Baza leków

Saxenda – poznaj działanie i dawkowanie preparatu!

Saxenda to lek stosowany jako element terapii leczenia otyłości, zaraz obok odpowiedniej diety, a także aktywności fizycznej. Dostępny jest w postaci roztworu do wstrzykiwań. Jakie są wskazania do stosowania leku? Jakie działania niepożądane może wywołać? Sprawdź!

Saxenda – co to jest?

Saxenda jest roztworem do wstrzykiwań. Warto podkreślić, że to lek dostępny jedynie na receptę. Możesz go uzyskać, jeśli lekarz uzna, że w twoim przypadku występują wskazania do stosowania tego preparatu. 

Substancją czynną jest liraglutyd, który wykazuje działanie podobne do hormonu o nazwie GLP-1 wytwarzanego w ludzkim organizmie. To właśnie on odpowiada za zmniejszenie uczucia głodu i zwiększenie sytości, co z pewnością jest pomocne w utracie masy ciała. 

Saxenda – zastosowanie

Saxenda to lek, który wykorzystywany jest w leczeniu otyłości i nadwagi. To preparat dostępny wyłącznie na receptę. Lek ma postać roztworu do wstrzykiwań. Warto dodać, że ten lek to nie magiczna mikstura na odchudzanie. Priorytetem w leczeniu otyłości i nadwagi jest stosowanie odpowiedniej, dobrze zbilansowanej diety, a także podejmowanie aktywności fizycznej dopasowanej do aktualnych możliwości pacjenta. 

Saxenda – dawkowanie i droga podania

Saxenda jest roztworem do wstrzykiwania w udo, brzuch lub ramię. Najmniejsza dawka wynosi zazwyczaj 0,6 mg na dobę, następnie stopniowo zwiększa się przyjmowaną dawkę. Jednak wszystko powinno się odbywać pod stałą kontrolą lekarza dokładnie według jego zaleceń. 

Saxenda – przeciwwskazania do stosowania

Leku Saxenda nie powinno się stosować bez konsultacji z lekarzem, a także w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie powinny go również stosować osoby po 75. roku życia, osoby z niewydolnością serca, z zaburzeniami pracy nerek i wątroby, a także borykające się z zapaleniem jelit. Nie zaleca się stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią. 

Saxenda – możliwe działania niepożądane

Saxenda może wywoływać następujące działania niepożądane: 

  • wymioty, 
  • biegunka, 
  • zaparcia, 
  • zawroty głowy, 
  • bóle głowy, 
  • problemy ze snem i wiele więcej. 

Saxenda to lek stosowany w terapii leczenia otyłości i nadwagi wyłącznie pod kontrolą lekarza prowadzącego. Ważnym elementem terapii jest również stosowanie zbilansowanej diety i podejmowanie aktywności fizycznej.


Zobacz też:
Archiwum: wrzesień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *