Ból

Ból nóg – jakie są jego przyczyny? Sprawdź, jak go skutecznie pokonać!

Ból nóg – jakie są jego przyczyny? Sprawdź, jak go skutecznie pokonać!

Ból nóg jest bardzo częstą przypadłością. Długi dzień w pracy, męcząca wycieczka czy krótki spacer w źle dobranym obuwiu – oto najczęstsze przyczyny problemu. Często ból pojawia się jako skutek kontuzji lub urazu, na które jesteś narażony każdego dnia. Zdarza się jednak, że nogi bolą z powodu choroby, która powoli atakuje twój organizm. Czy ból nóg nad kolanami lub w innym miejscu zawsze jest powodem do niepokoju? Na co musisz zwrócić uwagę, gdy dopadną cię bolesne objawy? Podpowiadamy. Czytaj nasz artykuł!

Bóle nóg – przyczyny związane ze stylem życia 

Bolące nogi zwykle dokuczają tym, którzy w pracy muszą długo stać z tej samej pozycji, jak również tym, którzy sporo chodzą. Silne bóle nóg mogą dopaść jednak także tych, którzy prowadzą mniej aktywny styl życia. Pamiętaj, że wielogodzinne siedzenie nie jest zdrowe i odbija się m.in. na stanie kończyn dolnych. Ból nóg może mieć też związek z nadwagą, która źle wpływa na stan kości. Czasem problem jest poważniejszy jako symptom wielu poważnych chorób. Jakich? Przedstawiamy najczęstsze przypadłości. 

O jakich chorobach świadczyć może ból nóg?

Nogi mogą boleć nie tylko z powodu zmęczenia. Czasem ból jest skutkiem pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia. Zwróć uwagę na to, gdzie się on koncentruje, w jakich okolicznościach pojawia się najczęściej i jaki jest jego charakter. Dzięki temu ustalisz, jakie problemy mogą się kryć za bolącymi nogami i w porę rozpoczniesz leczenie. 

Żylaki a ból nóg

Bolące nogi często mają związek z niewydolnością żylną. Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów jest w takim przypadku rwący ból nóg, który może poważnie utrudnić poruszanie się. Skąd biorą się żylaki? Co możesz zrobić, aby uniknąć tej przypadłości? 

Jak powstają żylaki? 

Powstawanie żylaków ma związek z przepływem krwi, która – płynąc od stóp w stronę serca – musi pokonać sporą różnicę wysokości. Gdy twoje żyły są w dobrym stanie, a ich zastawki pracują w odpowiedni sposób, krew krąży bez przeszkód. Jeśli jednak dochodzi do osłabienia mięśni i uszkodzenia zastawek, krew zamiast płynąć w górę, zaczyna się cofać. Ma to swoje przykre konsekwencje. Wzrost ciśnienia sprawia, że krew coraz mocniej naciska na żyły, co skutkuje ich poszerzeniem. 

Zobacz także:  Ból kolan w nocy – skąd bierze się ta nieprzyjemna dolegliwość?

Jakie czynniki zwiększają ryzyko pojawienia się żylaków?

Istnieje wiele czynników, które sprzyjają powstawaniu żylaków. Te najważniejsze to:

  • płeć – wśród pacjentów dotkniętych żylakami dominują kobiety; 
  • zaburzenia hormonalne;
  • siedzący tryb życia;
  • praca, która wiąże się z wielogodzinnym staniem w miejscu; 
  • nadwaga i otyłość;
  • brak odpowiedniej ilości błonnika i witaminy C w diecie;
  • palenie papierosów i picie alkoholu.

Żylaki i ich objawy

Objawy żylaków są dość charakterystyczne. Najczęstsze symptomy to: 

  • opuchlizna nóg;
  • ból nóg i uczucie ich ciężkości;
  • powstawanie tzw. pajączków;
  • uwypuklenia żył.

Jak leczyć żylaki? 

Jeśli nie chcesz, by ból nóg spowodowany przez żylaki utrudniał ci wykonywanie codziennych czynności, musisz w porę rozpocząć terapię. Może być to leczenie zachowawcze, które nie pomoże w usunięciu już istniejących żylaków, lecz zatrzyma proces tworzenia się kolejnych zmian tego typu.

Jeśli chcesz skutecznie rozprawić się z żylakami i towarzyszącym im bólem nóg, musisz się poddać operacji lub zabiegowi. 

Jak wygląda usuwanie żylaków?

Zabieg usuwania żylaków może polegać m.in: 

  • na wstrzyknięciu do światła żyły związku chemicznego, który spowoduje zarośnięcie ściany naczynia; 
  • laserowym usuwaniu pajączków.

Kiedy niezbędna jest operacja? Zwykle o jej przeprowadzeniu lekarz decyduje w chwili, gdy choroba jest już zaawansowana, a żylakom towarzyszą owrzodzenia lub stany zapalne żył. Takie leczenie polega na usuwaniu żylaków za pomocą drobnych nacięć i takich narzędzi, jak haczyki i szczypczyki. Aby uniknąć nawrotu choroby, po operacji musisz przestrzegać kilku ważnych zasad. 

Bezcenna profilaktyka 

Żylaki są jedną z tych chorób, w przypadku których istotna jest profilaktyka. Na pewno nie chcesz, aby niewydolność żylna cię ograniczała, a ból nóg zniechęcał do spędzania czasu w aktywny sposób.

Pamiętaj o kilku prostych zasadach:

  • odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry;
  • jeśli nosisz podkolanówki, zastąp te z mocnym ściągaczem podkolanówkami profilaktycznymi; 
  • ogranicz noszenie butów na wysokim obcasie;
  • unikaj zbyt ciasnej odzieży, która może utrudniać przepływ krwi;
  • kontroluj masę ciała i pamiętaj, że zbędne kilogramy są jednym z czynników sprzyjających żylakom; 
  • nie zakładaj nogi na nogę podczas siedzenia; 
  • unikaj zbyt długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji. 

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa 

Jeśli dokucza ci ból nóg w spoczynku lub ból nóg od kolan w górę, sprawdź stan swojego kręgosłupa. Być może problemy z nogami mają ścisły związek ze zmianami zwyrodnieniowymi, do których dochodzi w odcinku lędźwiowym. 

Bolące nogi często wiążą się z takimi chorobami kręgosłupa, jak: 

  • dyskopatia lędźwiowa, w przypadku której ból w dole pleców może promieniować aż do kolan;
  • stenoza lędźwiowa (zwężenie kanału kręgowego), która objawia się bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, promieniującym do obu nóg.
Zobacz także:  Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak wygląda proces gojenia po endodoncji?

Dna moczanowa a ból nóg

Za ból nóg może też odpowiadać dna moczanowa (podagra). Wiąże się z ostrym zapaleniem stawów, wywołanym m.in. przez podwyższone stężenie kwasu moczowego w organizmie. Jednymi z najbardziej charakterystycznych symptomów choroby są:

  • ból nóg w nocy;
  • obrzęki;
  • zaczerwienienia.

Jak leczyć dnę moczanową?

Jak możesz walczyć z dną moczanową? Podstawą jest odpowiednia kuracja, o której zadecyduje lekarz. Zazwyczaj stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, dzięki którym można łagodzić dolegliwości i zwalczać ich przyczynę. Ważne jest również wzmacnianie nerek. To właśnie ich dysfunkcja jest powodem pojawienia się nadmiernej ilości kwasu moczowego w organizmie. 

Zakrzepica a ból i obrzęk nóg

Ból nóg od kolan w dół może być objawem zakrzepicy – groźnej choroby zakrzepowo-zatorowej, która bardzo często atakuje żyły podudzia. Tworzące się w nich zakrzepy skutecznie utrudniają przepływ krwi, co oznacza szereg przykrych dolegliwości. Nie możesz lekceważyć bólu i obrzęku nóg, którym często towarzyszy zmiana koloru skóry. 

Jak leczyć zakrzepicę?

Jak możesz leczyć zakrzepicę? O tym decyduje lekarz na podstawie wyników badań. Często w kuracji wykorzystywane są leki przeciwzakrzepowe oraz podskórne zastrzyki z heparyną. W chwili, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana, lekarz może podjąć decyzję o operacji. Jej głównym celem jest usunięcie zakrzepu, którego pojawienie się jest głównym źródłem bólu. 

Rwa kulszowa a promieniujący ból nóg

Promieniujący ból nóg może mieć związek z rwą kulszową, czyli atakiem korzonków nerwowych. Dolegliwości bólowe są tu wywołane przez nerw kulszowy, który ciągnie się od tylnej części uda aż do stopy. Gdy dochodzi do jego podrażnienia, zaczynasz odczuwać silny ból i drętwienie kręgosłupa. Jak możesz pokonać ten problem? Zwykle w leczeniu rwy kulszowej wykorzystywane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Możesz się również wspomagać lekami rozkurczowymi. Kluczowe może się okazać badanie kręgosłupa i podjęcie rehabilitacji. 

O czym jeszcze może świadczyć ból nóg?

Bolące nogi mogą ponadto świadczyć o takich schorzeniach, jak:

  • miażdżyca;
  • zespół niespokojnych nóg; 
  • choroby reumatyczne.

Każda z tych dolegliwości może utrudniać codzienne funkcjonowanie, każda wymaga profesjonalnego leczenia. 

Jak pokonać bóle nóg?

Jeśli chcesz odzyskać dobrą formę i sprawność fizyczną, zadbaj o swoje nogi. Jak to zrobić? Oto kilka najważniejszych zasad, na których opiera się profilaktyka. 

Jak uniknąć bólu nóg? 

Jak zminimalizować ryzyko pojawienia się bólu nóg? Zasady profilaktyki są bardzo proste. Najważniejsze kwestie to: 

  • zdrowa dieta, w której pojawi się sporo błonnika. Dzięki temu łatwiej będzie ci utrzymać prawidłową masę ciała i uniknąć wielu problemów związanych z układem krążenia;
  • nawadnianie organizmu, dzięki czemu unikniesz problemów z nadmiarem toksyn;
  • odpoczynek;
  • noszenie wygodnych butów i ubrań, które nie utrudniają przepływu krwi;
  • regularna aktywność fizyczna.

Domowe sposoby na bolące nogi 

Jest również wiele domowych sposobów, dzięki którym złagodzisz ból nóg po długim chodzeniu. Pomoże ci odpoczynek, a w szczególności leżenie z nogami uniesionymi do góry, relaksacyjna kąpiel, a także masaż, dzięki któremu rozluźnisz mięśnie. 

Zobacz także:  Ból brzucha w ciąży – skąd się bierze? Jak go pokonać?

Gdzie znajdziesz profesjonalne wsparcie? Ból nóg i jego leczenie

Jeśli podejrzewasz, że bolące nogi mają związek z poważną chorobą, poszukaj profesjonalnego wsparcia. Kto może ci pomóc? 

Ból nóg – lekarz, czyli do kogo się wybrać? 

Jeśli nie wiesz, jaki problem zdrowotny kryje się za bólem nóg, zacznij od wizyty u lekarza rodzinnego. To on, na podstawie ogólnego badania i wywiadu, może ci zlecić wykonanie prostych badań i skierować do lekarza specjalisty. Jakiego? Możliwości jest sporo. 

Kiedy skierować się do ortopedy? 

Częstą praktyką jest skierowanie pacjenta z bolącymi nogami do ortopedy. Dzieje się tak m.in. w przypadku urazów i kontuzji. Ortopeda pomoże ci również wtedy, gdy za problemy z nogami odpowiada kręgosłup, a ich źródłem są zmiany zwyrodnieniowe. 

Kiedy odwiedzić flebologa? 

Jeśli istnieje podejrzenie, że ból nóg wynika z problemów z żyłami, warto wybrać się do lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie. To flebolog, dzięki któremu rozpoczniesz leczenie żylaków. Jeśli problemy z żylakami będą poważniejsze, niezbędna może się okazać interwencja chirurgiczna. 

A może iść do reumatologa?

Kolejnym specjalistą, który może ci pomóc przy bólu nóg, jest reumatolog. Wizyta u niego zalecana jest wtedy, gdy dolegliwościom bólowym towarzyszą obrzęki w rejonie stawów (np. częstym problemem są puchnące kolana). Takie objawy mogą świadczyć o reumatoidalnym zapaleniu stawów, a tego schorzenia nie powinieneś bagatelizować. 

Ból nóg – badania, które warto wykonać 

W ustaleniu przyczyny i rozmiarów problemu pomagają też odpowiednie badania. Te najważniejsze to:

  • USG Dopplera, wykonywane m.in. przy problemach z żylakami;
  • USG stawów;
  • RTG kręgosłupa; 
  • badanie kwasu moczowego we krwi;
  • tomografia komputerowa;
  • rezonans magnetyczny. 

Na ich podstawie lekarz oceni stan twoich nóg i znajdzie źródło bólu, co będzie bazą pod przeprowadzenie skutecznej kuracji. 
Bolące nogi nie muszą utrudniać życia. Jeśli w porę ustalisz przyczynę problemu i rozpoczniesz odpowiednie leczenie, możesz pozbyć się bólu nóg. Pamiętaj też, aby w porę zadbać o stan swoich nóg i chronić je przed uciążliwymi dolegliwościami.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *