Syndromy

Syndrom zachodzącego słońca – kiedy udać się do lekarza?

Syndrom zachodzącego słońca – kiedy udać się do lekarza?

Czy wiesz, czym jest syndrom zachodzącego słońca? W jaki sposób rozpoznać objaw zachodzącego słońca? Z jakimi nieprawidłowościami w działaniu organizmu związane są te nieprawidłowości? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest syndrom zachodzącego słońca?

Objaw zachodzącego słońca jest zauważalny przede wszystkim u małych dzieci. Wiąże się z ich oczami, gdy dziecko spogląda w dół. Pod górną powieką widoczna jest białówka, a dolna część źrenicy i tęczówki przykryte są częściowo dolną powieką. Widok ten na myśl przywodzi zachodzące słońce. O syndromie zachodzącego słońca mowa jest wtedy, gdy objaw ten występuje przez cały czas prowadzenia obserwacji dziecka.

Syndrom zachodzącego słońca – czego jest objawem?

Objaw zachodzącego słońca może towarzyszyć niemowlętom w przebiegu wodogłowia. Spowodowany jest wzrostem ciśnienia śródczaszkowego. Jest to jednak objaw późny. Gdy lekarz podejrzewa u dziecka zespół zachodzącego słońca, kierują je na dodatkowe badania. Są nimi między innymi:

  • USG przezciemiączkowe;
  • konsultacja neurologiczna.

Jeżeli podczas USG przezciemiączkowego wykryto mikrowylewy lub gromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego, a konsultacja u neurologa wykazuje nieprawidłowości w rozwoju neurologicznym dziecka, mały pacjent kierowany jest na dalsze badania. Gdy lekarze stwierdzą wodogłowie, niemowlę poddaje się leczeniu. W najcięższych przypadkach potrzebna może okazać się operacja. 

Objaw zachodzącego słońca u niemowląt – czy to powód do niepokoju?

Zauważenie objawu zachodzącego słońca u niemowląt nie zawsze jest powodem do niepokoju. Istnieje bowiem zjawisko zwane rzekomym lub fałszywym objawem zachodzącego słońca u niemowląt. Nie jest to zachowanie patologiczne. Możesz je obserwować u zdrowych dzieci w czasie, gdy są pobudzone. W tym przypadku specyficzny wygląd oka wywołany jest wzmożonym napięciem mięśnia dźwigacza w górnej powiece. 

O tym, że objaw zachodzącego słońca ma charakter rzekomy, mogą świadczyć:

  • prawidłowe reakcje źrenic;
  • zachowane ruchy gałki ocznej;
  • dobry stan ogólny dziecka;
  • brak problemu ze ssaniem i połykaniem;
  • prawidłowy przyrost wagi dziecka;
  • postępy w rozwoju malucha.

Syndrom zachodzącego słońca – czy dotyka tylko dzieci?

Zespół zachodzącego słońca nie dotyka jedynie niemowląt. Może on wystąpić także u osób starszych. Pojawia się one wtedy zazwyczaj późnym popołudniem, wieczorem lub w nocy. To zaburzenie prowadzi do szeregu trudności związanych z funkcjonowaniem. Sprawia kłopot nie tylko starszej osobie, która go doświadcza, ale również jej opiekunom.

Kiedy syndrom zachodzącego słońca dotyka seniorów?

Zdarza się, że seniorzy również skarżą się na syndrom zachodzącego słońca. Objaw ten towarzyszy różnym rodzajom zaburzeń, które określa się mianem otępiennych. Należy do nich na przykład choroba Alzheimera. Szacuje się, że u chorych na tę przypadłość syndrom zachodzącego słońca występuje w 20-40% przypadków. Objaw zachodzącego słońca pojawia się w różnym stopniu i nasileniu. 

Co wywołuje objaw zachodzącego słońca?

Naukowcy podejrzewają, że przyczynami występowania syndromu zachodzącego słońca mogą być między innymi procesy neurodegeneracyjne. Obumieranie neuronów sprawia, że ludzki ośrodek układu nerwowego ma problem z funkcjonowaniem. Odpowiedzialny jest on między innymi za kontrolowanie cyklów snu człowieka oraz za czuwanie. 

Jednak nieznana jest dokładnie patogeneza zespołu zachodzącego słońca. Nie wiadomo na przykład, dlaczego u niektórych starszych osób zespół zachodzącego słońca się pojawia, mimo że nie cierpią oni na żadną chorobę otępienną. 

Zespół zachodzącego słońca jest objawem, które u niemowląt może wskazywać na wzrost ciśnienia śródczaszkowego. Jeśli rodzic zauważy syndrom u swojej pociechy, powinien udać się z nią do lekarza, który podejmie dalszą decyzję o rozpoznaniu lub leczeniu. Nie należy od razu panikować, ponieważ dziecko może wykazywać rzekomy syndrom zachodzącego słońca. Objaw ten dotyka również osoby starsze. Szacuje się, że nawet 40% osób cierpiących na chorobę Alzheimera może wykazywać o określonych porach dnia ten symptom. Zespół zachodzącego słońca w tym przypadku wcale nie musi się wiązać ze wzrostem ciśnienia.


Zobacz też:
Archiwum: luty 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *