Choroby układu krążenia

Skrzep krwi – co to jest? Jakie są przyczyny powstawania skrzepów krwi?

Skrzep krwi – co to jest? Jakie są przyczyny powstawania skrzepów krwi?

Obecność nawracających skrzepów krwi to najczęściej sygnał schorzeń układu naczyniowo-krwionośnego. Może być symptomem chorób takich jak zakrzepica. Skrzepy krwi mogą też pojawiać się podczas okresu. Kiedy powinna zaniepokoić nas ich nieobecność i o czym świadczy ich powstawanie? Przeczytaj i sprawdź, czym jest skrzep krwi.

Czym są skrzepy krwi?

Skrzep krwi (łac. cruor) to struktura wytworzona samoistnie przez składniki krwi w celu zatamowania krwawienia i reperacji uszkodzonych komórek naczynia krwionośnego. Skrzepy składają się z włóknika i elementów komórkowych krwi i powstają w procesie krzepnięcia. Skrzepy są naturalnie tworzone przez organizm i w większości przypadków są mechanizmem obronnym minimalizującym ryzyko wykrwawienia się na wskutek urazu. Ich nagromadzenie się może jednak wiązać się z chorobami układu naczyniowego i krwionośnego.

Czy skrzepy tworzą się po śmierci?

Skrzepy tworzą się w naczyniach krwionośnych również po śmierci. Koloryt skrzepów pośmiertnych może wskazywać na przebieg zgonu, gdzie czerwone skrzepy świadczą o nagłej śmierci, a skrzepy białe bez czerwonych krwinek i hemoglobiny, o długim procesie śmierci.

Czy skrzepy krwi są niebezpieczne?

Skrzepy same w sobie nie są groźne, ale wiąże się z nimi tzw. skrzeplina lub tendencja do powstawania zakrzepów. Zakrzepy krwi to czopy grudkowe skrzepniętej krwi blokujące naczynia krwionośne i prowadzące do chorób.

Przyczyny zakrzepów krwi

Pośród przyczyn chorobowych powstawania skrzepów krwi wyróżnia się zakrzepicę żył głębokich. Razem z zatorowością płucną należy ona do zespołu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Zakrzepica żył głębokich jest medycznie określana DVT, od angielskiej nazwy deep vein thrombosis. Jest to poważny stan chorobowy dotyczący głównie żył kończyn dolnych. Choroba może mieć śmiertelne powikłania.

Zobacz także:  Wstrząs kardiogenny – jak go rozpoznać i leczyć?

Czym jest DVT?

DVT lub zakrzepica żył głębokich polegają na nadmiernej krzepliwości krwi w głębokich żyłach, co blokuje swobodny przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Zakrzepy nie tylko blokują prawidłowe działanie układu krwionośnego, ale i mogą oderwać się od miejsca występowania i razem z krwią dotrzeć do płuc. Mówimy wtedy o zatorowości płucnej. Zakrzepy krwi w płucach uniemożliwiają narządom pozyskanie niezbędnego tlenu, co może powodować uszkodzenie płuc i pozostałych narządów. Zatory skrzepowe znacznie częściej powstają w żyłach, gdzie krew płynie wolniej niż w tętnicach.

Przyczyny zakrzepów

Przyczynowość powstawania zakrzepów krwi wskazuje tzw. triada Virchowa. Klasyfikacja ta wskazuje na trzy możliwe przyczyny wytworzenia się skrzepów:

  • urazy mechaniczne;
  • nadmierna krzepliwość krwi spowodowana leczeniem innych chorób lub stosowaniem terapii hormonalnych;
  • zmniejszony przepływ krwi lub zastój, spowodowane żylakami, zapaleniami żył głębokich, zapaleniami żył powierzchownych oraz brakiem właściwej aktywności fizycznej.

Zakrzepicę żył leczy się za pomocą terapii doustnymi antykoagulantami i rehabilitacją, w której skład wchodzi stałe stosowanie pończoch lub ubrań uciskowych. Leczenie jest kluczowe, aby uniknąć powikłań takich jak zespół pozakrzepowy.

O czym świadczą skrzepy krwi podczas okresu?

Skrzepy krwi pojawiające się w trakcie miesiączki nie muszą być symptomem choroby. W krwi miesiączkowej stanowią one mieszankę krwi, tkanek wyściółkowych błony macicy i białek. Powstają zazwyczaj na wskutek zalegania krwi w drogach rodnych i wydobywane są podczas silnych skurczów macicy. Obecność niewielkich skrzepów w krwi menstruacyjnej to normalne zjawisko, szczególnie jeśli występuje regularnie przy każdej miesiączce. Objawem do niepokoju mogą być w połączeniu z atypowym dla danego organizmu obfitym krwawieniem.

Na jakie schorzenia mogą wskazywać skrzepy podczas okresu?

Wyróżnia się:

  • mięśniaki macicy – niezłośliwe nowotwory dróg rodnych, powstające na skutek zaburzeń hormonalnych estradiolu i progesteronu. Mięśniaki macicy mogą być leczone hormonalnie, metodą wyłuszczenia (usunięcie mięśniaka) lub histerektomią;
  • polipy macicy – dzielone na polipy szyjkowe i polipy endometrialne w zależności od obszaru występowania (odpowiednio szyjka macicy i jama macicy). Obkurczanie się mięśnia macicy może prowadzić do obfitych miesiączek i licznych skrzepów we krwi;
  • torbiele macicy – powstające na skutek wahań hormonalnych i niewłaściwego złuszczania się błony śluzowej macicy;
  • endometrioza – czyli pojawienie się błony śluzowej macicy poza jej jamą, charakteryzujące się silnym i promieniującym bólem.
Zobacz także:  Tamponada serca. Rozpoznanie, objawy i leczenie

Obfite w skrzepy krwawienie z dróg rodnych może być również symptomem poronienia, często mylonego we wczesnych miesiącach ciąży z normalnie występującą miesiączką. W znacznej większości przypadków jednak nie powinno niepokoić jednorazowe wystąpienie skrzepu w wydzielinie miesiączkowej, szczególnie jeśli zachowane są inne kryteria regularnego i zdrowego cyklu.

Wiesz już, czym jest skrzep krwi i jak powstaje. Powstawanie skrzepów może świadczyć o różnych schorzeniach, dlatego najlepiej wszelkie zdrowotne odchylenia od normy konsultować z lekarzem.


Zobacz też:
Archiwum: czerwiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *