Pierwsza Pomoc

Wypadek na wakacjach- co robić – Ratownik radzi

Wypadek na wakacjach- co robić – Ratownik radzi

Wakacje to czas, w którym chcemy beztrosko korzystać z pięknej i słonecznej pogody, a także z atrakcji, jakie czekają na nas w docelowym miejscu. Jednak jak to się mówi: wypadki chodzą po ludziach, a jeden z nich może się nam przytrafić na wakacjach. Wobec tego, wypadek na wakacjach- co robić?

Ratownicy medyczni – pierwsza pomoc podczas wypadku na wakacjach

Wypadki na wakacjach tak naprawdę nie są rzadkością. Bardzo często jednak są one wynikiem zbyt nierozważnego zachowania podróżnych. Okazuje się, że z portalu https://travelers.pl/ (dział statystyki), możemy jasno dowiedzieć się, że to właśnie największa liczba wypadków odnotowywana jest w sezonie letnim. Oczywiście zdarzają się proste urazy jak np. stłuczenia czy obtarcia, ale także mogą zdarzyć się o wiele poważniejsze wypadki, w których niezbędna stanie się pomoc medyczna. Jeśli jednak nie jesteśmy na wakacjach w naszym kraju, wówczas możemy się zastanawiać, co zrobić? Okazuje się jednak, że procedura udzielania pierwszej, niezbędnej pomocy dosłownie wszędzie wygląda tak samo. Wobec tego podróżni zanim zdecydują się w ogóle na te wakacje wyjechać powinni na pamięć poznać międzynarodowy numer ratunkowy, którym jest 112. Wówczas w momencie, kiedy zdarzy się wypadek, wystarczy pod ten numer zadzwonić i z grubsza nakreślić sytuację. Zostaniemy wtedy bezpośrednio przełączeni do stacji ratownictwa medycznego. To właśnie oni przeprowadzą z nami podstawowy wywiad. Wówczas podróżni musza powiedzieć:

  • jak się nazywają, a także podać wiek i stan w jakim znajduje się osoba w sprawie której niezbędna jest pierwsza pomoc
  • przybliżone miejsce w którym się znajdują- przy czym warto pamiętać, że jeśli nie znamy nazwy najbliższej ulicy, wówczas trzeba jak najdokładniej opisać miejsce w którym znajdujemy się wraz z osobą poszkodowaną
Zobacz także:  Udrażnianie dróg oddechowych i wentylacja – podstawowe techniki oraz przyrządy

Oczywiście w momencie rozmowy, na miejsce wysyłany jest zespół ratowników medycznych, którzy zmierzają udzielić pierwszej pomocy. Niemniej jednak warto pamiętać, że na tym rozmowa z operatorem się nie kończy. Może się zdarzyć bowiem tak, że stan poszkodowanego jest na tyle poważny, że muszą zostać podjęte natychmiastowe kroki. Wówczas naszym zadaniem jest dokładne opisanie stanu poszkodowanego, a także sprawdzenie czy on oddycha. Informacje na bieżąco należy przekazywać operatowi pogotowia ratunkowego, który cały czas pozostaje również w kontakcie z ratownikami medycznymi. Jeśli okaże się, że niezbędna jest reanimacja bądź inne czynności, które mają na celu ochronę zdrowia i życia poszkodowanego, wówczas operator pogotowia ratunkowego będzie nas instruował odnośnie kolejnych kroków, które muszą zostać podjęte i pozostanie z nami w kontakcie do momentu, w którym na miejsce przyjadą ratownicy medyczni.

Zespół ratowników medycznych od momentu pojawienia się na miejscu przejmuje opiekę nad osobą poszkodowaną, a także udziela jej pierwszej pomocy. Finalnie zabiera pacjenta do szpitala i stara się ustabilizować jego stan.

Wypadek na wakacjach – czy mamy polisę?

Nie da się ukryć, że leczenie w żadnym kraju nie jest darmową przyjemnością. Zwykle na wakacje decydujemy się na wyrobienie kary Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego, jednak nie pokrywa ona wszystkich kosztów leczenia, a już na pewno nie pokrywa ona kosztów hospitalizacji, które nie zawsze bywają niskie. Wobec tego, dla własnego bezpieczeństwa, a także celem ochrony przed niezwykle wysokim rachunkiem, który po okresie hospitalizacji zostanie do nas wysłany pocztą, warto wyposażyć się  w odpowiednią, wakacyjną polisę. Ważne, by obejmowała ona największe kwoty właśnie na leczenie szpitalne, a także na ewentualną pomoc w nagłych wypadkach. Takie polisy z pewnością nie nadwerężą znacznie naszego budżetu, a jednak mogą okazać się prawdziwie niezbędne. Ważne jest więc by maksymalnie zabezpieczyć się przed podróżą do innego kraju, gdyż nigdy nie wiadomo, co może się nam przydarzyć. Takie polisy można wykupić nawet na kilka dni lub na dłuższy okres. Wszystko zależy już od potrzeb i preferencji turysty, który nawiąże umowę z ubezpieczycielem.

Zobacz także:  Co musi zawierać turystyczna apteczka pierwszej pomocy? Sprawdź, co zabrać w niej na wyprawę w góry!

Zobacz też:
Archiwum: maj 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *