Choroby oczu

Z czego może wynikać podwójne widzenie?

Z czego może wynikać podwójne widzenie?

Narząd wzroku powinien pozwalać ci na wyraźne widzenie wszystkiego, co cię otacza. Jednak nie zawsze tak jest. Zdarza się, że z różnych powodów pacjenci miewają zaburzenia wzroku. Jednym z nich jest widzenie podwójne. Czym ono jest i jakie są przyczyny tego stanu?

Czym jest podwójne widzenie?

Podwójne widzenie fachowo nazywane jest diplopią i jest zaburzeniem widzenia. Polega na widzeniu jednego przedmiotu lub obiektu jako dwóch. Jest to problem medyczny, który nie jest łatwy do trafnego zdiagnozowania. Najczęściej świadczy on o występowaniu u pacjenta innych chorób. Można uznać więc je za objaw innego schorzenia. Nie jest chorobą, ale sygnalizuje inne zaburzenia. Warto więc dociec, z czego ono wynika, a to wymaga wizyty u specjalisty. Podwójne widzenie powinno cię skłonić do konsultacji lekarskiej w możliwie jak najkrótszym czasie. Niekoniecznie okulista będzie w stanie powiedzieć, co też spowodowało taką dolegliwość. Przyczyny mogą być złożone. Możesz zauważyć u siebie podwójne widzenie dotyczące obu oczu lub tylko jednego oka. To dosyć uciążliwa przypadłość, która niekiedy bywa groźna, jeśli w porę nie zareagujesz na nią.

Z czego wynika widzenie podwójne?

Zdecydowanie najczęściej zjawisko podwójnego widzenia wynika z nieprawidłowego położenia gałek ocznych. Dochodzi do niego w przypadku nagłej i niewłaściwej zmiany położenia gałek ocznych względem siebie oraz braku współpracy między siatkówkami oka. Widzenie podwójne to anomalia, która wynika z nieprawidłowego działania oczu. Narząd wzroku w normalnych warunkach działa tak, że plamki w siatkówkach obu oczu odbierać powinny zawsze ten sam obraz. Jeśli obiekt, na który patrzysz, znajduje się na wprost oczu, to na nim skupia się twoja uwaga, a plamki oczu korespondują ze sobą.

Jakie są przyczyny podwójnego widzenia z daleka i bliska?

Zasadniczo lekarze dzielą przyczyny podwójnego widzenia na dwie grupy:

  • natury fizjologicznej;
  • patologiczne.

Jeśli chodzi o przyczyny fizjologiczne podwójnego widzenia, to wówczas chodzi o przedmiot znajdujący się w centralnym punkcie, a podwójny obraz dotyczy najczęściej rzeczy przed i za takim punktem. Nie jest to bynajmniej coś, czym powinieneś się przejmować. Taki stan występuje właściwie u wszystkich.

Niepokojące jest dopiero to, jeśli chodzi o podwójne widzenie przedmiotu, na który bezpośrednio patrzysz. Może to oznaczać, że masz do czynienia z symptomem innej, rozwijającej się u ciebie choroby powodującej zaburzenie właściwego ustawienia gałek ocznych czy symetrii ich wzajemnego ruchu.

Przyczyny patologiczne podwójnego widzenia mogą być związane z takimi obszarami medycyny jak:

  • okulistyka;
  • interna;
  • neurologia;
  • neurochirurgia.

Okulistyczne przyczyny podwójnego widzenia

Jeśli problem związany z podwójnym widzeniem dotyczy narządu wzroku, okulista może trafnie rozpoznać jego przyczynę. Do najczęstszych powodów widzenia podwójnego można zaliczyć:

  • zeza;
  • guz w oczodole;
  • pierwszą fazę zaćmy;
  • astygmatyzm;
  • podwinięcie rogówki;
  • przymglenie rogówki;
  • wady wzroku;
  • nieprawidłowo dobrane okulary/soczewki.

Koniecznie wybierz się do okulisty, jeśli pojawiło się u ciebie podwójne widzenie. Astygmatyzm czy wady wzroku powodujące podwójny obraz można w miarę szybko skorygować. Inaczej jest w przypadku niedowładu mięśni poruszających oczami, czyli zeza porażeniowego lub gdy występuje u ciebie mechaniczne ograniczenie ruchu oczu.

Internistyczne przyczyny widzenia podwójnego

W przebiegu niektórych chorób ogólnoustrojowych i innych może pojawić się taki objaw, jak podwójne widzenie. Z daleka czy z bliska przestajesz widzieć wyraźnie i widzisz podwójnie. Czasem zdarza się, że jest to objaw:

  • nadciśnienia tętniczego;
  • cukrzycy;
  • miastenii;
  • zatrucia lekami i substancjami toksycznymi;
  • choroby Graves-Basedowa, czyli stan zapalny mięśni gałkoruchowych.

Podwójne widzenie – przyczyny neurologiczne

Choroby ośrodkowego układu nerwowego, czyli przyczyny neurologiczne również mogą przyczyniać się do podwójnego widzenia. Do takich chorób zalicza się:

  • udary mózgu;
  • guzy;
  • tętniaki;
  • stwardnienie rozsiane.

Czasem to infekcje wirusowe lub borelioza mogą powodować widzenie podwójne.

Jak przeprowadzana jest diagnostyka w podwójnym widzeniu?

W takim przypadku swoje pierwsze kroki skieruj do gabinetu okulistycznego. Lekarz zbierze od ciebie dokładny wywiad i rzecz jasna zbada oczy. Powinien już na tej podstawie określić, jaki charakter mają twoje zaburzenia. Przygotuj się na udzielenie precyzyjnych odpowiedzi na pytania o okoliczności wystąpienia podwójnego widzenia, objawy towarzyszące czy charakter zaburzenia. Lekarz zapyta czy problem jest stały czy tylko pojawia się od czasu do czasu. Lekarza będzie interesowało także i to, czy rozdwojony obraz widzisz w pionie czy w poziomie i czy zaburzenie pojawia się przy patrzeniu daleko czy blisko?

Podwójne widzenia a badania

Okulista może skonsultować twój przypadek z lekarzem specjalistą strabologiem, który określi, jakie mięśnie nie działają u ciebie tak, jak powinny. Przeprowadzi w tym celu badanie tzw. równowagi mięśniowej oczu oraz widzenia obuocznego, które składa się z kilku innych badań i testów:

  • badania ruchomości czynnej i biernej obu gałek ocznych badania widzenia obuocznego z wykorzystaniem synoptoforu z oceną różnicy położenia obrazów w poziomie, pionie oraz rotacji;
  • badania dwojenia przy użyciu smugi świetlnej;
  • badania równowagi mięśniowej na ekranie Hessa;
  • testu pozwalającego ocenić wyrównawcze ustawienie głowy.

W zależności od wyników takich badań, diagnostyka może być pogłębiona. Zostaniesz wówczas skierowany na wykonanie badań obrazowych głowy i oczodołów, badanie stanu naczyń – USG Dopplera czy ocenę kręgosłupa szyjnego. Przeprowadzone mogą być badania w kierunku chorób zakaźnych, chorób tarczycy i mięśni. Jeśli i one nie dadzą odpowiedzi na pytanie, co ci dolega i z czego wynika podwójne widzenie, może być konieczna konsultacja z neurologiem, neurochirurgiem, endokrynologiem, laryngologiem, chirurgiem szczękowym czy radiologiem.

Zaburzenie widzenia w postaci widzenia podwójnego obrazu, z bliska lub daleka, przy skupieniu wzroku na jednym przedmiocie, może wynikać z wielu różnych chorób. Ważne, by dociec, co powoduje taki stan, ponieważ wówczas można podjąć właściwe kroki prowadzące do wyleczenia pacjenta.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Dorota pisze:

    Podwójne widzenie nie spotyka mnie często i już na pewno nie na trzeźwo 🙂 Rzadko piję i raczej nigdy nie doprowadzam do takiego stanu, więc nie mam w tym temacie zbyt wiele do powiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *