Objawy

Tachykardia zatokowa – czy częstoskurcz serca jest groźny dla zdrowia?

Tachykardia zatokowa – czy częstoskurcz serca jest groźny dla zdrowia?

Tachykardia to zjawisko przyspieszonej akcji serca. Istnieją różne powody takiego stanu. Mogą to być towarzyszące choroby lub zwykłe reakcje na stres bądź wysiłek. Kiedy tachykardia staje się powodem do obaw i jak ją leczyć?

Zanim zaczniemy panikować, należy pamiętać, że przyśpieszenie akcji serca jest normalną fizjologiczną reakcją na wiele różnych zdarzeń, takich jak silne emocje, wysiłek, odwodnienie, czy też działanie niektórych substancji. Jeśli więc sporadycznie zauważymy u siebie taki objaw, prawdopodobnie nie mamy się czego obawiać, szczególnie jeśli dzieje się to w sytuacji takiej jak opisane wyżej.

Co to jest tachykardia zatokowa?

Tachykardia to, innymi słowy, częstoskurcz serca. Mięsień ten wykonuje wówczas powyżej 100 uderzeń na minutę. Tachykardia patologiczna zwykle występuje bez objawów jakiejkolwiek choroby. Tachykardia dotyka osoby w każdym wieku. Częstoskurcz serca nie zawsze jest powodem do obaw. Najczęściej jest to naturalna reakcja twojego organizmu na nietypowe warunki zewnętrzne. 

tachykardia — Co to jest tachykardia zatokowa?

Rodzaje tachykardii

Istnieją 3 typy tachykardii:

  • nadkomorowa – w tym przypadku typowe jest nierównomierne drżenie mięśni przedsionków serca. Wówczas serce może osiągnąć nawet 600 uderzeń na minutę. Spowodowane jest to przeważnie wewnętrznym automatyzmem komórek mięśnia sercowego. Możemy podzielić ją na dwa kolejne, najczęściej spotykane rodzaje: migotanie i trzepotanie przedsionków. Różnią się między sobą przede wszystkim szybkością pracy komór, o połowę wolniejsze w przypadku tego drugiego rodzaju.
  • częstoskurcz komorowy – wiąże się z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Impuls skurczu powstaje już w komorze serca, skąd też wzięła się nazwa tego schorzenia. Sam mięsień działa raczej regularnie, aczkolwiek może osiągnąć aż 250 uderzeń na minutę. Występuje w dwóch postaciach: częstoskurczu komorowego (przyśpieszone, ale regularne bicie serca) i migotania komór (szczególnie niebezpieczne, to bardzo szybka, bo nawet 600 uderzeń na minutę, a w dodatku nieskoordynowana praca serca).
  • zatokowa – najmniej groźny rodzaj skurczu. Zwykle pojawia się w odpowiedzi na duży stres lub wzmożony wysiłek fizyczny. Uderzenia serca wahają się wówczas w okolicy 100 uderzeń na minutę. 

Czym, najprościej mówiąc, jest tachykardia zatokowa? To choroba serca objawiająca się zaburzeniem jego rytmu pracy. Wbrew pozorom, nie ma ona nic wspólnego z zatokami nosowymi. Jest to szybsze bicie serca spowodowane nieprawidłowością w działaniu węzła zatokowego. Wszystkie inne funkcje mięśnia przy tym schorzeniu działają normalnie. 

Tachykardia – przyczyny

Przyczyn tachykardii może być wiele. Oto czynniki, które najczęściej powodują częstoskurcz serca:

  • stres;
  • używki, takie jak alkohol, kofeina lub nikotyna;
  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • niedotlenienie;
  • utrata dużej ilości krwi;
  • nadczynność tarczycy;
  • udar cieplny;
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • niewydolność układu krążenia;
  • przebyty zawał;
  • hipoglikemia (niedocukrzenie u diabetyków);
  • gorączka przy przeziębieniu lub grypie; 
  • niektóre leki;
  • odwodnienie;
  • zatrucie pokarmowe;
  • wstrząs;
  • sepsa.

Jeżeli żadne z powyższych przyczyn cię nie dotyczą, być może cierpisz na tzw. nerwicę serca. Taki stan może być wywołany przez przewlekły stres i stany lękowe. W takim przypadku możesz odczuwać też towarzyszące objawy: ból w klatce piersiowej, duszności, trzepotanie serca, zawroty głowy. Niepokojąca jest też tachykardia pozornie niespowodowana żadną przyczyną. Jeżeli odczuwasz szybszą pracę serca lub zakłócony rytm tego mięśnia w stanie całkowitego spoczynku, koniecznie udaj się do lekarza.

Tachykardia – objawy

Tachykardia to reakcja fizjologiczna organizmu na nietypowe warunki. Jest ona raczej normalnym zjawiskiem, kwalifikującym się jako proces homeostazy ciała. Nieadekwatna tachykardia to zbyt silne reagowanie organizmu i bicie serca osiągające 100-160 uderzeń na minutę. W skrajnych przypadkach może powodować wzmożone zmęczenie lub nawet omdlenie. 

tachykardia — tachykardia — objawy

Istnieją też inne symptomy tachykardii, poza trzepotaniem serca. Nie są one jednak szczególnie częste. Do towarzyszących objawów tachykardii należą:

  • duszność;
  • problemy z oddychaniem;
  • ból w obszarze klatki piersiowej;
  • napady kaszlu;
  • zawroty głowy;
  • uczucie słabości;
  • pojawienie się ciemnym plam przed oczami.

Najbardziej typowym objawem tachykardii jest szybsza praca serca. Jeśli utrzymuje się ona dłużej niż około 5 minut, koniecznie udaj się do lekarza. Przypadłość jest szczególnie poważna, jeżeli duszności i ból w klatce także się utrzymują lub nasilają. 

Tachykardia – diagnoza i badanie ekg

Kardiolog to lekarz, do którego powinieneś się udać, jeśli objawy wskazują na tachykardię. EKG to badanie, które ułatwi diagnozę. Jest to elektrokardiograficzny zapis czynności serca. Lekarz może też zlecić badanie EKG metodą Holtera. Oznacza to monitorowanie pracy twojego serca przez całą dobę. Inne badania diagnostyczne stosowane przy rozpoznawaniu tachykardii zawodowej to:

  • badanie elektrofizjologiczne – celowe wywołanie epizodu częstoskurczu serca w kontrolowanych warunkach;
  • wszczepienie pacjentowi pętlowego rejestratora – urządzenie to analizuje uderzenia serca przez kilka tygodni lub miesięcy. Takie badanie daje lekarzowi kompleksowy obraz pracy serca.

Tachykardia – leczenie

Dopiero gdy schorzenie jest rozpoznane i zdiagnozowane, można przystąpić do leczenia tachykardii. Zwykle opiera się na terapii farmakologicznej. W celu stabilizacji bicia serca używa się beta-blokery, blokery kanału wapniowego, digoksyny lub leki antyarytmiczne. Tego typu substancje zmniejszają częstotliwość i nasilenie zaburzeń rytmu serca. Jeśli w twoim przypadku, metody te nie wystarczają, możliwe, że czeka cię wizyta w szpitalu.

W skrajnych przypadkach, do leczenia tachykardii może być konieczna kardiowersja elektryczna. Jest to sposób kontrolowania akcji serca wyładowaniami elektrycznymi. Są one krótkotrwałe i nie wywołują żadnych efektów ubocznych. Jeśli cierpisz na tachykardię komorową lub migotanie komór być może konieczne będzie wszczepienie kardiowertera-defibrylatora. To innowacyjne urządzenie pomaga regulować uderzenia serca. Jest szczególnie przydatne wśród osób odczuwających silne objawy tachykardii lub jej innych rodzajów.

Pamiętaj, aby nigdy nie bagatelizować objawów związanych z chorobami serca. Udaj się na wywiad do swojego lekarza rodzinnego, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek anomalie pracy tego kluczowego organu.

Tachykardia to zaburzenie pracy serca, które jest stosunkowo niegroźne dla zdrowia. Może przydarzyć się osobom w każdym wieku. Jest to dolegliwość wywołana nadwyrężeniem mięśnia sercowego. Tylko skrajne przypadki wymagają hospitalizacji. Częste kołatanie serca może wymagać stosowanie specjalnych leków. Zwykle jednak przyspieszona praca serca powinna po chwili ustąpić samoczynnie. W przypadku jakichkolwiek obaw związanych z funkcjonowaniem twojego serca skontaktuj się natychmiast z lekarzem kardiologiem.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *