Ból

Skąd bierze się ból podbrzusza u mężczyzn? Rodzaje i przyczyny bólu

Skąd bierze się ból podbrzusza u mężczyzn? Rodzaje i przyczyny bólu

Odczuwasz nieprzyjemne uczucie po prawej lub lewej stronie brzucha? Czy ból podbrzusza u mężczyzn wskazuje na groźne schorzenie? Ból w dolnej części jamy brzusznej zdarza się dość często, ale jego precyzyjna diagnostyka bywa trudna. Z artykułu dowiesz się, jakie istnieją rodzaje bólu dolnego brzucha. Poznasz też przyczyny bólu podbrzusza u mężczyzn i sposoby na jego złagodzenie.

Ból podbrzusza u mężczyzn na środku

Dokładne zlokalizowanie bólu w podbrzuszu pozwoli ci sprecyzować jego przyczynę. Ból podbrzusza u mężczyzn na środku może być związany z nieprawidłowościami zachodzącymi w jelitach. Częstą przyczyną są np. zaparcia. W zaawansowanych przypadkach możesz nawet zauważyć wyczuwalną masę w lewym dole biodrowym. Aby pozbyć się tego uczucia, możesz rozmasować podbrzusze, zażyć leki przeczyszczające lub wykonać lewatywę. Takiból podbrzusza u mężczyzn powinien przejść po wypróżnieniu się.

Innymi, typowo męskimi dolegliwościami, które powodują bolesność w podbrzuszu są:

 • zapalenie jąder – szczególnie jeśli wyczuwasz guzki na jądrach lub widoczne są na nich zmiany skórne;
 • zapalenie prostaty – może wiązać się z oddawaniem niewielkich ilości moczu w większej częstotliwości niż zwykle;
 • łagodny rozrost prostaty – objawia się podobnie jak powyższe schorzenie. Możliwe jest też całkowite zatrzymanie moczu;
 • rak prostaty – często rozwija się w sposób bezobjawowy. Po rozrośnięciu się zaczyna uciskać na pęcherz moczowy i inne organy jamy brzusznej.

Ból podbrzusza u mężczyzn jest także czasem związany z zapaleniem pęcherza. Dolegliwości tej towarzyszy częste oddawanie moczu, które bywa bardzo bolesne. Możesz też zauważyć w nim obecność krwi. Czasem zapaleniu towarzyszy gorączka oraz uczucie zmęczenia i osłabienia organizmu.

Zobacz także:  Ból głowy w ciąży – jakie są jego najczęstsze przyczyny? Jak go pokonać?

Ból podbrzusza u mężczyzn z lewej strony

Potrafisz jasno stwierdzić, że dolegliwości objawiają się po lewej stronie twojego ciała? Ból podbrzusza u mężczyzn z lewej strony może przykładowo wskazywać na kamicę nerkową. Co prawda nerki znajdują się po obu stronach torsu, lecz problemy z nimi związane często są jednostronne. 

Inne przyczyny bólu podbrzusza u mężczyzn z lewej strony to:

 • zespół jelita drażliwego – towarzyszą mu zaparcia lub biegunki, nudności i wymioty, wzdęcia i uczucie pełności;
 • zapalenie uchyłków – objawy są podobne, jak powyżej;
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
 • skurcze jelit;
 • choroby układu pokarmowego.

Bóle w podbrzuszu u mężczyzny z prawej strony

Jeżeli ból objawia się wyraźnie po prawej stronie, przyczyny prawdopodobnie są inne. Gdy w ten sposób boli podbrzusze u mężczyzn, przyczyną może być:

 • kamica pęcherzyka żółciowego;
 • zapalenie uchyłków – zdarza się po obu stronach;
 • zapalenie wyrostka robaczkowego – w początkowej fazie rozwoju ból może być odczuwalny wyżej, w okolicy pępka. Dopiero po czasie przenosi się niżej;
 • nieżyt jelitowo-żołądkowy;
 • kolka lub kamica nerkowa – towarzyszą jej problemy z oddawaniem moczu, a nawet obecność krwi.

Ból podbrzusza u mężczyzn po stosunku

Problem bólu wewnętrznego po stosunku zwany jest dyspareunią. Co prawda zdarza się u obu płci, lecz znacznie częściej u kobiet, ponieważ łatwiej w tym wypadku o wewnętrzne podrażnienia. Dlaczego u mężczyzn ból podbrzusza pojawia się po stosunku? Mogą odpowiadać za to:

 • wady prącia;
 • stan zapalny narządów płciowych;
 • skurcze mięśni;
 • obawy, stres lub traumy związane z seksem;
 • patologie w obrębie miednicy;
 • choroby jelita grubego;
 • niektóre nowotwory.

Nie należy tu bagatelizować czynników psychologicznych. Emocje i relacje pomiędzy partnerami mogą wzmocnić lub zredukować ból podbrzusza. Czasem jednak konieczna może być profesjonalna terapia.

Ból podbrzusza u mężczyzn po alkoholu

Alkohol działa drażniąco na cały układ trawienny. Powoduje miejscowy stan zapalny w żołądku i osłabia jego naturalną barierę. Żołądek jednak znajduje się nieco wyżej. Co więc oznacza ból podbrzusza u mężczyzn po alkoholu? Przyczyny mogą być następujące:

 • alkoholowe stłuszczenie i marskość lub zapalenie wątroby;
 • kamica żółciowa – jeśli na nią cierpisz, nawet niewielka ilość alkoholu może wywołać kolkę;
 • zapalenie trzustki – w zaawansowanym stadium prowadzi nawet do wyniszczenia tego narządu i pobliskich organów.
Zobacz także:  Co oznacza ostry ból brzucha? Rozpoznanie dolegliwości i odpowiednie leczenie

Najlepszym sposobem na ból podbrzusza u mężczyzn po alkoholu jest spożywanie dużej ilości płynów. Dobrze sprawdzą się tu zwykła woda niegazowana i elektrolity. Oczywiście warto też unikać nadmiernego spożywania alkoholu. Jego przesadne ilości stopniowo wyniszczają cały organizm.

Ból podbrzusza u mężczyzn po wysiłku

Czasem ból podbrzusza u mężczyzn po wysiłku nie oznacza niczego groźnego. Jest to po prostu reakcja mięśni na nowy lub bardzo wymagający rodzaj treningu. W takim przypadku daj sobie po prostu czas na odpoczynek i regenerację. Odpowiednia ilość białka w diecie pomoże ci odbudować uszkodzone mięśnie.

W innych przypadkach powód jest jednak poważniejszy. Ból podbrzusza u mężczyzn po wysiłku może oznaczać przepuklinę pachwinową. Takie schorzenie powstaje w wyniku urazu lub zbyt intensywnych ćwiczeń. Polega na przeniesieniu się fragmentów jamy brzusznej poza jej powłokę – w okolice pachwin. W takiej sytuacji ból podbrzusza u mężczyzn występuje wraz z uczuciem ciężkości, zaparciami, a nawet wyczuwalnym guzem. Pojawia się często w trakcie wysiłku, podczas śmiechu lub kaszlu.

Jak widzisz, istnieje wiele dolegliwości, które objawiają się w podobny sposób. Ból podbrzusza u mężczyzn nie powinien być ignorowany ani bagatelizowany. W wielu przypadkach wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Jeżeli nie masz pewności, co go wywołuje – od razu udaj się do lekarza. Nie zwlekaj z wizytą także w sytuacji, gdy dolegliwości zamiast ustępować nasilają się. Wiele poważnych chorób może być sprawnie wyleczonych, o ile zostaną one odpowiednio wcześnie wykryte.


Zobacz też:
Zobacz także:  Ćwiczenia na ból biodra zamiast leków przeciwbólowych

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ratownik Medyczny