w przypadku uszkodzenia zębów u dzieci

Pierwsza pomoc w przypadku uszkodzenia zębów u dzieci

Dlaczego dochodzi do urazów zębów u dzieci?

Właśnie przez urazy zębów dzieci najczęściej lądują w gabinecie stomatologicznym. Oczywiście, nie zawsze jest to chirurgia stomatologiczna. Przeważnie do wypadków dochodzi między 2-4 rokiem życia podczas zwyczajnej zabawy lub upadku. A już w wieku 8-10 lat może do tego dojść w wyniku sportu lub bójki. Zawsze też częściej spotyka to chłopców niż dziewczynki.

W niektórych przypadkach występuje większe ryzyko uszkodzenia zęba, np. przy dzieciach z niepełnosprawnościami, chorych na padaczkę i z wadami zgryzu. Jako że mleczami posiadają krótsze korzenie, do tego są słabiej zmineralizowane i po prostu mniejsze, łatwiej ulegają urazom niż żeby stałe.

Pierwsza pomoc – urazy zębów mlecznych

Zęby mleczne znajdują się w jamie ustnej jedynie przez pewien czas, a potem ustępują miejsca zębom stałym. Dlatego też nie powinno się np. na siłę umieszczać ich w zębodole, jeśli wypadły czy zostały wybite. Co zatem należy robić, gdy dojdzie do urazu zęba mlecznego?

Trzeba liczyć się z tym, że w jamie ustnej pojawi się sporo krwi. Jest ona dobrze ukrwiona i przy nawet lekkich urazach może być jej sporo. Czasami w takich sytuacjach może być konieczna chirurgia stomatologiczna. Jednak przedtem warto zadbać o to, by dziecko wypluło krew. Następnie przepłukujemy jemy twarz i usta zwykła wodą.

Jeśli doszło do zranienia, to można dodatkowo przyłożyć w okolice rany coś chłodnego. Dzięki temu zmniejszymy krwawienie i ryzyko wystąpienia obrzęku. Przed wyjazdem do dentysty należy też znaleźć ząb mleczny, by upewnić się, że dziecko go nie połknęło lub że nie został wciśnięty w zębodół. Jeśli nie będzie to możliwe, stomatolog wykona zdjęcie RTG, by sprawdzić, jaki jest stan jamy ustnej.

Zobacz także:  Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy w samochodzie? Jak prawidłowo skompletować wyposażenie apteczki?

Sprawdź pierwszą pomoc stomatologiczną na estetique-wroclaw.pl

Pierwsza pomoc – urazy zębów stałych

W przypadku zębów stałych trzeba zachować większą ostrożność, nie chcemy bowiem ich stracić. Jeśli dojdzie do jego wybicia stomatolog może zalecić jego replantację, czyli ponowne umieszczenie na miejscu. Ważne jest zatem, by jak najszybciej udać się wtedy na chirurgię stomatologiczną, bo ząb poza jamą ustną szybko obumiera. Sprawdź: https://www.estetique-wroclaw.pl/chirurgia-stomatologiczna/

Zaczynamy od zachowania spokoju, uspokojenia dziecka i znalezienia zęba, który umieszczamy w pojemniczku np. z mlekiem czy solą fizjologiczną. Dzięki temu wydłużamy czas jego żywotności do 2 godzin. Warto jednak nie marnować czasu i czym prędzej udać się do najbliższego gabinetu. Po upływie tych godzin umieszczenie zęba w zębodole jest już niemalże niemożliwe.

Jeśli doszło do całkowite wybicia zęba, rodzice mogą spróbować samodzielnie go włożyć. Najpierw płuczemy go przez 10s pod bieżącą wodą albo w mleku, a potem umieszczamy na jego miejscu. Dziecko powinno potem zagryźć np. chusteczkę do nosa, by unieruchomić ząb.

Gdy doszło do replantacji, konieczne są regularne odwiedziny u stomatologa. Dzięki temu można upewnić się, że wszystko jest porządku z zębem i nie są konieczne inne dodatkowe zabiegi. Warto też przez kolejne 10 dni stawiać na miękką dietę.

Pierwsza pomoc – inne urazy zębów

Poza wybiciem zęba może dojść do wielu innych urazów zęba. Czasami konieczna będzie wtedy chirurgia stomatologiczna. Przykładowo, gdy dojdzie do ułamania zęba, należy znaleźć jego fragmenty i przechować w szczelnym pojemniczku np. z mlekiem czy solą fizjologiczną. A następnie od razu udać się do stomatologa. Podczas wizyty lekarz spróbuje dokleić ząb i wygładzi go lakierem fluorowym.

Bez względu na to, do jakiego urazu doszło, warto od razu udawać się do gabinetu stomatologicznego w celu uratowania zęba. Jeśli zbyt późno zjawimy się z ułamanym zębem, stomatolog będzie go odbudowywał przy pomocy materiału kompozytowego. A w przypadku wybicia może być konieczne założenie utrzymywacza przestrzeni, aparatu ortodontycznego lub protezy zębowej. Dzięki temu możliwe będzie pozbycie się luk między zębami.

Zobacz także:  Jak usztywnić złamany palec u ręki? Zrozumieć i działać prawidłowo

Zobacz też:
Archiwum: wrzesień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *