Porady medyczne

Kaszel u dziecka – rodzaje kaszlu. Jaki kaszel jest powodem do niepokoju?

Kaszel u dziecka – rodzaje kaszlu. Jaki kaszel jest powodem do niepokoju?

Kaszel suchy u dziecka – co o nim świadczy?

Jednym z rodzajów kaszlu, jaki występuje u dzieci, jest kaszel suchy. Kiedy się pojawia, u dziecka nie zauważa się odkrztuszania żadnej wydzieliny. Zdarza się, że występuje pod wpływem gwałtownego osuszenia powietrza. Niekiedy do jego pojawienia dochodzi w momencie, gdy w danym pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, dojdzie do rozpylenia różnego rodzaju zapachów, dezodorantów, odświeżaczy powietrza lub środków chemicznych, także tych stosowanych do sprzątania. Gdy zapachy są zbyt intensywne, mogą podrażniać gardło, tym samym powodując u dziecka suchy kaszel.

Kaszel mokry – związany z odkrztuszaniem

Przeciwieństwem do wyżej wymienionego jest kaszel mokry. Gdy się pojawia, dziecko zaczyna odkrztuszać wydzielinę. Może występować jako objaw zapalenia płuc i innych chorób układu oddechowego. W takiej sytuacji odruch odkrztuśny jest bardzo ważny, ponieważ w ten sposób zalegająca wydzielina ma szansę wydostania się na zewnątrz i niezalegania w płucach. Zazwyczaj jego intensywność zmienia się, przy czym rano można spodziewać się większego nasilenia kaszlu po nocy.

Co to jest szczekający kaszel?

Kolejny rodzaj to szczekający kaszel. Najczęściej pojawia się, gdy chodzi o zapalenie krtani u dziecka i wiąże się z wizytą u lekarza, ponieważ wspomniana choroba należy do jednych z groźniejszych.

Tego typu kaszel najczęściej pojawia się u dzieci w nocy. Sprawia, iż oddychanie nie należy do najłatwiejszych – utrudnia przede wszystkim wdech. Charakteryzuje się tym, iż podczas jego występowania nie dochodzi do wykrztuszania żadnej wydzieliny, jednak kaszel jest bardzo męczący i może przypominać szczekanie psa. Do jego nasilenia dochodzi nocą, po położeniu dziecka do łóżka. Towarzyszą mu również duszności, lęk, niepokój, a sam kaszel może mieć związek z wieloma poważnymi chorobami, dlatego w przypadku jego wystąpienia niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także:  Sprawdzone i skuteczne sposoby na potówki u dziecka

Kaszel napadowy u dziecka – po czym go rozpoznać?

Tym, czym charakteryzuje się kaszel napadowy u dziecka, jest jego nagłe, niespodziewane wystąpienie. Kiedy się pojawia, dochodzi do szybkiego zmęczenia dziecka, które może mieć trudności z zaczerpnięciem powietrza – właśnie z powodu silnego kaszlu, który może trwać nawet przez kilka następnych minut.

Tego typu kaszel może również występować, gdy u dziecka zdiagnozowano alergię i ma do czynienia z alergenami wziewnymi przyczyniającymi się do napadów kaszlu, ale może być także wynikiem astmy. Zanim się jednak pojawi, u dziecka występują duszności, możliwe jest również wykrztuszanie wydzieliny. Następujący wtedy kaszel jest objawem astmy i może mieć mniejsze lub większe nasilenie. Jeśli chciałbyś uzyskać więcej wskazówek w temacie kaszlu, znajdziesz je na stronie Aptelia.pl.

Kiedy kaszel powinien niepokoić?

Kaszel u dziecka może być objawem poważnych stanów chorobowych, takich jak gruźlica, krztusiec, zapalenie krtani, zapalenie płuc, dlatego też nie można go bagatelizować, gdyż jego podłoże może być wysoce zróżnicowane.

Kiedy zatem kaszel jest powodem do niepokoju i należy koniecznie udać się z dzieckiem do lekarza? Przede wszystkim wtedy, gdy oprócz niego dziecko cierpi jeszcze na wysoką gorączkę, pojawiają się u niego dreszcze i nadmiernie się poci.

Zwróć również uwagę na same plwociny – jeśli odkrztuszanie powoduje ból, a jego rezultatem jest żółta lub zielona wydzielina – także zmieszana z krwią, należy zgłosić się do lekarza z dzieckiem.

Niepokojący objaw zagrażający życiu dziecka to występowanie zasłabnięć i omdleń towarzyszących kaszlowi, wyraźne i szybkie pogarszanie się kondycji zdrowotnej, a także brak skuteczności domowego leczenia, od którego zaczyna wiele osób w przypadku pierwszych, łagodniejszych i niezbyt niepokojących objawów.

Treść promocyjna


Zobacz też:
Zobacz także:  Czy samo OC wystarczy podczas wypadku samochodowego?
Archiwum: kwiecień 2023

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *