Syndromy

Syndrom Alicji w Krainie Czarów – gdy rzeczywistość nie jest taka, jak Ci się wydaje…

Syndrom Alicji w Krainie Czarów – gdy rzeczywistość nie jest taka, jak Ci się wydaje…

Jak zapewne już się domyślasz, syndrom Alicji w Krainie Czarów wziął swoją nazwę od tytułu książki autorstwa Lewisa Carrolla. Tytułowa Alicja doświadcza różnych przygód – zmniejsza się i zwiększa, obserwując otaczający ją świat z różnych perspektyw. To właśnie zniekształcona percepcja własnego ciała i rzeczywistości jest typowym objawem tego schorzenia – stąd jego nazwa nawiązująca do popularnej powieści. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej o tej tajemniczej dolegliwości.

Czym jest Zespół Alicji w Krainie Czarów?

Syndrom Alicji w Krainie Czarów to zaburzenie psychosensoryczne. Oznacza to, że wiąże się z zaburzonym odbiorem i zrozumieniem wrażeń i bodźców odbieranych przez zmysły. Jest to poważne i bardzo uciążliwe zaburzenie, które może występować samodzielnie lub w połączeniu z inną chorobą. Zespół Alicji w Krainie Czarów nie wpływa bezpośrednio na narząd wzroku ani inne narządy czy zmysły. Jest to stan ściśle związany z psychiką.

Czy Lewis Carroll opisał swoje doświadczenia?

Związek tego schorzenia z Lewisem Carrollem nie ogranicza się wyłącznie do podobieństwa do przygód Alicji. Podobno pisarz cierpiał na migreny i mógł też doświadczać syndromu, który znany jest dziś pod nazwą stworzonej przez niego postaci. Potwierdzenia takich zaburzeń można znaleźć w jego dziennikach, w których skarżył się na częste bóle głowy, wymioty i „dziwne, optyczne uczucia”.

Syndrom Alicji w Krainie Czarów – objawy

Osoby cierpiące na syndrom Alicji w Krainie Czarów nieprawidłowo interpretują wielkości i odległości rzeczy i osób, które je otaczają. Mogą wydawać się mniejsze lub bardziej oddalone, niż w rzeczywistości. To zaburzenie dotyczy też sposobu postrzegania swojego własnego ciała. Chory może czuć się od niego oderwany, nie rozumieć jego kształtu lub rozmiaru.

Zobacz także:  Syndrom kuwady – czy mężczyzna też może być w ciąży? Co to jest zespół kuwady i jak sobie z nim radzić?

Zespół Alicji w Krainie Czarów – czym się charakteryzuje?

Zespół Alicji w Krainie Czarów może objawiać się różnymi omamami wzrokowymi, halucynacjami lub nieprawidłowym odczuwaniem upływu czasu. Czasem występują też zaburzone odczuwania tekstur. Miękkie przedmioty mogą wydawać się twarde – lub odwrotnie. U chorych na syndrom Alicji w Krainie Czarów zauważa się zazwyczaj:

  • trudności w utrzymywaniu równowagi i utrudnione poruszanie się;
  • nieprawidłowe odbieranie dźwięków;
  • depersonalizację;
  • odczuwanie lęku, niepokoju, poczucia bycia śledzonym i zagubienia.

W większości przypadków syndrom Alicji w Krainie Czarów przybiera postać epizodyczną. Czasem jednak może mieć charakter trwały i przewlekły, co jest szczególnie męczące dla pacjenta.

Syndrom Alicji w Krainie Czarów – przyczyny

Przyczyny syndromu Alicji w Krainie Czarów nie są do końca znane. Schorzenie to jest często ściśle powiązane z innymi chorobami i nieprawidłowościami w organizmie, takimi jak:

  • schizofrenia;
  • padaczka;
  • ospa wietrzna;
  • udar krwotoczny lub niedokrwienny;
  • migrena;
  • klasterowy ból głowy;
  • zatrucia substancjami o działaniu psychoaktywnym;
  • zmiany w obrębie mózgu;
  • borelioza;
  • mononukleoza;
  • niektóre rodzaje wirusów;
  • zespół majaczeniowy z gorączką.

Syndrom Alicji w Krainie Czarów może pojawić się jako zwiastun nadchodzącej migreny lub padaczki.

Kto jest narażony na zespół Alicji w Krainie Czarów?

To zaburzenie może spotkać osoby w każdym wieku. Jednak najczęściej odnotowywane jest wśród dzieci w wieku 5–10 lat. W ich przypadku przeważnie zanika samoczynnie podczas okresu dojrzewania. Według danych statystycznych aż 15% pacjentów cierpiących na migreny choć raz doświadczyło syndromu Alicji w Krainie Czarów.

Syndrom Alicji w Krainie Czarów – jak reagować?

Podczas ataku w pierwszej kolejności warto zastosować techniki relaksacyjne. Należy usiąść, zlikwidować drażniące bodźce oraz wyciszyć się głębokim oddechem. Jeśli źródło leży w migrenie, mogą pomóc środki farmakologiczne przystosowane do jej leczenia. W innych przypadkach pacjent powinien udać się do lekarza w celu wykluczenia poważnych chorób, które mogą być źródłem tego zaburzenia. Jeśli podejrzewasz u siebie syndrom Alicji w Krainie Czarów, udaj się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do neurologa.

Zobacz także:  Syndrom Münchhausena – choroby, które nie istnieją oraz ich konsekwencje

Syndrom Alicji w Krainie Czarów – leczenie

Leczenie syndromu Alicji w Krainie Czarów nie jest proste; zawsze zależne jest od jego konkretnej przyczyny. Jeżeli u jego źródła leży choroba psychosomatyczna, należy skupić się na jej eliminacji. W przeciwnym razie terapia obejmuje tak zwaną psychoedukację. Ma ona na celu rozjaśnienie sytuacji pacjentowi i uświadomienie mu rzeczywistości.

Jest to sytuacja trudna do opanowania, szczególnie dla osób, które podczas napadu zachowują trzeźwe myślenie. Mogą one rozumieć, że jest to tylko sytuacja przejściowa, która nie dzieje się naprawdę – jednak nieprzyjemne odczucia nie znikają. 

Kondycja psychiczna chorych na syndrom Alicji w Krainie Czarów

Powtarzający się syndrom Alicji w Krainie Czarów może powodować zwątpienie we własny stan psychiczny. Mogą pojawić się lęki oraz ogólne pogorszenie nastroju i własnej wartości. Psychoterapia skupia się na przeciwdziałaniu takim skutkom.

Syndrom Alicji w Krainie Czarów charakteryzuje się zaburzoną percepcją kształtów i rozmiarów własnego ciała oraz otaczającej rzeczywistości. Dla osób, które na niego cierpią, nic nie wydaje się takie, jakie być powinno. Występują różne halucynacje wizualne i dźwiękowe oraz nieprawidłowe rozumienie odległości i przestrzeni. Przeważnie jest to stan przejściowy, aczkolwiek niezwykle uciążliwy. Leczenie syndromu Alicji w Krainie Czarów obejmuje psychoterapię lub usunięcie jego przyczyn chorobowych.


Zobacz też:
Zobacz także:  Syndrom niespokojnych nóg – jak rozpoznać tę chorobę?
Archiwum: styczeń 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *