Baza leków

Xifaxan – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane

Lek Xifaxan to antybiotyk, który okazuje się pomocny w leczeniu biegunki oraz tzw. biegunki podróżnych. Może być podawany dzieciom po 12. roku życia. Niezalecany jest w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Jak działa ten lek dostępny wyłącznie na receptę? W jakiej postaci i w jakich dawkach się go przyjmuje? Przedstawiamy te informacje oraz przeciwwskazania i działania niepożądane.

Xifaxan – co to jest?

Lek Xifaxan to dostępny jedynie na receptę antybiotyk stosowany na biegunkę. Występuje pod postacią tabletek powlekanych o dawce 200 mg oraz w formie granulatu do samodzielnego sporządzenia zawiesiny o dawce 100 mg/5 ml. 

Substancją czynną jest ryfaksymina. Ten składnik o działaniu przeciwbakteryjnym skutecznie zwalcza drobnoustroje odpowiedzialne za zakażenia w obrębie przewodu pokarmowego i tzw. biegunkę podróżnych. 

Działanie zawartych w leku Xifaxan substancji aktywnych wpływa także na obniżenie produkcji amoniaku, co przyczynia się skutecznego leczenia encefalopatii wątrobowej. 

Ryfaksymina zawarta w składzie antybiotyku działa jedynie miejscowo. Oznacza to, że reakcja zachodzi wyłącznie w jelicie i substancja nie przenosi się do krwioobiegu. 

Xifaxan – zastosowanie

Lek Xifaxan stosowany jest głównie w celu zwalczenia biegunki u osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Warunki do zastosowania preparatu to brak gorączki, niewystępowanie krwi w stolcu, a także gdy częstotliwość wydalania mniejsza niż 7 razy na dobę. 

Antybiotyk zalecany jest w przypadku zakażenia występującego w obrębie jelit, wywołanego przez bakterie wrażliwe na substancję czynną, a także przy biegunce podróżnych. 

U pacjentów powyżej 18. roku życia lek Xifaxan może być stosowany także przy:

  • biegunkowej postaci zespołu jelita drażliwego;
  • encefalopatii wątrobowej;
  • niepowikłanej objawowej chorobie uchyłkowej jelita grubego. 
Zobacz także:  Nifuroksazyd – co to jest? Preparat na biegunkę dostępny bez recepty. Dawkowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Xifaxan – dawkowanie i droga podania

Dawkowanie leku powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce. Preparat należy przyjmować doustnie, niezależnie od spożywanych posiłków. Standardowe dawkowanie leku Xifaxan u osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia obejmuje 1 lub 2 tabletki (10 lub 20 ml roztworu) co 8 lub 12 godzin. Należy go przyjmować 3 dni, a w przypadku biegunki podróżnych przez maksymalnie 3 dni. 

W przypadku schorzeń występujących u osób dorosłych możliwe jest wdrożenie dłuższego leczenia z wykorzystaniem leku Xifaxan. W takiej sytuacji zażywa się zazwyczaj 2 tabletki co 8 godzin przez 7 dni. 

Xifaxan – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwwskazaniem do stosowania tego antybiotyku jest nadwrażliwość na substancję czynną oraz składniki pomocnicze, a także na rifamycyny wszelkiego rodzaju. 

Nie wolno zażywać go także przy ciężkim wrzodziejącym uszkodzeniu jelit i problemach z ich drożnością. 

Dzieci poniżej 12. roku życia również nie mogą stosować tego leku, podobnie jak kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią.

Xifaxan – możliwe działania niepożądane

U pacjentów zażywających lek Xifaxan mogą wystąpić działania niepożądane. Zwykle są one łagodne i nie wymagają konsultacji ze specjalistą. 

Mogą wystąpić:

  • wymioty;
  • zaparcia;
  • wzdęcia;
  • gorączka;
  • bóle głowy. 

Jeśli jednak pojawi się obrzęk twarzy, silna reakcja alergiczna lub inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.


Zobacz też:
Zobacz także:  Tetralysal – jakie jest zastosowanie leku?
Archiwum: wrzesień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *