Problemy z regularnymi wypróżnieniami mogą przytrafić się każdemu. Zaparcia najczęściej są skutkiem nieprawidłowego stylu życia lub diety. Mogą utrudnić prawidłowe funkcjonowanie i zmniejszyć komfort życia. Poznaj zioła na zaparcia, które pobudzą perystaltykę!
Zaparcia są jednymi z najczęściej występujących problemów ze strony układu pokarmowego. Kiedy wypróżnianie staje się utrudnione lub nie występuje tak często, jak powinno, pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości w postaci bólów brzucha, osłabienia czy nawet hemoroidów. Przewlekłe zaparcia wywierają również niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Przyczyny zaparć mogą być różne. Bez względu na podłoże warto jednak jak najszybciej zastosować kilka skutecznych metod, które przywrócą prawidłową pracę jelit. Sprawdź, jak poradzić sobie z tym problemem i jakie zioła na zaparcia warto stosować!
Czym są zaparcia i kiedy występują?
Zaparcie (obstrukcja) to stan, w którym treść jelitowa pozostaje w obrębie przewodu pokarmowego zbyt długo. Wypróżnienie powinno odbywać się 1-2 razy na dobę. Czym dokładnie są zaparcia i jak przebiega ich proces? Kiedy treść jelitowa zalega zbyt długo w jelicie grubym, dochodzi do jej zagęszczenia. Zazwyczaj ma to związek ze zbyt małą zawartością wody. Jelita spowalniają i nie jest możliwe przesuwanie treści pokarmowej. Wypróżnienie staje się mocno utrudnione lub całkowicie zahamowane. Jeśli oddawanie stolca odbywa się rzadziej niż 3 razy w tygodniu, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich metod.
Problemy z wypróżnianiem – przyczyny
Najczęściej problemy z wypróżnianiem wynikają z nieprawidłowej diety ubogiej w błonnik, zbyt małej ilości wypijanych płynów i/lub niewystarczającej aktywności fizycznej. Podłożem zaparć mogą być również problemy natury emocjonalnej (np. nawykowe wstrzymywanie wypróżnień). Zdarza się też, że wstrzymana perystaltyka jelit jest skutkiem podróży lub zmiany miejsca pobytu. Przyczyny zaparć mogą być jednak znacznie poważniejsze. Problemy z wypróżnianiem mogą być bowiem objawem niektórych chorób i nieprawidłowości anatomicznych.
Medyczne przyczyny zaparć
Zatwardzenie może wynikać z zaburzeń zdrowotnych. Chorobami, które mogą negatywnie wpływać na perystaltykę jelit są między innymi:
- stany zapalne trzustki;
- zaburzenia neurologiczne;
- guzy jelit;
- kurcz zwieraczy;
- niedoczynność tarczycy;
- hemoroidy;
- przepuklina;
- nowotwory jajników i macicy;
- endometrioza;
- stwardnienie rozsiane;
- choroba Parkinsona.
Sposoby na zaparcia – dieta, płyny i aktywność fizyczna
Jeśli zaparcia wynikają z niewłaściwej diety, złych nawyków żywieniowych czy nieprawidłowego trybu życia, można poradzić sobie z nimi w dość prosty sposób. Należy jak najszybciej wyeliminować czynniki, które mają wpływ na trudności z wypróżnianiem. Warto wyeliminować z diety wysoko przetworzone potrawy. W ich miejsce należy wprowadzić pokarmy bogate w błonnik, np. otręby, surowe owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu (minimum 2 litry wody dziennie). Aby poprawić perystaltykę jelit, warto zadbać też o regularną aktywność fizyczną.
Jakie stosować leki na zaparcia?
W grupie leków na zaparcia wyróżniamy produkty:
- pęczniejące leki przeczyszczające – zwiększają objętość masy kałowej przez wchłanianie wody i pobudzają pasaż jelit;
- osmotyczne środki przeczyszczające – zatrzymują wodę w jelitach, dzięki czemu zmiękczają masę kałową i ułatwiają wypróżnianie;
- zmiękczające preparaty przeczyszczające – pokrywają powierzchnię masy kałowej i błony śluzowej jelit, przez co rozmiękczają masę kałową i umożliwiają wypróżnienie;
- drażniące leki przeczyszczające – działają drażniąco na jelito cienkie lub grube, w efekcie czego wykazują silne działanie przeczyszczające.
Naturalne leczenie – zioła na zaparcia
Pacjenci mogą regulować cykl wypróżnień nie tylko zmianą diety i stylu życia, ale również za pomocą naturalnych produktów ziołowych. Lecznicze działanie ziół jest udowodnione i niezwykle cenione (nawet przez medyków). Aby wspomóc układ pokarmowy i pozbyć się uciążliwych zaparć, można zdecydować się na przygotowywanie naparów z ziół lub przyjmowanie preparatów na bazie roślin leczniczych. Zaburzeń wypróżniania nie należy lekceważyć. Wśród najczęściej wybieranych ziół wyróżniamy:
- korę kruszyny;
- liść senesu;
- sok z liści aloesu;
- kłącze rzewienia;
- nasiona babki płesznik.
Kora kruszyny
Jednym z polecanych ziół na zaparcia jest kora kruszyny, która zawiera antrazwiązki. Mechanizm działania polega na podrażnianiu zakończeń nerwowych jelit. Powoduje to silne wzmożenie ruchów perystaltycznych, które umożliwiają przesuwanie się masy kałowej. Kora kruszyny hamuje także oddawanie wody z jelit, dzięki czemu masa staje się bardziej miękka. Korze kruszyny przypisuje się właściwości przeczyszczające. Pamiętaj, że pierwsze efekty spożycia wyciągów roślinnych mogą być widoczne nawet po 8 godzinach od zastosowania.
Senes
Wykazuje działanie przeczyszczające, dzięki pobudzaniu ruchów jelit i zatrzymywaniu wody w kale. Dobową dawką tego surowca jest 1-1,5 g liści, z których przyrządza się napar. Wypróżnienie następuje już po kilku godzinach od spożycia.
Preparaty z aloesem
Aloes uważany jest za roślinę silnie przeczyszczającą. Można pić napój z aloesu lub zdecydować się na preparaty zawierające jego ekstrakt. Działanie aloesu polega na stymulowaniu motoryki jelita grubego, przesuwaniu masy kałowej, zmniejszaniu wchłaniania wody i elektrolitów z jelita grubego oraz uaktywnianiu komórek wydzielniczych do wytwarzania śluzu.
Czy warto stosować zioła na przeczyszczenie?
Zioła przeczyszczające są niezwykle skutecznym sposobem na walkę z zaparciami. Aby pozbyć się problemu, warto jednak stosować je nie tylko doraźnie, ale również profilaktycznie. Na uregulowanie wypróżnień dobrze zadziała też szklanka wody z sokiem z cytryny pita codziennie rano na czczo. Przy nawracających obstrukcjach należy unikać spożywania słodyczy.
Zaparcia są problemem, który dotyka osoby w każdym wieku. Przy często nawracających obstrukcjach należy wprowadzić zmiany w codziennym menu i stylu życia. Warto również stosować zioła na zaparcia.
Zobacz też:
- Zioła na jelita – jakie zioła stosować przy zespole jelita drażliwego? Naturalne wspomaganie układu pokarmowego
- Zioła na uchyłki jelita grubego – jak leczyć zapalenie uchyłków?
- Zespół jelita drażliwego – dlaczego zwany jest chorobą cywilizacyjną?
- Saxenda – poznaj działanie i dawkowanie preparatu!
- Raphacholin C – sprawdzony lek na niestrawność i wątrobę
- Ból jelit – co robić gdy się pojawi? Jak rozpoznać ten rodzaj bólu brzucha?
- Zioła na trawienie – naturalny sposób na pozbycie się objawów gastrycznych. Rodzaje ziół na różne dolegliwości
- Ból podbrzusza u mężczyzn – skąd się bierze? Rodzaje i przyczyny bólu