Niedobory

Magnez a niski puls – jak niedobór magnezu wpływa na układ krążenia?

Magnez a niski puls – jak niedobór magnezu wpływa na układ krążenia?

„Magnez a niski puls” to kwestia, której warto poświęcić nieco uwagi podczas planowania diety. Odpowiednia ilość magnezu w organizmie pozwoli ci obniżyć ciśnienie, zadbać o prawidłowe funkcjonowanie serca i wielu innych narządów. Dowiedz się, jak unikać niedoborów!

Magnez a niski puls – czy poziom tego pierwiastka w organizmie i nieprawidłowości w układzie krążenia są ze sobą powiązane? Jak najbardziej! Suplementacja magnezu pozwala wyregulować pracę serca i wielu innych układów oraz narządów. Sprawdź, dlaczego odpowiednia dieta i suplementy są ważne dla twojego zdrowia!

Jak magnez wpływa na twój organizm?

Być może wiesz, że magnez obniża ciśnienie i pozwala uniknąć bólu spowodowanego kurczeniem się włókien mięśniowych. Na tym nie kończą się jednak jego zadania. Magnez, działający najczęściej wspólnie z potasem, ma także duży wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, hormonalnego, odpornościowego i pokarmowego. Uczestniczy w przesyłaniu impulsów nerwowych, dzięki czemu poprawia pamięć i koncentrację. Ogranicza nadpobudliwość, działa uspokajająco, a nawet ułatwia zasypianie.

Odpowiednia dieta lub stosowanie suplementów jest również zalecane u osób z cukrzycą – dzięki temu można lepiej kontrolować poziom cukru we krwi.

Jakie są najważniejsze objawy niedoboru magnezu w organizmie?

W przypadku większości witamin i minerałów nie potrzebujesz dodatkowej suplementacji i możesz dostarczać je sobie wraz z pożywieniem. W przypadku magnezu jest inaczej – stres, picie kawy i herbaty, spożywanie alkoholu powodują, że ilość tego pierwiastka w organizmie może się niebezpiecznie obniżyć.

Pierwsze objawy niedoborów możesz zauważyć dość szybko. Są one charakterystyczne – to bolesne skurcze mięśni, przede wszystkim łydek, a także drganie mięśni, np. powiek. Przy niskim poziomie magnezu może pojawić się także pogorszone samopoczucie, nerwowość i bóle w klatce piersiowej.

Zobacz także:  Co oznacza niedobór melatoniny? Poznaj metody uzupełniania braków hormonu snu i zacznij się wysypiać!

Magnez a niski puls – jaki wpływ ma ten pierwiastek na rytm serca?

Magnez a niski puls – poziom tego pierwiastka, podobnie jak poziom potasu w organizmie, ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania układu krążenia. Wpływa zatem również na ciśnienie i tętno.

Magnez odpowiada za prawidłową pracę mięśni. Dotyczy to również mięśni tętnic. Jeśli ilość tego pierwiastka jest prawidłowa, serce pracuje miarowo, zapewnione jest także odpowiednie ciśnienie krwi.

Ważne w przypadku magnezu jest to, że ten pierwiastek jest antagonistą wapnia. Oznacza to, że ogranicza napływ jonów wapnia do komórek mięśnia sercowego. Dzięki temu możesz uniknąć bolesnych skurczów.

Zbyt niskie stężenie magnezu powoduje zakłócenia w pracy mięśni, a także w rozkurczach i skurczach naczyń krwionośnych. Jeśli stają się one nadmiernie skurczone, krew nie może być prawidłowo tłoczona do poszczególnych organów.

Jakie objawy związane z niedoborem magnezu mogą cię niepokoić?

 • kołatanie serca;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • zaburzenia rytmu serca – arytmia;
 • problemy z krzepliwością krwi.

Objawów tych nie powinno się bagatelizować. Długotrwały niedobór potasu i magnezu w organizmie może mieć poważne dla zdrowia skutki i powodować niewydolność lub zawał serca, miażdżycę, wylew.

Jaki powinien być prawidłowy puls?

Puls, czyli tempo, z jakim serce kurczy się i rozkurcza, tłocząc krew, to jeden z podstawowych parametrów pozwalających zdiagnozować problemy z układem sercowo-naczyniowym. Na jego wysokość ma również wpływ stężenie magnezu w organizmie. Dzięki dostarczaniu sobie odpowiednich ilości tego pierwiastka możesz uniknąć zaburzeń pulsu – nie będzie on wówczas ani zbyt wysoki, ani zbyt niski.

Puls możesz zmierzyć w swojej przychodni, a nawet w domu. W funkcję mierzenia tętna jest wyposażona większość aparatów do pomiaru ciśnienia. Możesz także wykonać taki pomiar ręcznie, przykładając palce do tętnicy szyjnej i licząc uderzenia przez minutę.

Zobacz także:  Niedobór fosforu – rola tego pierwiastka w organizmie i konsekwencje jego braku. Czym uzupełniać fosfor?

Normy w przypadku pulsu różnią się w zależności od wieku badanej osoby i wynoszą:

 • 130 uderzeń na minutę u niemowląt;
 • 100 uderzeń na minutę u dzieci;
 • 85 uderzeń na minutę u młodzieży;
 • 70 uderzeń na minutę u osób dorosłych;
 • 60 uderzeń na minutę u seniorów.

Wysokość pulsu zależy również od płci, stanu zdrowia i kondycji. Badania pokazują, że najniższe tętno występuje u młodych, aktywnych fizycznie mężczyzn.

Jakie mogą być inne, oprócz zbyt niskiego poziomu magnezu i potasu, przyczyny zaburzeń pulsu? W przypadku zbyt wysokiego pulsu jest to często:

Zbyt wysoki puls może się pojawić na krótko podczas wysiłku fizycznego i po jego zakończeniu, a także w wyniku odwodnienia. Wówczas dość szybko wraca jednak do normy.

Zbyt niskie tętno, czyli bradykardia, jest równie niebezpiecznym zaburzeniem. Mała liczba uderzeń serca na minutę może powodować zawroty głowy, „mroczki” przed oczami, omdlenia, uczucie zmęczenia i senności. Przyczynami zbyt niskiego pulsu mogą być zaburzenia pracy układu nerwowego, choroby serca, a także przyjmowanie niektórych leków.

Jak zapewnić sobie odpowiedni poziom magnezu w organizmie?

Jak widzisz, kwestie „magnez a niski puls” są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli chcesz zadbać o prawidłową pracę serca i innych elementów układu krążenia, pamiętaj o tym, by dostarczać sobie odpowiedniej ilości minerałów na co dzień.

Na szczęście niedobór tego pierwiastka można dość łatwo zlikwidować. Źródłem magnezu są m.in.:

 • warzywa strączkowe;
 • oleje tłoczone w niskiej temperaturze i rośliny oleiste;
 • zboża z pełnego przemiału i pieczywo z mąki pełnoziarnistej;
 • płatki owsiane;
 • kasze;
 • rodzynki;
 • banany;
 • awokado;
 • kakao.

Na stężenie magnezu w organizmie korzystnie wpływa także regularna aktywność fizyczna, unikanie stresu i używek.

Zalecana dzienna dawka magnezu wynosi:

 • u kobiet – 300–320 mg;
 • u mężczyzn – 400–420 mg;
 • u kobiet w ciąży i karmiących piersią – 400 mg.
Zobacz także:  Niedobór witaminy A – co zawdzięczasz tej „witaminie piękna” i czym grozi jej brak? Sprawdź, jak ją uzupełniać!

Jeśli chcesz zadbać o prawidłową naturalną suplementację magnezu, pamiętaj, że najlepiej przyswaja się on w częstych, ale niewielkich dawkach. Przyswajanie utrudnia środowisko kwaśne – dlatego niewskazane jest łączenie ze sobą np. kawy i czekolady. Z tego powodu nie powinno się przyjmować tabletek zawierających magnez podczas posiłku, z uwagi na niszczące działanie kwasów żołądkowych.

Rozsądna suplementacja i zbilansowana dieta pozwolą ci zadbać o prawidłową ilość magnezu we krwi. Pamiętaj – to ważne dla twojego serca!


Zobacz też:

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ratownik Medyczny