Porady medyczne

Wypadki w gospodarstwie rolnym – jak im zapobiec?

Wypadki w gospodarstwie rolnym – jak im zapobiec?

Mówi się, że wypadki chodzą parami, a te nie omijają nawet rolników. Ba! Według danych statystycznych, to właśnie na roli najczęściej pojawiają się niebezpieczne sytuacje. Nie ma się temu dziwić, bo z uwagi na charakter pracy, o wypadek w rolnictwie wcale nietrudno. Jakie jeszcze są tego przyczyny? Jak zapobiec nieszczęśliwym zdarzeniom? Czytaj dalej!

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków w gospodarstwie rolnym?

Rolnictwo rządzi się swoimi prawami. Na każdej mniej lub bardziej rozwiniętej posiadłości znajduje się różnego rodzaju sprzęt. A trzeba powiedzieć, że wypadki w gospodarstwie rolnym występują najczęściej z udziałem maszyn. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim nieprawidłowa organizacja pracy w szerokim znaczeniu tego słowa. Złożoność oraz czasochłonność pracy rolnika sprawiają, że łatwo o wypadek.

Powodem tego typu zdarzeń jest niedostosowanie tempa pracy i nadmierny pośpiech, a to z kolei wpływa negatywnie na koncentrację pracowników i tym samym na jakość wykonywanej pracy. Wypadki w gospodarstwie rolnym występują też często z przyczyn samego rolnika. W grę wchodzi też wiek, bo często myśli się, że wieloletnia praca rolnika i zebrane doświadczenie są w stanie ochronić go przed błędnymi decyzjami, które bardzo często mają tragiczny koniec. A jeśli dodamy do tego osoby trzecie, to możemy mówić o katastrofie.

A co z czynnikami zewnętrznymi? One też (choć rzadziej) są powodem wypadków. Na warunki atmosferyczne nikt nie ma wpływu, a to najlepiej przeczekać i dopiero wtedy zabrać się do pracy. W końcu kamień, dziura, wystający korzeń lub zamarznięta kałuża to niebezpieczne przeszkody. Rolnik pomyśli sobie, że to nic wielkiego. To błąd! To właśnie są jedne z częstszych przyczyn upadków i potknięć, które często kończą się na siniakach, jednak czasem dochodzi do złamań, a nawet poważnych urazów kręgosłupa. Jak temu zaradzić? Na szczęście istnieją na to sposoby.

Zobacz także:  Raphacholin C – sprawdzony lek na niestrawność i wątrobę

Sprawdź także: https://agropedia.pl/

Jak zapobiec wypadkom w gospodarstwach rolnych?

Wypadki w gospodarstwie rolnym często przebiegają z udziałem dzieci. Dlatego, aby zapobiec złym zdarzeniom, należy przede wszystkim nagminnie stosować przeróżne działania, które jak najlepiej będą informować o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Należy do nich m.in.: stworzenie odpowiednich przepisów obowiązujących na terenie roli, organizowanie zadań zgodnych z obowiązującymi przepisami i zasadami etyki. Jeśli zatrudniasz pracowników, to powinieneś ich również motywować oraz uczyć ich prawidłowego zachowania.

Warto też wspomnieć o tym, że spora część rolników dalej wykonuje prace zgodnie z „pradawną tradycją” ich rodziców. W związku z tym rzadko kiedy stosują zalecane sposoby na wykonanie pracy, tym samym uważając, że wszystko musi zostać wykonane tak, jak oni chcą. Istotne jest też miejsce wykonywanej pracy, które przecież stale się zmienia – nawet wielokrotnie w ciągu jednego dnia. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby wszystkie stanowiska w gospodarstwie zabezpieczyć w odpowiedni sposób. Statystyki wyraźnie wskazują, że najwięcej wypadków dochodziło na skutek wcześniej wspomnianych upadków. Mokre podłoże lub ogromny pośpiech to prawdziwi zabójcy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Trzeba wspomnieć też, że wraz ze zmianami stanowiska pracy, część rolników uwielbia samodzielnie przenosić swój sprzęt. W porządku, jeśli robisz to dobrze. Należy wiedzieć o tym, aby ciężar konkretnego przedmiotu dostosować do swoich (lub cudzych) możliwości fizycznych. Pamiętaj, że na roli oprócz mężczyzn, pracują również kobiety w różnym wieku. W takich sytuacjach najważniejsza jest zasada prawidłowego podnoszenia ciężkich przedmiotów – zawsze na ugiętych nogach i zawsze z wyprostowanym kręgosłupem. 

Dobrym pomysłem jest unowocześnienie swojego gospodarstwa, stosując sprzęt wspomagający pracę. Pamiętaj, że tego, czego nie zrobi człowiek, zrobi za niego maszyna – lub go w tym wspomoże. Wypadki w gospodarstwie rolnym chodzą parami, dlatego pamiętaj również o dostosowaniu tempa pracy do swojego wieku. Bo lepiej zrobić coś wolniej, ale bezpieczniej.

Zobacz także:  Dawkowanie leków – o czym należy pamiętać? Praktyczne porady

Zobacz też:
Archiwum: maj 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *