Choroby oczu

Jakie są wady wzroku? Najczęstsze wady wzroku

Jakie są wady wzroku? Najczęstsze wady wzroku

Wady wzroku diagnozowane są u osób w różnym wieku – mogą dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych czy nawet seniorów. Ich pojawianie się uwarunkowane jest genetycznie, lecz niemały wpływ mają również czynniki środowiskowe. Czym dokładnie są wady wzroku i które z nich występują najczęściej w naszej populacji?

Czym jest wada wzroku?

Z medycznego punktu widzenia przez wadę wzroku należy rozumieć brak zdolności oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na plamce żółtej czyli centralnej części siatkówki. W rzeczywistości stan ten odczuwany jest jako widzenie niewyraźne bądź niepełne. Wady wzroku pojawiają się na skutek uwarunkowań genetycznych, lecz niemały wpływ na ich powstawanie mają też czynniki środowiskowe. Optometryścii często diagnozują wady wzroku u osób starszych, co wynika z naturalnych procesów starzenia się organizmu oraz u pacjentów z różnego typu schorzeniami współistniejącymi. Najpopularniejsze wady wzroku to:

  • krótkowzroczność,
  • dalekowzroczność,
  • astygmatyzm.

Obecnie można je korygować za pomocą okularów bądź soczewek kontaktowych, jednak w niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie zabiegów laserowych, które mają na celu zapobieganie rozwojowi wady wzroku.

Krótkowzroczność

O krótkowzroczności można mówić, gdy obraz powstaje przed siatkówką. W efekcie pacjent widzi znacznie gorzej obiekty, które znajdują się w dalekiej odległości od niego. Krótkowzroczność najczęściej wynika z uwarunkowań genetycznych, choć może też pojawiać się też pod wpływem silnego stresu czy długotrwałego przebywania przed ekranem komputera. Jest to wada, którą należy odpowiednio zdiagnozować – może to zrobić optometrysta w Warszawie – i leczyć. W przeciwnym razie może dojść do odwarstwienia siatkówki, zaćmy, jaskry czy nawet zwyrodnienia plamki żołtej. Krótkowzroczność wymaga stosowania szkieł o wartości ujemnej.

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność to wada, w przypadku której obraz powstaje za siatkówką. Pacjenci skarżą się na niewyraźny obraz przedmiotów, znajdujących się w bliskiej odległości od nich. Dalekowzroczność najczęściej jest dziedziczona, lecz może też pojawić się też przy różnego typu chorobach. Wada ta pogłębia się wraz z upływem lat. 

Zobacz także:  Pęknięte naczynko w oku – kiedy należy mu się bardziej przyjrzeć?

Astygmatyzm

W astygmatyzmie dochodzi do zniekształcenia rogówki, co powoduje niewyraźne widzenie. Pacjenci często skarżą się na ból głowy, problemy z koncentracją, widzenie rozmazanych liter, konieczność częstego mrużenia oczu. Astygmatyzm można usunąć laserowo, jednak najczęściej wskazane jest leczenie przy pomocy cylindrycznych soczewek okularowych bądź kontaktowych. 

Postępowanie w wadach wzroku

Poprawa jakości życia pacjenta możliwa jest dzięki doborowi odpowiednich szkieł. Dobry optyk w Warszawie lub każdym innym dużym mieście, pomoże wybrać adekwatne okulary lub soczewki, dopasowane do potrzeb i rodzaju wady pacjenta. Niemniej jednak bardzo istotne są regularne wizyty u specjalisty – każdą wadę należy kontrolować, sprawdzając jednocześnie w jakim tempie przebiega jej rozwój oraz w jaki sposób wpływa na cały narząd wzroku. 


Zobacz też:
Archiwum: październik 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *