Ból

Ból oka – skąd się bierze? Dowiedz się i zadbaj o zdrowy wzrok!

Ból oka – skąd się bierze? Dowiedz się i zadbaj o zdrowy wzrok!

Czy wiesz, że oczy dostarczają do twojego mózgu aż około 80% wszystkich informacji na temat otoczenia? Oznacza to, że każdy człowiek w dużej mierze opiera swoje codzienne czynności na prawidłowym funkcjonowaniu tego narządu. Nic więc dziwnego, że nawet niewielki ból oka powoduje niepokój. Przyczyny dolegliwości bólowych w obrębie oczu i głowy mogą być różne – począwszy od alergii, poprzez problemy z zatokami, po poważne choroby wzroku. Poznaj najczęstsze przyczyny bólu oczu i sposoby jego leczenia.

Ból oka – przyczyny

Oko, a w szczególności jego rogówka, jest silnie unerwione. Z tego powodu każde najmniejsze uszkodzenie powoduje niezwykle nieprzyjemne dolegliwości. Dowiedz się, co oznacza ból oka w rogu lub w oczodole.

Ból oka przy poruszaniu gałką

Ból w oczach nasila się, gdy poruszasz gałką? Może to oznaczać zwykłe przeziębienie lub infekcję wirusową. Nie należy jednak ignorować tych objawów. Ból oka i zapalenie nerwu wzrokowego mogą być pierwszymi objawami stwardnienia rozsianego. Jeżeli dolegliwości nie ustępują, koniecznie udaj się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu.

Ból oka przy poruszaniu gałką może być też związany z zapaleniem nerwu wzrokowego. Przy tej chorobie powstaje obrzęk osłonek nerwu wzrokowego, co powoduje bolesne dolegliwości od wewnątrz. Nasilają się przy każdym poruszeniu okiem. Możesz przy tym zauważyć zaburzenia ostrości widzenia i trudności w prawidłowym rozpoznawaniu kolorów.

Ból oka przy mruganiu

Doskwierają ci ból oka przy mruganiu, zaczerwienienie gałki ocznej oraz ból głowy? Ten zestaw objawów jest typowy dla choroby zwanej jęczmieniem. Jest to ostre, miejscowe zakażenie powiek. Zwykle przyczyną choroby są bakterie gronkowców. Jak rozpoznać jęczmień? Oprócz powyższych objawów zauważysz też bolesną wypukłość na powiece. Może być ona zlokalizowana po jej wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie.

Zobacz także:  Ból kości ogonowej – jak go pokonać? Jakie problemy ze zdrowiem objawiają się w ten sposób?

Ból w zewnętrznym kąciku oka

Odczuwasz ból w kąciku oka? Przyczyną może być zapalenie brzegów powiek. Dla tego schorzenia charakterystyczne są pieczenie i ból oka, szczególnie w jego brzegach. Bólowi w zewnętrznym kąciku oka towarzyszy też ropna substancja pojawiająca się po naciśnięciu powiek. Jest to zakażenie, które najczęściej powstaje w wyniku dotykania oczu brudnymi rękami lub zwykłego podrażnienia.

Ból oka po przebudzeniu

Ból oka utrzymuje się przez długi czas i nasila w godzinach porannych? Może to oznaczać zespół nawracających ubytków nabłonka rogówki. Jego bezpośrednią przyczyną są przeważnie uszkodzenia mechaniczne, np. zwykłe zadrapania. Gdy oko nie zagoi się poprawnie, dochodzi do ubytku nabłonka rogówki, czyli przedniej części gałki ocznej. Organizm bardzo szybko wytwarza nowy nabłonek w uszkodzonym miejscu, jednak nie zawsze jest on pełnowartościowy.

Jeśli nabłonek nie funkcjonuje odpowiednio i nie przylega idealnie do gałki ocznej, konsekwencją jest duży dyskomfort. Uraz odnawia się, powodując powtarzalny ból oka po przebudzeniu. Dlaczego? Gdy otwierasz oczy po nocy, powieki mogą oderwać niesprawny nabłonek od oka. W efekcie pojawiają się ból, łzawienie i zaczerwienienie. Objawy te mogą zniknąć po kilku godzinach – gdy nabłonek znowu się wstępnie zregeneruje.

Kłujący ból oka

Częstą przyczyną bólu oczu jest przedostanie się do gałki ciała obcego. Nawet najmniejsze włos lub okruszek mogą powodować bardzo nieprzyjemny, nieustający ból. W przypadku obecności ciała obcego pojawia się charakterystyczny kłujący ból oka. Jeśli jest to rzecz na tyle duża, że wyraźnie ją widać, możesz spróbować wyciągnąć ją samodzielnie. Użyj do tego sterylnego gazika, chusteczki lub dokładnie umytych rąk.

Bolące oko może być też skutkiem wbicia się czegoś w gałkę oczną. Jest to szczególnie bolesna przypadłość, która może trwale uszkodzić narząd wzroku. W takiej sytuacji nie wolno próbować samodzielnie wyciągnąć przyczyny bólu. Wymaga to natychmiastowej wizyty u okulisty.

Zobacz także:  Jak pozbyć się bólu brzucha? Sprawdzone sposoby

Pulsujący ból oka

Ten typ bólu spotyka się, gdy przyczyna nie jest powiązana z zewnętrznymi warstwami oczu, a z oczodołem. Towarzyszy mu też pieczenie i suchość gałki ocznej. Schorzenia oczodołu przeważnie wymagają konsultacji lekarskiej i kompleksowego leczenia. Pulsujący ból oka pojawia się przy:

  • guzach oczodołu;
  • zapaleniu nerwu wzrokowego;
  • zapaleniu tkanek oczodołu;
  • ropniach oczodołów;
  • promieniowaniu bólu z okolic zatok lub zębów.

Przyczyny bólu oka w głębokich warstwach obejmują też chorobę ostrego zamknięcia kąta przesączania. Przytrafia się ona osobom, które cierpią na nieleczone wady wzroku.

Ból oczu i głowy

Jeśli odczuwasz ból w okolicy oka, który promieniuje na całą głowę, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Do niepokojących objawów należą też:

  • zawroty głowy;
  • rozbicie i zmęczenie;
  • zaburzenia widzenia;
  • trudności w poruszaniu gałką oczną;
  • pojawienie się wytrzeszczu;
  • podwójne widzenie.

Czasem jednak sytuacja jest odwrotna – ból oka pojawia się jako konsekwencja migreny. W takiej sytuacji dolegliwość ustanie po wyleczeniu jej przyczyny.

Ból oka u dziecka

Dziecko może nie zawsze dać znać o odczuwaniu bolesnych dolegliwości. Ból oka u dziecka rozpoznasz przez łzawienie, zaczerwienienie lub pieczenie tego narządu. Najczęściej ma to związek z powstaniem stanu zapalnego. Jeśli twoje dziecko skarży się na ból oka przy poruszaniu gałką lub przy dotykaniu, prawdopodobnie masz do czynienia z infekcją wirusową. Spodziewaj się typowych objawów przeziębienia.

Masz pewność, że ból oka nie ma nic wspólnego z zakażeniem wirusowym? Jeśli pojawił się nagle, może być wynikiem urazu mechanicznego lub dostania się do gałki ciała obcego. Dzieci też często cierpią na różnego rodzaju alergie, które być może nie zostały jeszcze rozpoznane. Gdy nie masz pewności co do podłoża bólu, warto udać się do okulisty, który oceni stan zdrowia oczu twojego dziecka.

Zobacz także:  Ból głowy z prawej strony – migrena czy coś poważniejszego? Poznaj przyczyny prawostronnego bólu głowy

Ból gałek ocznych – leczenie

Jeżeli nie znasz przyczyny bólu oka, koniecznie umów się na wizytę do specjalisty. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których problem utrzymuje się przez długi czas. W takiej sytuacji, lekarz przeprowadzi z tobą wywiad odnośnie lokalizacji, rodzaju i nasilenia bólu. W celu dokładniejszej diagnozy podaj mu wszelkie okoliczności pojawiania się bólu oczu. Gdy rozmowa nie daje wystarczających informacji, należy wykonać badania diagnostyczne stanu zdrowia oczu.

Dopiero, gdy przyczyny bólu oka zostaną ustalone, można rozpocząć leczenie. W przypadku niektórych chorób mogą być konieczne krople do oczu z antybiotykiem. Skuteczne bywa też stosowanie kropli lub żelów nawilżających i regeneracyjnych. Wiele dolegliwości w obrębie oczu spowodowanych jest ich nieprawidłowym nawilżeniem lub podrażnieniem.

Niezależnie od przyczyny, ból oka jest zawsze nieprzyjemny i niepokojący. W każdym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z okulistą. Lepiej reagować nawet na błahe problemy niż dopuścić do rozwoju poważnej choroby oczu. Dbaj o swój narząd widzenia i ciesz się świetnym wzrokiem przez długie lata!


Zobacz też:
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *