Porady medyczne

Jak leczyć stłuczenie nogi? Pierwsza pomoc

Jak leczyć stłuczenie nogi? Pierwsza pomoc

Stłuczenie nogi to jeden z najbardziej powszechnych urazów. Nie musi do niego dojść podczas wymagających ćwiczeń sportowych czy wypadku. Stłuczenie stopy czy kostki może być efektem codziennych aktywności, także w domu. Wystarczy uderzyć w twardy przedmiot lub się przewrócić, by pojawił się ból i obrzęk. Co stosować na stłuczoną nogę?

Stłuczona noga – jakie daje symptomy?

Ze stłuczeniem pięty, kostki czy stopy z pewnością każdy spotkał się choćby raz w życiu. Warto jednak przypomnieć, czym jest taki uraz i z czego wynikają jego nieprzyjemne objawy.

Stłuczenie jest uszkodzeniem tkanek miękkich ciała, do którego dochodzi bez przerwania ciągłości skóry. To znaczy, że nie pojawia się rana ani krwotok. Bolesność wynika z obrażeń tkanki podskórnej, mięśniowej i okostnej. [1] Czasami uraz dotyczy także stawu, na przykład w przypadku stłuczenia kostki.

Charakterystycznym objawem stłuczonej stopy (i nie tylko) jest powstanie krwiaka, który następnie przechodzi w zasinienie. [1] Nie jest on niebezpieczny dla zdrowia, jednak może wyglądać nieestetycznie.

Samo stłuczenie również rzadko bywa groźne. Jego objawy powodują jednak nieprzyjemne dolegliwości, takie jak silny ból i obrzęk. Mogą utrudniać funkcjonowanie i powodować dyskomfort. Dotyczy to zwłaszcza stłuczenia pięty czy kostki. Każdy krok staje się bolesny, a ruchomość stawu skokowego może być ograniczona. [2]

Stłuczenie stopy – czym się objawia?

Stłuczenie stopy może dotyczyć wszystkich jej części. Takie urazy są bardzo powszechne – nie jest trudno o stłuczenie śródstopia, a w niektórych przypadkach nawet o stłuczenie pięty, co jednak zdarza się rzadziej. Często występuje również stłuczenie kostki, a dokładniej stawu skokowego. [1]

Zobacz także:  Pracujesz w firmie? Czy masz w niej grupowe ubezpieczenie na życie?

Wszystkie urazy przede wszystkim powodują silny ból i mogą uniemożliwiać poruszanie się, jeśli obrażenia są poważne. Zwykle widoczna jest opuchlizna i dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. [1]

Stłuczenie kostki czy skręcenie – jak rozpoznać?

Stłuczenie kostki jest znacznie mniej groźne niż skręcenie stawu skokowego. W pierwszej chwili może jednak dawać nieco podobne objawy. [2] Jak rozpoznać, że ma się do czynienia ze stłuczoną nogą?

Do takiego urazu najczęściej dochodzi w przypadku kontaktu z twardym podłożem. W przebiegu urazu nie obserwuje się uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł lub przyczepów ścięgien. [2]

Objawy skręcenia stawu kostki to ból po stronie bocznej stawu skokowego, obrzęk tej okolicy oraz wystąpienie krwiaka (nie zawsze). Przy całkowitym zerwaniu więzadeł może dojść do niestabilności stawu skokowego. [2]

W stłuczeniu kostki nie występuje niestabilność stawu, ponieważ więzadła nie zostały naruszone. Ból i obrzęk są natomiast zlokalizowane głównie w miejscu uderzenia. Zwykle dolegliwości bólowe są też nieco łagodniejsze niż w przypadku skręcenia. Opuchlizna zależy natomiast od siły uderzenia.

Warto zwrócić uwagę na to, jak doszło do urazu. Do skręcenia najczęściej dochodzi podczas zmiany płaszczyzny stopy z powodu nierównej powierzchni lub niewłaściwego jej postawienia. Wówczas następuje silne naciągnięcie więzadeł. [2] Stłuczenie jest natomiast wynikiem zderzenia kostki z twardą powierzchnią. To ważna kwestia podczas diagnostyki.

Co zastosować na stłuczoną nogę – pierwsza pomoc

Stłuczenie stopy, które nie jest powiązane z innymi uszkodzeniami tkanek (na przykład kości czy stawów), zwykle nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Jest jednak bardzo uciążliwe, ponieważ każdy krok czy ruch uszkodzoną nogą powoduje ból.

Warto zatem rozpocząć od przyłożenia do bolącego miejsca zimnego okładu, a następnie zastosować maść na stłuczenia. Najlepiej sprawdzi się taka, która zawiera octanowinian glinu. Tę substancję można znaleźć na przykład w żelu Altacet. [3] Dodatkowo zawiera on mentol który ochłodzi miejsce urazu i zredukuje ból.

Zobacz także:  Odczuwasz stres przed ślubem? Zobacz co należy zrobić!

Preparaty zawierające ten składnik:

  • powodują szybsze wchłanianie się obrzęku,
  • działają ściągająco,
  • redukują ból.

Środki w formie chłodnego żelu warto nałożyć od razu po wystąpieniu stłuczenia stopy i kontynuować ich aplikację do momentu ustąpienia opuchlizny. [3]

Tekst na zlecenie klienta, tj. Altacet

Bibliografia:

  1. Zamknięte obrażenia tkanek miękkich, Sułko J., Klinika Chirurgii, Oddział Ortopedyczny, Instytut Pediatrii, CM UJ w Krakowie, Medycyna Praktyczna, Choroby i urazy, 2017: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165546,zamkniete-obrazenia-tkanek-miekkich (dostęp 28.08.2023)
  2. Skręcenie stawu skokowego (pot. skręcenie kostki), Sułko J., Oddział Ortopedyczno-Urazowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Medyna Praktyczna dla Pacjentów, Ortopedia, 2023: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165580,skrecenie-stawu-skokowego-skrecenie-kostki (dostęp 29.08.2023)
  3. Altacet żel, Medycyna Praktyczna, Baza Leków: https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/52061,Altacet-zel (dostęp 28.08.2023)

Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2023

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *