Baza leków

Ventolin – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Kto może zażywać lek Ventolin? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?

Ventolin to lek w postaci wziewnej, dostępny jedynie na receptę. Zalecany pacjentom cierpiącym na astmę oskrzelową, skurcze oskrzeli oraz w przypadku wystąpienia odwracalnej obturacji dróg oddechowych. Może być stosowany w ciąży jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza. 

Ventolin – co to jest?

Ventolin to lek występujący w postaci wziewnej. Zawiera substancję czynną salbutamol. Jest to środek należący do grupy leków szybko działających, o właściwościach rozszerzających oskrzela. 

Lek Ventolin może być stosowany u dorosłych oraz dzieci od 4 roku życia. Zalecany podczas leczenia astmy o przebiegu łagodnym, umiarkowanym oraz ostrym. Może być stosowany także przez pacjentów cierpiących na astmę wysiłkową. Należy podać go przed wysiłkiem lub przed kontaktem z alergenem wywołującym napady duszności. 

Ventolin – zastosowanie

Lek Ventolin to aerozol inhalacyjny, występujący w formie zawiesiny aplikowanej wziewnie. Stosowany jest w przypadku konieczności udrożnienia dróg oddechowych, ułatwienia oddychania. Zalecany pacjentom cierpiącym na uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz na szczekający kaszel i świszczący oddech. 

Ventolin – dawkowanie i droga podania

Lek Ventolin należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce. Może być stosowany wyłącznie do inhalacji. Każdorazowe zwiększenie lub zmniejszenie dawki musi przebiegać pod kontrolą lekarza. 

Do prawidłowego zażycia leku konieczna jest koordynacja pomiędzy wdechem, a uwolnienie leku z inhalatora. W przypadku wystąpienia trudności oraz u dzieci możliwe jest skorzystanie z komory inhalacyjnej. Poniżej 5 roku życia zaleca się korzystanie z komory inhalacyjnej dla dzieci Babyhaler. 

Dawkowanie leku Ventolin u dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia w formie zapobiegawczej wynosi 2 aplikacje 100 mikrogramów substancji czynnej kwadrans przed wysiłkiem lub ekspozycją na alergen. 

Zobacz także:  Dentosept – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Kto może korzystać z płynu Dentosept? Jak długo można go używać?

W przypadku wystąpienia nagłego skurczu oskrzeli należy zaaplikować jedną lub dwie dawki po 100 mikrogramów salbutamolu. 

Natomiast w przypadku dzieci poniżej 12 roku życia, dawką zapobiegawczą będzie 1 aplikacja (100 mikrogramów) z możliwością zwiększenia do 2. 

Podobnie w przypadku reakcji na nagły skurcz oskrzeli, zalecana dawka wynosi 100 mikrogramów, lecz możliwe jest zwiększenie jej dwukrotnie. 

Maksymalna dzienna dawka substancji aktywnej to 800 mikrogramów. Jeśli jest ona niewystarczająca, należy skontaktować się z lekarzem. 

Ventolin – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwwskazaniem do zażywania leku Ventolin jest nadwrażliwość na substancję czynną oraz substancje pomocnicze. Nie zaleca się stosowania leku w sytuacji zagrożenia poronieniem

Lek Ventolin może być stosowany przez kobiety w ciąży jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza, który uznał, że korzyści wynikające z preparatu są wyższe niż możliwe zagrożenia. 

Ventolin – możliwe działania niepożądane

Stosowanie leku Ventolin może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. W przypadku zaobserwowania wysypki skórnej, obrzęku w obrębie twarzy i jamy ustnej, zawrotów głowy lub trudności w oddychaniu, należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku oraz skontaktować się z lekarzem. 

Często występującymi skutkami ubocznymi przy zażywaniu leku Ventolin są także:

  • bóle głowy,
  • przyspieszone bicie serca,
  • kołatanie serca,
  • drżenie,
  • podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej.

Zobacz też:
Zobacz także:  Acard – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *