Choroby układu krążenia

Żyły na rękach. Czy wystające żyły to tylko problem estetyczny?

Żyły na rękach. Czy wystające żyły to tylko problem estetyczny?

Widoczne żyły na rękach stanowią w większości problem jedynie estetyczny. Najczęściej pojawiają się po 40. roku życia jako naturalny efekt starzenia się skóry. Skóra jest coraz cieńsza, co uwydatnia żyły. Niektóre z przyczyn mogą mieć jednak związek z chorobami nadciśnienia. Przeczytaj, co musisz wiedzieć o widocznych żyłach na rękach.

Jakie są przyczyny widocznych żył na rękach?

Nie wszystkie przyczyny widocznych żył na rękach są powodem do niepokoju. Pośród niechorobowych przyczyn wyróżnia się, na przykład:

  • utratę wagi, szczególnie jeśli doszło do niej w krótkim czasie;
  • przeforsowanie fizyczne, często obecne u profesjonalnych sportowców;
  • utratę elastyczności skóry jako naturalny proces starzenia;
  • wysoką temperaturę otoczenia;
  • ciasne mankiety i rękawy blokujące naturalny przepływ krwi;
  • odwodnienie.

Utrata wagi, nagła utrata elastyczności skóry i odwodnienie mogą same w sobie być powiązane z jednostkami chorobowymi. Nie muszą być jednak sygnałem schorzenia, zależność jest tutaj sytuacyjna. Do obrzęku żył może prowadzić również nadmierna ilość spożytej kofeiny. Jeśli pijemy wiele napojów o działaniu pobudzającym, warto zwrócić na to uwagę, aby wykryć potencjalne problemy z ciśnieniem.

Przyczyny genetyczne

Bardzo często przyczyną uwydatnionych żył na rękach jest zwyczajnie genetyka. Choć istnieją metody estetycznej korekcji żył dłoni, warto zaakceptować zarówno naturalne aspekty urody jak i postępujące z wiekiem procesy starzenia. Pamiętaj, że wystające żyły nie muszą być defektem. Ich zaleta jest jasna z punktu widzenia lekarza i pielęgniarki – na widoczne, drożne żyły rąk łatwiej założyć wenflon czy pobrać z nich krew do badania.

Przyczyny chorobowe – schorzenia związane z wystającymi żyłami

Jeśli twoje żyły uwidoczniły się stosunkowo niedawno, ich opuchnięcie może być sygnałem pewnych schorzeń. Wyróżnia się tutaj choroby żył i choroby układu krążenia. Należą do nich:

  • nadciśnienie;
  • zakrzepica żylna;
  • zapalenie żył;
  • choroby nowotworowe (jeśli żyły są nabrzmiałe również w innych partiach ciała, np. okolicach szyi).
Zobacz także:  Monocyty. Podwyższone, zaniżone, czy w normie? Dlaczego warto regularnie badać krew?

Choroby żył dzieli się na przewlekłe (niewydolność żył powierzchniowych i niewydolność żył głębokich) i ostre (zapalenie żył powierzchownych i zakrzepica żył głębokich).

Nadciśnienie tętnicze

Zapaleniu żył towarzyszy często bolesność ręki, świąd i owrzodzenie skóry nad żyłą. Widoczne żyły na ciele mogą być objawem zaburzeń układu krążenia, gdzie najczęściej występującą chorobą jest nadciśnienie. Nadciśnienie tętnicze jest często występującą chorobą cywilizacyjną cechującą się wysokim ciśnieniem krwi w układzie naczyniowym. Wysokie ciśnienie może wpływać bezpośrednio na obrzęk żył na dłoniach.

Zakrzepica żylna

Jednym z poważniejszych zaburzeń układu krwionośnego jest żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, często mylona z żylakami. Zakrzepica żylna dotyczy głównie żył kończyn dolnych, może jednak objawiać się na rękach i pozostałych obszarach układu żylnego. U wielu pacjentów przebiega bezobjawowo. Zakrzepica żył głębokich to stan, w którym w żyle powstaje zakrzep blokujący jej drożność. Oderwanie się zakrzepu może prowadzić do zatoru. Schorzenie najczęściej występuje u osób powyżej 40. roku życia. Niewydolność żylna i choroba żylna zakrzepowo-zatorowa są stanami chorobowymi wskazującymi na uszkodzenia układu ciśnienia i nieprawidłowy przepływ krwi przez układ krwionośny.

Do objawów zakrzepu należą:

  • ból samoistny lub uciskowy w okolicy zakrzepu żyły;
  • stan podgorączkowy;
  • obrzęk kończyny;
  • stwardnienie żyły;
  • zasinienie lub zaczerwienienie skóry.

Schorzenie może dotyczyć zarówno żył powierzchownych, jak i żył głębokich.

Żylaki na dłoniach

Jednym z najczęstszych powodów wystających żył na rękach, poza utratą wagi i starzeniem się, są żylaki. Obrzęki żył na rękach znacznie częściej występują u kobiet, a ich powstawaniu towarzyszą czynniki genetyczne i niezdrowy styl życia (palenie papierosów, nieprawidłowa dieta, nadwaga). Pojawienie się żylaków może być również rezultatem długotrwałego przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Jeśli podejrzewasz taką korelację, warto skonsultować się z ginekologiem, aby uniknąć dalszych problemów takich jak zakrzepica.

Żylaki na dłoniach mają mało estetyczny wygląd, objawiając się głównie jako zgrubione i poszerzone żyły. Zazwyczaj są defektem, a nie chorobą – co znaczy, że rzadko towarzyszą im nieprzyjemne objawy. Czasem żylaki na dłoniach powodują ból, wtedy zaleca się stosowanie maści łagodzących czy specjalnych rękawiczek uciskowych.

Zobacz także:  Blok lewej odnogi pęczka Hisa – co to jest i czy wymaga leczenia?

Skleroterapia i kwas hialuronowy

Skleroterapia to zabieg znacznie zmniejszający widoczny obrzęk żył. Zabieg skleroterapii polega na wprowadzeniu w światło żyły substancji zwłókniających żylakowatość. W ciągu dwóch lub trzech dni żyła chowa się i jest znacznie mniej widoczna. Można również wypełnić skórę dłoni kwasem hialuronowym, co unosi skórę w okolicy żył i sprawia, że stają się mniej widoczne. Kwas hialuronowy wiąże wodę i może wspomóc regenerację cienkiej skóry rąk.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, czyli nagły obrzęk żył na rękach, któremu towarzyszy utrata wagi, stan podgorączkowy, ból kończyny czy zaczerwienienie skóry, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Specjalistą od leczenia chorób układu żylnego jest flebolog. Flebolog pomoże ci odpowiednio dobrać leczenie i zdecydować, co jest przyczyną powiększonych ścian żylnych. Pomoże on wyleczyć problemy naczyń krwionośnych lub skieruje do poradni chirurgii naczyniowej.


Zobacz też:
Archiwum: czerwiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *