Choroby oczu

Leczenie krótkowzroczności u dzieci: co warto wiedzieć?

Leczenie krótkowzroczności u dzieci: co warto wiedzieć?

Czy wiesz, że obecnie aż 1,6 mld ludzi na świecie jest dotkniętych krótkowzrocznością? Mało tego. Niestety nie możemy liczyć na poprawę w tej kwestii. W ciągu kilku najbliższych dekad połowa ludzkości będzie miała tę wadę wzroku. Na czym polega leczenie krótkowzroczności i co warto na ten temat wiedzieć?

Powszechność tego problemu zdrowotnego świadczy o tym, że warto się nad nim pochylić. Krótkowzroczność coraz częściej dotyka również dzieci i młodzieży. Na szczęście możemy jej zapobiegać, mamy też metody, dzięki którym możemy ją skutecznie leczyć.

1. Leczenie krótkowzroczności: na czym polega ta wada wzroku?

Krótkowzroczność, inaczej miopia, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Polega ona na pogorszeniu ostrości widzenia na dalekie odległości przy zachowanej dobrej ostrości do bliży. Krótkowzroczność ma związek z nadmiernym wydłużeniem gałki ocznej. Efekt jest taki, że promienie światła skupiają się przed siatkówką, a nie na niej, przez co powstający obraz jest nieostry.

Warto podkreślić, że w dzisiejszym świecie krótkowzroczność możemy potraktować jak jedną z panujących epidemii. Występowanie tej wady wzroku dotyczy aż 1,6 mld ludzi. Co więcej, w tym gronie jest też 900 milionów osób z krótkowzrocznością wysoką (wynoszącą powyżej 6 dioptrii).

2. Przyczyny i skutki krótkowzroczności

Jeśli zastanawiasz się, jakie są przyczyny krótkowzroczności, ciężko jest wskazać jednoznaczną, prostą i zwięzłą odpowiedź. Do występowania i rozwoju krótkowzroczności przyczyniają się zarówno czynniki genetyczne, jak i czynniki środowiskowe. Mówimy głównie o nadmiernej aktywności wzrokowej z bliska w młodym wieku. W grę wchodzi nie tylko praca z komputerem, smartfonem czy tabletem, ale i czytanie, pisanie. Zwróćmy uwagę, że obecnie coraz mniejsze dzieci zasiadają do różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Co więcej, presja ze strony rodziców i opiekunów sprawia, że również coraz młodsze dzieci rozpoczynają edukację (i spędzają na nauce długie godziny). Przy okazji znacznie skrócił się czas, który dzieci spędzały na świeżym powietrzu. To wszystko sprawia, że ciężko uniknąć krótkowzroczności u dzieci i młodzieży.

Warto podkreślić, że wysoka krótkowzroczność może się przyczynić do poważnych chorób oczu. Wśród nich należy wymienić m.in. odwarstwienie siatkówki, a także choroby plamki żółtej, jaskra, zaćma (powikłania mogą się pojawić także, gdy występuje niska krótkowzroczność). Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

3. Leczenie krótkowzroczności u dzieci

Oczywiście omawianie przyczyn i skutków krótkowzroczności ma na celu zwiększenie społecznej świadomości, a nie bezpodstawne straszenie. Dobre wieści są takie, że możliwe jest hamowanie występowania krótkowzroczności i jej progresji różnymi metodami. Na czym polega leczenie krótkowzroczności?

Krótkowzroczność można leczyć za pomocą różnych metod. Leczenie należy wdrożyć jak najszybciej, by zahamować postępowanie choroby. Kompendium wiedzy na ten temat znajdziesz tutaj: www.miopia.pl/.

Miopia stosuje metody zmniejszania progresji krótkowzroczności takie jak:

  • wieloogniskowe miękkie soczewki kontaktowe
  • wielo- lub dwuogniskowe soczewki okularowe
  • krople z atropiną w różnym stężeniu
  • ortokeratologia

Plan leczenia należy dostosować do indywidualnych potrzeb młodego pacjenta. Najważniejsze, by strategię ustalił specjalista, który posiada stosowną wiedzę i doświadczenie. Znajdziesz go na Miopia – leczenie krótkowzroczności.


Zobacz też:
Archiwum: czerwiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *