Ziołolecznictwo

Zioła na trawienie – naturalny sposób na pozbycie się objawów gastrycznych. Rodzaje ziół na różne dolegliwości

Zioła na trawienie – naturalny sposób na pozbycie się objawów gastrycznych. Rodzaje ziół na różne dolegliwości

Lecznicza moc ziół jest powszechnie znana. Zioła na trawienie pomagają w krótkim czasie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Dowiedz się, które zioła przyniosą ulgę w niestrawności.

Proces trawienia jest długi i skomplikowany. Bardzo często dochodzi do licznych problemów, które mogą powodować dolegliwości takie jak ból czy wzdęcia. Z pomocą przychodzi nam natura, a w szczególności zioła na trawienie. Duży zasób naturalnych leków pozwala odnaleźć specyfik na niemal każde schorzenie. Poznaj domowe sposoby na dobre trawienie.

Problemy trawienne – skąd się biorą?

Każdy z nas doświadcza problemów z układem pokarmowym. Niektórzy cierpią na nie przewlekle, inni sporadycznie po zjedzeniu zbyt ciężkim pokarmów. Na problemy trawienne ma wpływ kilka czynników. Pośród najczęściej występujących wymienić należy:

  • nieodpowiednia dieta bogata w pokarmy wysokoprzetworzone;
  • zbyt obfite posiłki;
  • choroby układu pokarmowego tj. wrzody, zapalenie żołądka czy nadwrażliwość jelit;
  • jedzenie w stresie.

Zdecydowanie, największą rolę odgrywa prawidłowa dieta. Powinna być bogata w warzywa i owoce, pełnowartościowe kasze i pieczywo, a także wysokiej jakości nabiał i produkty mięsne.

Niestrawność – objawy

Nieprzyjemne objawy towarzyszące niestrawności potrafią skutecznie zaburzyć normalne funkcjonowanie. Najczęściej występujące to przede wszystkim:

  • zgaga;
  • wzdęcia i gazy;
  • odbijanie;
  • uczucie przepełnienia;
  • ciężar w okolicy żołądka;
  • biegunka;

O niestrawności można mówić, gdy występują co najmniej dwa objawy równocześnie.

Zioła na trawienie – jak radzić sobie z niestrawnością

Niestrawność zazwyczaj nie stanowi przewlekłego problemu, dlatego można szybko i skutecznie poradzić sobie z nią przy pomocy domowych sposobów. Dolegliwości trawienne bardzo często pojawiają się po spożyciu tłustych i ciężkostrawnych potraw. Jedzenie zbyt dużej ilości tego typu pokarmów przyczynia się do nadmiernego obciążenia układu trawiennego. Zioła na trawienie warto mieć pod ręką w domowej apteczce.

Zobacz także:  Zioła na alergię - co na uczulenia? 

Zioła na trawienie – koper włoski

Koper włoski należy do najbardziej popularnych ziół na trawienie. Koper działa rozkurczowo, łagodzi bóle brzucha poprzez zmniejszenie napięcia mięśni gładkich. Stanowi skuteczny sposób na kolki u niemowląt. Poprawia perystaltykę jelit, dlatego też polecany jest przy zaparciach. Wspomaga wydzielanie żółci i zwiększa wydzielanie soków żołądkowych. Oprócz tego wpływa korzystnie na łaknienie i poprawia apetyt. Posiada też szereg innych właściwości m.in. wspomaga laktację i działa wykrztuśnie.

Zioła na trawienie – mięta pieprzowa

Lista zastosowań mięty poszerza się cały czas. Już w starożytności ceniono jej właściwości lecznicze. Mięta przede wszystkim pobudza wydzielanie żółci i soków trawiennych, dlatego szybko pomaga pozbyć się uczucia przejedzenia i ciężkości. Reguluje pracę jelit, poprawia przemianę materii. Posiada właściwości rozkurczające, jest polecana na bóle brzucha o różnym pochodzeniu. Mięta poprzez swoje działanie rozkurczowe wspomaga pracę całego układu nerwowego, jest więc stosowana również jako sposób na stres.

Choć lista korzystnych właściwości mięty jest dosyć długa, nie jest to zioło w pełni bezpieczne dla każdego. Napar z mięty nie jest wskazany przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, gdyż działa wysuszająco na śluzówkę żołądka. Może też potęgować uczucie zgagi i niestrawności.

Zioła na trawienie – rumianek

Rumianek podobnie jak inne zioła na trawienie jest bogaty w olejki eteryczne, flawonoidy i terpentyny. Rumianek wspiera procesy trawienne, słynie przede wszystkim z właściwości rozkurczających mięśnie gładkie. Oprócz tego działa przeciwzapalnie, łagodzi zapalenie żołądka i jelit. Działa kojąco na błony śluzowe przyspieszając ich regenerację. Ziołowa herbatka z kwiatów rumianku wskazana jest przy nadkwasocie, sprawdzi się więc jako doskonały sposób na zgagę i refluks żołądka. Ma działanie wiatropędne, szybko poradzi sobie ze wzdęciami i uczuciem przepełnienia po posiłku.

Rumianek działa wyciszająco i uspokajająco, stosowany jest również przy bezsenności.

Zobacz także:  Zioła na endometriozę — co przyjmować? 

Zioła na trawienie – mniszek lekarski

Herbata z mniszka lekarskie to remedium na wiele dolegliwości trawiennych. Mniszek usprawnia metabolizm, posiada właściwości żółciopędne. Pobudza wątrobę do zwiększonej produkcji żółci do dwunastnicy, a więc przeciwdziała jej zastojom w drogach żółciowych. Działa pobudzająco również na produkcję soku żołądkowego co przyspiesza przyswajanie pokarmów.

Odwar z korzenia mniszka lekarskiego zalecony jest osobom po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby, oraz w początkowym stadium kamicy żółciowej. Usprawnia trawienie, oraz pracę żołądka. Wpływa korzystnie na prawidłowe trawienie, można go stosować także profilaktycznie.

Jak uniknąć niestrawności?

Zioła na trawienie pomagają w nagłych przypadkach tj. uczucie ciężkości po posiłku. Jeśli jednak występują często, to sygnał, by zmienić swoje przyzwyczajenia i wprowadzić nowe nawyki. Przede wszystkich ważna jest dieta i przestrzeganie zdrowego stylu życia. Jedzenie fastfoodów, stosowanie używek tj. alkohol czy papierosy, brak ruchu w znacznym stopniu przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia całego organizmu.

Dlatego, jeśli cierpisz na niestrawność, w pierwszej kolejności zweryfikuj swoje zwyczaje. Warto też oczyścić organizm z toksyn przy pomocy diety. Takie kroki dobrze jest zawsze skonsultować z lekarzem, szczególnie jeśli cierpisz na przewlekłe problemy z trawieniem.

Co jeszcze możesz zrobić, by wspomóc pracę układu pokarmowego?

  • jedz wolniej i przeżuwaj dokładniej – im lepiej rozdrobniony pokarm, tym mniej energii zużyje organizm na trawienie;
  • unikaj smażonych i ciężkich posiłków;
  • dbaj o aktywny wypoczynek, szczególnie jeśli cierpisz na zaparcia, w ten sposób poprawisz ruchy jelit i unikniesz problemów z wypróżnianiem;
  • nie jedz tuż przed snem – późne jedzenie nadmiernie obciąża układ pokarmowy i rozregulowuje zegar biologiczny, może też prowadzić do poważnych kłopotów trawiennych.

Zioła na trawienie są niezwykle skuteczne, a równocześnie bezpieczne. Bardzo rzadko powodują skutki uboczne, zazwyczaj, gdy nie są stosowane zgodnie z zaleceniami. Jeśli przyjmujesz leki na stale, skonsultuj przyjmowanie naparów ziołowych ze swoim lekarzem. Niektóre zioła mogą wzmacniać lub osłabiać działanie poszczególnych leków farmakologicznych. Warto o tym pamiętać decydując się na kurację ziołową.

Zobacz także:  Zioła na zatoki – naturalne inhalacje i płukanki na zapalenie zatok. Jakie zioła stosować przy infekcjach zatok?

Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *