Porady medyczne

Orteza śródstopia – jak ustabilizować stawy bez konieczności zakładania gipsu?

Orteza śródstopia – jak ustabilizować stawy bez konieczności zakładania gipsu?

Śródstopie – co musisz wiedzieć?

Śródstopie to nic innego, jak po prostu pięć długich, równolegle ułożonych kości stopy, które znajdują się w przedniej części stopy, między kośćmi palców a kośćmi stępu. Każda z nich jest ponadto przyczepiona do jednego z palców, a razem z kością piętową są odpowiedzialne za podtrzymywanie ciężaru ciała.

Czym jest orteza śródstopia?

Ból i urazy śródstopia, zwłaszcza złamania, są dość powszechne. Sposób leczenia pęknięć oraz złamań w tym rejonie zależy od kilku czynników. Mowa przede wszystkim o miejscu tego urazu oraz o stopniu jego skomplikowania. Kiedyś gips był właściwie jedyną możliwością unieruchomienia stawów, jedyną możliwością leczenia. Od pewnego czasu coraz częściej stosuje się specjalistyczne ortezy.

Każda orteza śródstopia jest indywidualnie dobierana do danego przypadku. A trzeba przyznać, że wybór jest naprawdę bardzo szeroki. Tu warto jeszcze zaznaczyć, że leczenie złamania kości śródstopia wiąże się nie tylko z noszeniem ortezy, ale też niekiedy z rehabilitacją prowadzoną przez specjalistę oraz ćwiczeniami kontynuowanymi w domu.

Wymagane jest również zawieszenie treningów oraz aktywności forsujących stopę – i to bezwzględnie przez cały okres wskazany przez lekarza. Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli ktoś się nie zastosuje do zaleceń i przeciąży stopę, uraz może się odnowić. Przez to proces odzyskania zdrowia i pełnej sprawności ruchowej znacznie się wydłuży.

Orteza alternatywą dla gipsu

Opatrunek gipsowy skutecznie unieruchamia kończynę, jednak jego użycie może nieść za sobą dotkliwe konsekwencje. Mowa na przykład o zanikach mięśniowych, uszkodzeniach skóry czy ograniczeniach ruchomości stawów.

Zgodnie z nowoczesnymi metodami terapeutycznymi taki gips nie zawsze jest potrzebny, bo wystarczy orteza, zapewniająca dynamiczną stabilizację stawu po urazie. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, by jak najlepiej chronić śródstopie. Ma szereg pasków, zapięć i zdecydowanie łatwiej jest utrzymać higienę miejsca po urazie.

Zobacz także:  Alergia na pyłki, jak z nią sobie radzić?

Tu ważna uwaga: w przypadku noszenia ortezy po złamaniu kości pacjent musi wykazać się szczególną ostrożnością – zdejmowanie jej dopuszcza się tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Jak wybrać ortezę – rodzaje i najważniejsze parametry

Wybór ortezy kości śródstopia nie powinien być przypadkowy. Pod uwagę należy wziąć kilka czynników, tak by jak najlepiej spełniała ona swoje zadanie. Profesjonalna orteza bądź stabilizator śródstopia nie powinna wywoływać dyskomfortu, a wręcz przeciwnie – sprawiać, że okres rekonwalescencji przebiegnie sprawniej.

Zatem które kwestie są istotne. Oto one:

  • dobre dopasowanie, co oczywiście nie oznacza, że orteza ma mocno uciskać stopę,
  • wykonana z materiału pozwalającego na swobodną cyrkulację powietrze, ale też takiego, który jest przyjemny dla skóry,
  • lekka, bo ma ona odciążyć chorą stopę, a nie napinać ją przy każdym ruchu z powodu swojego ciężaru,
  • zakupiona w sklepie medycznym z profesjonalnym asortymentem.

Podsumowując, orteza kości śródstopia jest nowoczesnym rozwiązaniem w leczeniu urazów. Pamiętaj, by zawsze wybierać ją ze sprawdzonego źródła. Powodzenia i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Treść promocyjna


Zobacz też:
Archiwum: sierpień 2023

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *